Reklama

Reklama

"Za ostatni grosz": Reportaż o himalaiście Tomaszu Mackiewiczu

W sobotę, 3 lutego, TVP3 wyemituje reportaż Barbary Jędrzejczyk o himalaiście Tomaszu Mackiewiczu "Za ostatni grosz" .

W sobotę, 3 lutego, TVP3 wyemituje reportaż Barbary Jędrzejczyk o himalaiście Tomaszu Mackiewiczu "Za ostatni grosz" .
Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol /Czapkens /Facebook

Tomasz Mackiewicz zaginął pod koniec stycznia 2018 roku podczas zejścia ze szczytu Nanga Parbat.

Bohaterem reportażu "Za ostatni grosz" jest Tomasz Mackiewicz "Czapkins" - polski himalaista.

Swoje dzieciństwo spędził w Częstochowie. W młodości zmagał się z uzależnieniem od narkotyków, ale podjął skuteczną walkę, lecząc się w ośrodkach Monaru.

Dużo podróżował po świecie, jednak jego prawdziwą pasją okazały się góry.

Reportaż został zrealizowany w 2016 roku.

Film "Za ostatni grosz" będzie można obejrzeć w sobotę, 3 lutego, o godz. 9:05, 14:00 oraz 23:40 w TVP3.

Reklama

Dramat Polaka i Francuzki na Nanga Parbat

Na Nanga Parbat (8126 m), tzw. Nagą Górę, która jest jednym z najbardziej wymagających ośmiotysięczników, Tomasz Mackiewicz wspinał się razem z Elisabeth Revol. Polak już po raz siódmy podjął próbę wejścia zimą na szczyt. Na wyprawę wyruszyli razem w grudniu. Wspinali się w stylu alpejskim, bez wsparcia tragarzy i tlenu w butlach.

20 stycznia Francuzka i Polak rozpoczęli wspinaczkę na wierzchołek, ale ostatecznie zeszli do obozu II. 24 stycznia na profilu Tomasza Mackiewicza na Facebooku pojawiła się treść SMS-a, którego przesłał do bliskich: "Jestesmy na 7300 straszna walka jesli poqoda dopisze jutro szczyt" (pisownia oryginalna).

Według relacji Elisabeth Revol, ostatecznie udało im się zdobyć szczyt. Problemy zaczęły się przy zejściu. "Tomek powiedział mi: "nic nie widzę". Nie zostaliśmy na szczycie nawet sekundy. To była ucieczka w dół" - wyznała Francuzka w rozmowie z agencją AFP.

Revol i Mackiewicz zatrzymali się na dnie zagłębienia, w którym próbowali znaleźć osłonę od morderczego wiatru. Mackiewicz nie miał już sił, by wydostać się z tej szczeliny i zejść do obozu. O świcie sytuacja stała się tragiczna. Polsko-francuska para utknęła na górze.

Francuzce udało się sprowadzić Tomasza do wysokości około 7200 m. Tam para się rozdzieliła, a Revol zaczęła schodzić samotnie w dół.

Na pomoc parze ruszyli polscy himalaiści: Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala, którzy są uczestnikami wyprawy na K2 - szczytu odległego od Nanga Parbat w linii prostej o prawie 200 km. W bardzo szybkim tempie udało im się dotrzeć w nocy z soboty na niedzielę (z 27 na 28 stycznia) do oczekującej na pomoc na wysokości około 6000 m himalaistki. Następnie bezpiecznie sprowadzili ją do obozu I na wysokości 4850 m, skąd wszystkich zabrały śmigłowce.

Ze względu na pogarszające się warunki pogodowe nie było szans, by uratować Tomasza Mackiewicza. Revol przebywa obecnie w szpitalu w klinice w Sallanches we francuskich Alpach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama