Reklama

Reklama

Wyjaśnił, skąd wzięła się plaga fałszywych newsów

Znany z programu telewizyjnego "Sonda 2" dziennikarz naukowy i fizyk dr Tomasz Rożek ma oryginalny pogląd ne temat tego, dlaczego dziś tak powszechnym zjawiskiem stały się fake newsy. Jego zdaniem są one przede wszystkim przejawem ludzkiej ciekawości i pragnienia posiadania wiedzy. Swój punkt widzenia na ten ważny problem przedstawił podczas konferencji organizowanej przez portal FakeHunter.

Dr Tomasz Rożek na planie programu "Sonda 2"

"Ogromna kariera nieprawdziwych informacji nie bierze się stąd, że my nie chcemy wiedzieć, ale z tego, że my chcemy wiedzieć. Paradoksalnie, to jest dowód na to, że jesteśmy istotami ciekawymi i istotami, które dążą do tego, żeby posiąść jakąś informację" - stwierdził dr Tomasz Rożek podczas eksperckiego spotkania online organizowanego przez portal FakeHunter.

"Problemem jest jednak to, że nie uczymy dzieci ani w domu, ani w szkole, jak rozróżniać źródła wiarygodnie od niewiarygodnych. A my, dorośli, jesteśmy przykładem, że w edukacji szkolnej tego elementu nie było. Specjalnie powiedziałem wiarygodnych od niewiarygodnych, a nie prawdziwych od nieprawdziwych, dlatego że nawet w tych bardzo szanowanych źródłach (...) oczywiście zdarzają się pomyłki. Ale pomyłka to jest coś, co jest naturalnie wpisane w działanie. Nie jest grzechem samym w sobie. Grzechem jest to, kiedy brniemy w to dalej, a nie próbujemy wyjaśnić" - stwierdził dr Rożek.

Reklama

Powszechnie, uważa się, że fake news to fałszywa wiadomość, zazwyczaj o charakterze sensacyjnym, która publikowana jest w mediach w celu wprowadzenia odbiorcy w błąd, dla osiągnięcia pewnych korzyści, np. finansowych czy politycznych. "Szybciej trafimy na informacje zmanipulowane, zbyt uproszczone, niż na informacje prawdziwe" - uważa naukowiec.

Ekspert uważa, że FakeHunter (projekt weryfikacji treści publikowanych w internecie uruchomiony przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska) może być dobrym narzędziem do walki z fake newsami dla szerokiego grona odbiorców, ale wciąż nie rozwiązuje w pełni problemu. Jako narzędzie w świecie naukowym wskazuje system recenzji - jest to proces bardzo żmudny, ale drastycznie redukuje liczbę błędów w publikacjach.

Tomasz Rożek, z wykształcenia doktor nauk fizycznych, zdobył dużą popularność, prowadząc program "Sonda 2" w TVP oraz "Pytania z kosmosu" w radiowej Trójce. Jest autorem książki "Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi", która została uznana za najlepszą książkę popularnonaukową sezonu 2010/2011.

PAP life

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Tomasz Rożek | Sonda 2

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje