Reklama

Wybieramy najlepszą polską aktorkę

Anna Dereszowska, Katarzyna Zielińska, Agnieszka Dygant, Małgorzata Kożuchowska i Magdalena Stużyńska to aktorki nominowane do Telekamer "Tele Tygodnia" 2013. Która z nich tym razem okaże się najlepsza?

Zapraszamy na stronę www.telekamery.pl!

Anna Dereszowska - aktorka wyjątkowo wszechstronna. Oglądamy ją w serialach, filmach i na deskach teatralnych. Serca widzów podbiła talentem i pięknym uśmiechem.

Dereszowska jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie. Zadebiutowała w 2002 roku, w roli Marii Antonowej w "Rewizorze" Mikołaja Gogola w reżyserii Andrzeja Domalika na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie. Związana jest również z Teatrem Syrena, Buffo czy ostatnio 6.Piętro.

W 2003 po raz pierwszy pojawiła się na dużym ekranie w filmie "Zróbmy sobie wnuka" Piotra Wereśniaka. Jej kariera aktorska zaczęła nabierać tempa od 2007 roku, kiedy pojawiła się w filmach "Świadek koronny" Jarosława Sypniewskiego, Jacka Filipiaka i Michała Gazdy oraz "Testosteron" w reżyserii Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego. Apogeum popularności przyniosły jej jednak dopiero "Lejdis" dwóch ostatnich, gdzie obok Magdaleny Różczki, Izabeli Kuny i Edyty Olszówki, wcieliła się w jedną z głównych ról. W tym samym czasie pojawiła się też w niemieckiej produkcji "Hardcover", grając tam polską studentkę, pracującą jako tancerka w klubie. Ostatnio na dużym ekranie można ją było oglądać w komedii szpiegowskiej "Komisarz Blond i Oko Sprawiedliwości", w której wcielała się w postać agentki Natalii.

Reklama

Oprócz licznych ról filmowych, największą popularność przyniosła jej kreacja policjantki Kaliny w "Złotopolskich", na planie których spędziła 8 lat. To dzięki udziałowi w tej telewizyjnej produkcji Dwójki tak naprawdę zaczęła być rozpoznawalna. Później pojawiły się gościnne role w niemniej znanych: "Klanie" i "Na dobre i na złe". Ważniejsze serialowe kreacje zagrała w "Tangu z aniołem", "Tajemnicy twierdzy szyfrów" i w "Naznaczonych", gdzie partnerowała Piotrowi Adamczykowi. Ponieważ świetnie sprawdziła się na dużym ekranie w roli zwariowanej Korby, aktorce zaproponowano udział w serialu "Klub szalonych dziewic". Jej ostatnia telewizyjna rola pochodzi z produkcji TVP1 "Siła wyższa".

Dereszowska oprócz scenicznego i ekranowego aktorstwa, chętnie bierze udział także w projektach dubbingowych. Swojego głosu udzielała już do takich produkcji, jak: "Alicja w krainie czarów", "Renifer Niko ratuje święta", "Camp Rock" czy ostatnio "Avengers". Również przy tego typu działaniach, stara się pracować na 100 procent, gdyż jak sama twierdzi: "każda forma aktorstwa powinna być artysty wyzwaniem, bo to oznacza, że traktuje on swoją pracę na serio".

Dubbing to nie jedyna okazja, w której aktorka może się pochwalić swoimi umiejętnościami wokalnymi. Znana jest również ze swojej działalności muzycznej. Jest laureatką licznych konkursów. W październiku 2011 roku, miała miejsce premiera jej debiutanckiego albumu "Już nie zapomnisz mnie", na którym znalazły się kompozycje Henryka Warsa, znanego z przebojów "Miłość ci wszystko wybaczy" czy "Ach śpij kochanie".

Katarzyna Zielińska - rok 2012 należał do niej! Udało jej się m.in. wyprodukować przedstawienie teatralne i sędziować w programie rozrywkowym. A do tego zawsze wygląda jak milion dolarów!

Zielińska urodziła się 29 sierpnia 1979 roku w Limanowej. Jest absolwentką PWST w Krakowie. Obecnie związana jest z warszawskimi teatrami: Kwadrat, Syrena i Rampa; występuje również gościnnie w Teatrze Ludowym, gdzie gra w spektaklach muzycznych i musicalach ("Siostry Parry", "Minnesota blues", "Berlińskia rewia kabaretowa" i "Błysk rekina").

ZByła uczestniczką wielu telewizyjnych programów, m.in. "Załóż się", "Śpiewające fortepiany", "Kocham Cię, Polsko!" (który także prowadziła), "jak Oni śpiewają", "Gwiazdy tańczą na lodzie" oraz "Tańca z gwiazdami".

Na kinowych ekranach zadebiutowała w 1999 roku w filmie polsko-węgiersko-niemiecki koprodukcji "Córy szczęścia" (reż. Márty Mészáros). Pojawiła się także w "Quo vadis" (2001), "Dniu świra" (2002), "Moim Nikiforze" (2004), "Placu Zbawiciela" (2006) i "Rysiu" (2007)". Od 2007 roku gra w serialu "Barwy szczęścia", gościnnie pojawiła się także na planie seriali: "Złotopolscy", "Na dobre i na złe" oraz "M jak miłość". Jej ostatnia kinowa rola pochodzi z "Listów do M." Mitji Okorna.

Artystka ma już na swoim koncie Telekamerę dla najlepszej aktorki przyznawaną przez czytelników "Tele Tygodnia" - zdobyła ją w 2011 roku.

Małgorzata Kożuchowska - dowiodła, że jest jednak życie aktorskie po "M jak miłość". Dziś widzowie kibicują zmaganiom Natalii Boskiej z domową bandą uroczych urwisów.

Kożuchowska urodziła się 27 kwietnia 1971 roku we Wrocławiu. Wychowała się w Toruniu. Od dziecka lubiła występować przed rodziną i kolegami w szkole, dlatego zdecydowała się studiować w Akademii Teatralnej w Warszawie. Studia ukończyła w 1994 roku i od razu otrzymała propozycję pracy w Teatrze Dramatycznym, którego aktorką była do 2005 roku. Później przeszła do Teatru Narodowego, w którym gra do dziś.

Po ukończeniu szkoły Kożuchowska otrzymywała propozycje wystąpienia w licznych serialach i filmach. Największą popularność przyniosła jej rola Ewy Szańskiej w produkcji Juliusza Machulskiego "Kiler" z 1997 roku. Do 2000 roku aktorka zagrała m.in. w serialach "Złotopolscy", "Na dobre i na złe", "Matki, żony i kochanki", "Lot 001" oraz w filmie "Kiler-ów 2-óch".

Następnie otrzymała jedną z głównych ról w serialu "M jak miłość", w którym grała przez 11 lat. Jej postać, Hanka Mostowiak, stała się niemalże legendą... W marcu 2011 roku przygoda aktorki z "M jak miłość" dobiegła jednak końca. Gwiazda wysłała do mediów oficjalne oświadczenie w sprawie swojego odejścia z serialu. "Po 11-stu latach grania w serialu 'M jak miłość' i wcielania się w postać Hanki Mostowiak, przyszedł czas rozstania. To jedna czwarta mojego życia i dlatego nie jest to łatwa decyzja... Podejmuję ją jednak z pełną świadomością i odpowiedzialnością. Nawet najpiękniejsza przygoda musi się kiedyś zakończyć" - napisała wówczas.

Swój kunszt Kożuchowska, która także zdobywała już Telekamerę w kategorii najlepsza aktorka w latach 2004-2005, pokazywała widzom już w trakcie pracy w "M jak miłość". Przez te 11 lat zagrała bowiem w wielu interesujących produkcjach, m.in. w filmach: "Zróbmy sobie wnuka", "Superprodukcja", "Komornik", "Dlaczego nie!" i "Senność". Wierni fani artystki nadal mogą oglądać ją na małym ekranie. Gwiazda gra bowiem w "Prawie Agaty" oraz we wspomnianym serialu "rodzinka.pl".

Agnieszka Dygant - po dwóch latach urlopu wychowawczego powróciła w wielkim stylu. Śledzimy, jak urządza sobie na nowo życie. Bezkonkurencyjna jako dziewczyna kumpel.

Media nazywają ją polską Sandrą Bullock - i to nie tylko przez czarne włosy, migdałowe oczy i figurę z nogami do nieba. To jedna z nielicznych aktorek, które łączą urodę z niezwykłym talentem komediowym.

Dygant urodziła się 27 marca 1973 r. jako zodiakalny baran. W 1998 r. ukończyła łódzką "filmówkę". W tym samym roku zdobyła też nagrodę na XIX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu - brawurowo śpiewając "Sing Sing" Agnieszki Osieckiej.

Debiutowała na ekranie w filmie Michała Rosy "Farba" (1997). Następnie wystąpiła m.in. w "Egoistach" (1999) Mariusza Trelińskiego, "Wiedźminie" (2001) Marka Brodzkiego i "Jak to się robi z dziewczynami" (2002) Przemysława Angermana. Uwiodła publiczność rolą Mariolki w serialu "Na dobre i na złe" . Uzbrojona w gustowne wiaderko i mopa zawojowała serca widzów. W 2003 roku zagrała jedną z głównych ról w serialu "Fala zbrodni". Obok Mirosława Baki, jako "Czarna", pojawiała się na antenie telewizji Polsat do 2008 roku.

Największą sławę przyniosła jej jednak rola Frani Maj w serialu telewizji TVN "Niania". Sitcom ten zyskał niebywałą wręcz popularność, a polska wersja tego amerykańskiego formatu, zachwyciła producentów oryginału. Zrealizowano 134 odcinki tej produkcji, która otrzymała Telekamerę 2007 oraz Telekamerę 2008 w kategorii serial komediowy. Sama Dygant także otrzymała Telekamery w kategorii najlepsza aktorka w 2006 oraz 2008 roku.

Przygody Frani Maj śledziło około 4 miliony widzów. Serial realizowano od 2005 do 2009 roku. W tym czasie Dygant zagrała także m.in. w filmach "Tylko mnie kochaj", "Sztuka masażu" oraz "Serce na dłoni". Po zakończeniu realizacji "Niani" gwiazda zrobiła sobie zawodową przerwę. W 2010 roku urodziła syna Xawerego. Ojcem chłopca jest jej życiowy partner, reżyser Patrick Yoka.

W 2011 roku aktorka wróciła do pracy i w listopadzie mogliśmy oglądać ją w filmie "Listy do M.". Od marca 2012 roku na antenie telewizji TVN rozpoczęła się emisja serialu "Prawo Agaty", w którym Dygant gra tytułową rolę.

Magdalena Stużyńska - często trafiają się jej role zagubionych kobiet. Taka jest jej Anka z "Przyjaciółek" i Jola z "Hotelu 52". Jednak na scenie kabaretowej artystka zamienia się w wulkan energii.

Stużyńska urodziła się 25 marca 1974 roku w Giżycku. Jako młoda dziewczyna należała do ogniska teatralnego przy teatrze Ochoty. W wieku 15 lat wystąpiła w spektaklu teatralnym "Eksperyment" w reżyserii Haliny Machulskiej. Rok później zadebiutowała na dużym ekranie w filmie "Brama do raju" w reżyserii Ryszarda Mocha. Pojawiła się także w "Pierścionku z orłem w koronie" (1992) Andrzeja Wajdy i "Słodko gorzkim" (1996) Władysława Pasikowskiego.

Największą popularność przyniosła jej jednak kreacja Marcysi w serialu "Złotopolscy" emitowanym na antenie TVP2 od 1997 roku przez kolejne 12 lat. Gościnnie występowała także w takich telewizyjnych produkcjach, jak: "Daleko od noszy", "Kryminalni", "Niania" czy "Hela w opałach". W ostatnim czasie wcieliła się w podwójną rolę w "Grzesznych i bogatych", a także regularnie pojawiała się w serialach "Usta usta", "Hotel 52" i "Przyjaciółki". Drugi sezon tego ostatniego wyemitowany zostanie niebawem na antenie Polsatu.

Od 1999 roku Stużyńska występuje w warszawskim Teatrze Kwadrat, a w czerwcu 2012 dołączyła do Kabaretu Moralnego Niepokoju, w którym zastąpiła Katarzynę Pakosińską. 6 stycznia w warszawskim Teatrze Capitol odbyła się premiera nowego programu kabaretu, w skład którego wchodzą również Robert Górski, Mikołaj Cieślak, Rafał Zbieć i Przemek Borkowski, zatytułowanego "Pogoda na suma".

- Mam wielką tremę. Jestem bardzo ciekawa, jak przyjmą mnie widzowie, którzy przecież kochali Kasię Pakosińską. Praca w kabarecie to dla mnie wspaniała przygoda, a biorąc pod uwagę, że Kabaret Moralnego Niepokoju jest od lat uwielbiany i ceniony przez widzów, to także wielkie wyzwanie - mówiła Magdalena Stużyńska w rozmowach z przedstawicielami mediów tuż przed premierą.

Zasady i nagrody

W tegorocznej edycji Telekamer głosujemy od 31 grudnia 2012 roku do 28 lutego 2013 roku, wyłącznie wysyłając SMS-y pod numer 7265, wpisując w treści kod zamieszczony przy nominacji, np. TK.A1. Jeden SMS może zawierać głos oddany tylko na jedną nominację w jednej kategorii.

UWAGA: z jednego numeru telefonu można wysłać TYLKO 17 SMS-ów (po jednym w każdej kategorii). Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł (z VAT).

Zachęcamy do głosowania we wszystkich kategoriach.

Na uczestników plebiscytu czekają atrakcyjne nagrody:

1/ 2 samochody osobowe Citroën C-ELYZEE 4D

2/ wycieczka do Wenezueli (objazdowa + wypoczynek) - bon do wykorzystania do 31.03.2014 roku dla 2 osób

3/ wycieczka do Maroka (bon do wykorzystania do 31 grudnia 2013 dla 2 osób)

3/ zestaw kina domowego Harman Kardon BDS877BQ

4/ 5 aparatów cyfrowych FUJIFILM HS25EXR

ponadto atrakcyjne nagrody gotówkowe.

Zapraszamy do udziału w plebiscycie!

Regulamin głosowania na stronie www.telekamery.pl oraz w siedzibie Organizatora.

Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana telewizji w jednym miejscu!

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Katarzyna Zielińska | polska aktorka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy