"Czy te oczy mogą kłamać? Wieczór z Janem Pietrzakiem" to widowisko o charakterze kulturalno-rozrywkowym i towarzyskim.
Atmosfera niezobowiązującego spotkania przyjaciół, podczas którego zaprezentowana zostanie nie tylko twórczość artysty, ale również wybrane fakty z życia prywatnego oraz związane z nim anegdoty. Widzowie spojrzą na Jana Pietrzaka także oczami jego bliskich, znajomych oraz współpracowników.
Gospodarzem programu będzie Marcin Wolski.
"Czy te oczy mogą kłamać? Wieczór z Janem Pietrzakiem" w piątek, 19 maja, o godz. 22.20 w TVP2.
Jan Pietrzak: Żeby Polska była Polską 7
zobacz zdjęcia
Jan Pietrzak: Żeby Polska była Polską
1 / 7
Satyryk, autor teksów, kompozytor, aktor i działacz polityczny - w środę, 26 kwietnia, Jan Pietrzak obchodzi 80. urodziny. Dla milionów Polaków pozostanie autorem i wykonawcą patriotycznej pieśni "Żeby Polska była Polską".
Źródło: East News
Autor: Artur Hojny / Agencja SE
2 / 7
Jan Pietrzak to twórca i lider dwóch satyrycznych kabaretów: studenckiego w Hybrydach (lata 60-67) i Kabaretu pod Egidą. Autor tysięcy piosenek, monologów, felietonów oddających polskie nastroje i realia ostatniego półwiecza. Niezrównany komentator społecznych i politycznych przygód społeczeństwa przełamującego zniewolenie komunistycznego ustroju.
Na zdjęciu, w latach 60. XX wieku w Klubie Hybrydy z Jonaszem Koftą (L).
Źródło: Fotonova
Autor: Harry Weinberg
3 / 7
Pietrzak wprowadził nowy, niestosowany wcześniej styl prowadzenia kabaretowej narracji; styl, który znalazł licznych naśladowców. Określono go mianem "ojca chrzestnego" kabaretowej branży.
Patronował wielu utalentowanym osobom, doprowadzając do sukcesów i popularności znane obecnie gwiazdy estrady.
Źródło: East News
Autor: Marek Karewicz
4 / 7
Jana Pietrzaka mogliśmy również w latach 70. oglądać na kinowym ekranie. W kinie zadebiutował niewielką rolą w muzycznej komedii "Milion za Laurę" (1971) Hieronima Przybyła.
Potem pojawiał się jeszcze m.in. w telewizyjnym hicie Jerzego Gruzy "Czterdziestolatek" (towarzysz Iwanicki z Wydziału Kadr), komedii Sylwestra Chęcińskiego "Kochaj albo rzuć" (radiowiec polonijny Joe) oraz obyczajowym obrazie Krzysztofa Tchórzewskiego "Stan wewnętrzny" (na zdjęciu, wojskowy komisarz stoczni).
Źródło: East News/POLFILM
5 / 7
Patriotyczna pieśń Pietrzaka - "Żeby Polska była Polską" - stała się w 1980 roku spontanicznym hymnem Solidarności.
Satyryk ma jednak na koncie także bardziej liryczne kompozycje: jest autorem muzyki do niezapomnianego przeboju Jonasza Kofty "Pamiętajcie o ogrodach", odpowiada również za piosenkę Agnieszki Osieckiej "Czy te oczy mogą kłamać".
Nie wszyscy wiedzą, że jest też autorem tekstu piosenki "Gdzie ci mężczyźni?", którą spopularyzowała Danuta Rinn.
Źródło: East News
Autor: Bogdan Sarwiński
6 / 7
Po 1989 roku Pietrzak zaangażował się w działalność polityczną. W 1995 roku startował w wyborach prezydenckich (uzyskał 1,12% poparcia).
Od ponad dekady aktywnie wspiera Prawo i Sprawiedliwość, znajdując się w honorowych komitetach poparcia kolejnych przedstawicieli tej partii w wyborach prezydenckich. Zasiada też w Radzie Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom.
Źródło: Reporter
Autor: Stefan Maszewski
7 / 7
W kwietniu 2017 Pietrzak po wielu latach przerwy wrócił na antenę TVP w 10-odcinkowym cyklu "Pół wieku Kabaretu pod Egidą".
Kilka dni przed 80. urodzinami Pietrzak został uhonorowany Statuetką Pana Cogito przyznawaną przez Kluby Obywatelskie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Źródło: Fotonova
Autor: Czesław Czapliński