Reklama

Reklama

"Wiadomości" podporządkowane PiS

Pracownicy Telewizji Polskiej coraz głośniej krytykują ostatnie zmiany w telewizji publicznej. Nowego szefa Agencji Informacji, Jacka Karnowskiego, oskarżają o podporządkowanie "Wiadomości" TVP1 dla dobra Prawa i Sprawiedliwości.

Kilka tygodni temu, po zmianie władzy w Telewizji Polskiej, nowym szefem Agencji Informacji został Jacek Karnowski, który do tej pory kierował "Panoramą" w TVP2. Od razu wprowadził zmiany, ściągając do "Wiadomości" kilku zaufanych pracowników. Zmiany są niepochlebnie komentowane przez reporterów TVP, którzy twierdzą, że powraca TVPiS.

"Gramy na prezydenta, prezydent ma być chroniony, nie może ukazać się żadna informacja, która godziłaby w Lecha Kaczyńskiego. Wiadomo po co: ma wygrać po raz drugi wybory prezydenckie" - mówi "Gazecie Wyborczej" jeden z reporterów "Wiadomości", który nie chce ujawniać swojego nazwiska, bo pracownicy TVP mają zakaz rozmowy z prasą.

Reklama

Wymienia przykłady wskazujące na brak obiektywizmu w "Wiadomościach". Jak zauważa, przy aferze stoczniowej zabrakło informacji o tym, że prezydencki minister miał kontakt z handlarzem bronią - Libańczykiem Abdulem El-Assirem, o czym informowały inne media. Z kolei po materiale o tym, że premierowi może grozić trybunał konstytucyjny za odwołanie szefa CBA, nie wspomniano o tym, że z tego pomysłu wycofał się zarówno PiS, jak i Kancelaria Prezydenta.

Dziennikarze twierdzą, że Karnowski do "Wiadomości", najważniejszego serwisu informacyjnego Telewizji Polskiej, wprowadził klasyczną autocenzurę. Jego zaufani ludzie, ściągnięci do "Wiadomości" to w większości byli pracownicy TV Puls, którzy - jak twierdzi reporter TVP - dobrze wiedzą, co i jak mają robić.

Okazuje się, że mimo, iż szefową "Wiadomości" jest Marzena Paczuska, tak naprawdę o niczym nie decyduje.

"Karnowski chce kontrolować wszystkie materiały. Ci nowi robią teraz wszystkie najważniejsze polityczne materiały, a właściwie wypełniają niemal całe Wiadomości. Karnowski przychodzi na nasze kolegia i decyduje, że jego ludzie mają robić tematy - dodaje anonimowy dziennikarz TVP.

Z kolei wczoraj nowym szefem informacyjnego kanału TVP Info został Jacek Snopkiewicz, od wielu lat związany z Telewizją Polską. Był on m.in. pierwszym szefem "Wiadomości" TVP1, dyrektorem Akademii Telewizyjnej oraz rzecznikiem prasowym TVP.

"Coś trzeba zrobić, żeby ratować dziennikarstwo telewizyjne. Uważam, że ja mam do tego kompetencje. TVP jest na zakręcie i może coś z tego wyjdzie" - mówi Snopkiewicz "Gazecie Wyborczej".

Jak zauważa, poza polityką jest wiele ciekawych tematów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje