Groza Bieszczad stała się główną inspiracją do stworzenia ścieżki dźwiękowej drugiego sezonu serialu Wataha. Łukasz Targosz, autor muzyki, tworząc koncentrował się na tym, aby dźwięki podkreślały ich mroczne oblicze. W serialu będzie można usłyszeć także utwory z najnowszej płyty folkowego zespołu Tołhaje "Mama Warhola".
Muzyka w drugim sezonie serialu "Wataha", podobnie jak w sezonie pierwszym, odgrywa bardzo istotną rolę. Ważnym bodźcem do jej stworzenia ponownie stały się Bieszczady, tyle że tym razem ich dzikie i mroczne oblicze pokazane w tym sezonie. Łukasz Targosz, autor ścieżki dźwiękowej, został nagrodzony prestiżową nagrodą MocArt RMF Classic za muzykę do pierwszego sezonu. Tym razem skupił się na kruchości człowieka wobec potęgi natury. Z wyjątkowych krajobrazów chciał wydobyć ukrytą pod pocztówkowym pięknem grozę i majestat tych niepowtarzalnych gór.
- Największa różnica między ścieżkami muzycznymi obu sezonów polega na tym, że wspomniana groza z drugiej części nabiera jeszcze większej siły, a jednocześnie mocniej jest skonfrontowana z cierpieniem i dramatem ludzkim. Właśnie dlatego więcej w drugim sezonie melodii napisanych na wiolonczelę, fortepian czy lirycznych partii wokalnych - mówi Łukasz Targosz.
Ścieżka dźwiękowa została wzbogacona o utwory z przygotowywanej właśnie płyty "Mama Warhola", folkowego zespołu Tołhaje, która wkrótce ukaże się na rynku. Zespół w swojej twórczości czerpie inspiracje z tradycji Bojków i Łemków - grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady przed 1947 rokiem, a także z kultury muzycznej Polski południowo-wschodniej oraz grup etnicznych dzisiejszej Ukrainy. Płyta "Mama Warhola" zawiera materiał, który powstał na bazie ludowych pieśni rusińskich, zaśpiewanych przez mamę Andy’ego Warhola.
Dalsze losy bohaterów Watahy można śledzić w HBO oraz w serwisie HBO GO, w którym dostępne są już cztery odcinki serialu. Premiera antenowa czwartego odcinka "Watahy" odbędzie się w najbliższą niedzielę, 5 listopada o godz. 20.10 w HBO, a w HBO GO tego dnia rano pojawi się już piąty odcinek produkcji.