TVP przedstawiła jesienną ramówkę
Nowe polskie seriale, bogata oferta filmowa, interesujące dokumenty, propozycje dla dzieci i programy publicystyczne to jesienna oferta TVP1. Już od września brawurowe akcje w serialu "Ratownicy", dalsze losy bohaterki serialu "Miłość nad rozlewiskiem" oraz znane osoby w wywiadach "Małych drani".
Bogusława Lindę, Natalię Rybicką, Tomasza Schuchardta oraz wielu innych znanych aktorów zobaczymy w nowym serialu TVP1 pt. "Ratownicy" w reżyserii Bartka Wrony. Opowieść o codziennych zmaganiach zawodowych i życiowych górskich ratowników oglądać będzie można w środy wieczorem. Natomiast w czwartki nowe zagadki kryminalne będzie rozwiązywał detektyw w sutannie, czyli "Ojciec Mateusz" (Artur Żmijewski).
W niedzielne wieczory przeniesiemy się nad rozlewisko. W "Miłości nad rozlewiskiem" kolejne perypetie serialowej Małgosi (Joanna Brodzik), nowe rozstania i nowe miłości, a także nowi bohaterowie kreowani przez Marię Pakulnis, Sylwię Juszczak i Piotra Polaka. Nie zabraknie emocji także dla wiernych widzów "Klanu" i "Plebanii". Po wakacyjnej przerwie, od poniedziałku do piątku, o godz. 16.25 kolejne spotkania z sympatycznym proboszczem Antonim Wójtowiczem (Włodzimierz Matuszak). W serialu pojawi się także młody wikary, w tej roli Krystian Wieczorek oraz śliczna młoda Wietnamka Cathy Nhung Nguyen. Natomiast Dorota Kamińska wcieli się w postać pani burmistrz.
11 listopada TVP1 wyemituje pilotażowy odcinek serialu "1920. Biało-czerwone" w reżyserii Macieja Migasa. Jest to pierwszy serial, który opisuje jeden z najważniejszych okresów w dziejach Polski - walkę o niepodległość w 1920 roku. Serial historyczno-sensacyjny z elementami przygodowymi rozpoczyna się w 1918 roku. Władka (Wojciech Zieliński), Bronka (Jakub Wesołowski) i Józefa (Tomasz Borkowski) poznajemy latem 1918 roku w pogrążonej w rewolucyjnym chaosie Rosji.
Na antenie TVP1 nie zabraknie także seriali zagranicznych m.in.: "Bracia i siostry" z Calistą Flockhart, "Jekyll" z Jamesem Nesbittem, a także sezon IV serialu "4400". Na jesieni swoją emisję będą miały także 3 części "Gwiezdnych wojen": "Nowa nadzieja", "Imperium kontratakuje" i "Powrót Jedi". W piątkowe wieczory, od 17 września, widzowie obejrzą także serię "Jurassic Park" w reż. Stevena Spielberga, a w październiku m.in. film "Ratatuj". Wszelkie nowości filmowe, polskie i zagraniczne, prezentowane będą w sobotnie poranki w programie "Weekendowy magazyn filmowy" prowadzonym przez Adrianę Prodeus. Natomiast nowości wydawnicze prezentować będą Agnieszka Hamkało i Andrzej Grabowski w programie "Hurtownia książek" (emitowanym na zmianę z Weekendowym magazynem filmowym").
Nową propozycją w jesiennej ramówce jest program "Niepokonani" prowadzony przez Krzysztofa Ziemca, emitowany w środy wieczorem. W każdym z odcinków widzowie poznają historie ludzi podobnych do Krzysztofa. Tych, którzy doświadczyli tragedii i potrafili podnieść się i wrócić do normalnego życia. Od września na antenie także programy publicystyczne: "Celownik", "Sprawa dla reportera", "Warto rozmawiać", "Misja specjalna" i "Bronisław Wildstein przedstawia".
Już pierwszego września wieczorem "Jedynka" wyemituje film dokumentalny prezentujący nieznane dotąd nagrania i zdjęcia dokumentujące wydarzenia w oblężonej Warszawie we wrześniu 1939 roku pt. "Korespondent Bryan". W sobotnie południa zaprezentuje cykl pt. "Wielka wędrówka ludzkości". Natomiast w poniedziałki, po Teatrze TV kolejne odcinki w cyklu Barbary Włodarczyk "Szerokie tory". Na jesieni TVP1 planuje także emisję opowieść o sowieckich jeńcach wojennych w Polsce 1920 pt. "Jeńcy zapomnianej wojny".
TVP zaprezentuje również dwie premiery teatralne. 4 października widzowie zobaczą m.in. Piotra Fronczewskiego, Krzysztofa Stelmaszczyka, Grzegorza Damięckiego w sztuce "Przerwanie działań wojennych" Juliusza Machulskiego. Spektakl przedstawia dramatyczne negocjacje w sprawie przerwania działań wojennych Powstania Warszawskiego, na podstawie wspomnień i relacji pułkownika Kazimierza Iranka - Osmeckiego. Druga premiera to "W roli Boga" w reż. Tomasza Wiszniewskiego. Akcja rozgrywa się w szpitalu klinicznym i dotyczy problemu transplantacji serca. Bohaterowie muszą podjąć dramatyczną decyzję - komu przyznać serce młodego człowieka, który zginął w wypadku. W obsadzie m.in.: Krzysztof Stroiński, Katarzyna Gniewkowska, Janusz Gajos, Paweł Królikowski.
"Siara w kuluarach" oraz "Wściekłe gary" to propozycja dla widzów lubiących dobrą rozrywkę. Janusz Rewiński pokaże nam kulisy polskiej polityki, a Adam Gessler z pasją wprowadzi nas w kulinarny świat. Natomiast w sobotnie popołudnia Magdalena Pawlicka zaprosi widzów do "Zacisza Gwiazd". Od jesieni program "Jaka to melodia?" emitowany będzie 7 razy w tygodniu. W soboty i niedziele Robert Janowski będzie zapraszał do udziału w zabawie znane gwiazdy polskie i zagraniczne.
TVP stawia też na najmłodszych widzów. Codziennie telewizyjna Jedynka oferuje młodym odbiorcom rodzime programy tworzone przy współpracy z metodykami i ekspertami z różnych dziedzin. Uczy, bawi, zwraca uwagę na potrzeby innych, a wszystko to w staranny i dostosowany do wieku widzów sposób. Oprócz lubianych przez dzieci, a cenionych przez rodziców m.in.: "Domisiów", "Jedynkowego przedszkola", "Budzika" jesienią proponuje młodym widzom dwie nowości: interaktywny program "Psie opowieści, czyli ochy i fochy" oraz "Małe dranie" - program prowadzony przez sześcioro dzieci w wieku 4-10 lat, których gościem jest znana osobistość z życia publicznego: celebryci, politycy, aktorzy.
W niedziele TVP1 emituje "Sagę prastarej puszczy" - oryginalną w formie serię programów przyrodniczych, zrealizowanych w Puszczy Białowieskiej. Historie opowiadane są z punktu widzenia zwierzęcia, będącego bohaterem danego odcinka.
Oprócz programów edukacyjnych, stałą pozycją są Wieczorynki oraz filmy animowane dla dzieci i młodzieży. W propozycjach do wspólnego oglądania dla najmłodszych widzów i ich rodziców znajdzie się spora dawka klasyki animacji. Będą to seriale takie jak: "Chip i Dale", "Smerfy", "Przygody Rumcajsa", "Bajki z mchu i paproci", "Proszę słonia", "Bolek i Lolek", a także współczesne przeboje animacji: seriale "Tomek i przyjaciele" oraz "Sekretny świat misia Beniamina".
Tak jak do tej pory, w dni powszednie Wieczorynka emitowana będzie o godzinie 19.05, a w soboty i w niedzielę o 19.00. Z innych pasm na uwagę zasługuje niedzielny blok "Disney w Jedynce". Warto także zwrócić uwagę na brytyjski przebój musicalowy serial "Britannia High" emitowany w sobotnie poranki.