"Teleexpress" będzie miał swój pociąg
"Teleexpress" - najszybszy i najstarszy program informacyjny w polskiej telewizji - będzie miał swój pociąg. W piątek, 3 czerwca, z Warszawy wyjedzie "Express InterCity Premium Teleexpress". Okazją będą: zbliżające się 30-lecie programu oraz koncerty "SuperPremiery" i "SuperJedynki" podczas tegorocznego 53. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, które poprowadzą Beata Chmielowska-Olech i Maciej Orłoś. Na pokładzie pociągu pojawią się znane twarze "Teleexpressu". Zaproszeni zostaną także widzowie.
Nazwa "EIP Teleexpress" zostanie uroczyście nadana w piątek, 3 czerwca, o godz. 17 na dworcu Warszawa Wschodnia (peron 1 tor 10). Prezes PKP Intercity, Marek Chraniuk przekaże Maciejowi Orłosiowi tablicę relacyjną z nazwą pociągu oraz gwizdek i kolejową czapkę. Prezenter "Teleexpressu" będzie w tym dniu symbolicznie kierownikiem pociągu. W rolę konduktorki wcieli się również Beata Chmielowska-Olech.
Podczas inauguracyjnego przejazdu pasażerowie mogą liczyć na wiele atrakcji. Swoich fanów "Teleexpress" zaprasza do powitania pociągu na stacjach Warszawa Centralna (godz. 17.25), Częstochowa (godz. 19.31) i Opole Główne (godz. 20.28). Prezenterzy "Teleexpressu" w piątek (3 czerwca) wysiądą w Opolu, by w sobotę (4 czerwca) razem z Markiem Sierockim poprowadzić festiwalowe koncerty "SuperPremiery" i "SuperJedynki".
"EIP Teleexpress" od 12 czerwca będzie kursował z Warszawy do Jeleniej Góry przez Opole i Wrocław. Ze stacji początkowej odjedzie o godz. 17.08. "EIP Teleexpress" wjedzie na dworzec Warszawa Centralna dokładnie o godz. 17.15 - czyli o godzinie, o której emitowany był początkowo "Teleexpress". Z Warszawy Centralnej odjedzie o godz. 17.20. Pociąg zatrzyma się w Częstochowie, Opolu, Wrocławiu, Wałbrzychu i dotrze do Jeleniej Góry o godz. 22.50.
Pasażerów na tej trasie powita głos Beaty Chmielowskiej-Olech lub Macieja Orłosia. Część komunikatów przeczytają też lektorzy "Teleexpressu". Teleexpressowym Pendolino będzie można jeździć do zmiany rozkładu jazdy, który nastąpi 11 grudnia 2016 r.
"Teleexpress" jest najdłużej w rozkładzie jazdy spośród wszystkich polskich programów informacyjnych. Pierwszy raz pojawił się na antenie w czwartek 26 czerwca 1986 roku. Początkowo o godz. 17.15, teraz punktualnie wyrusza codziennie o godz. 17 w TVP1. Gwarantuje kwadrans ekspresowej podróży przez najświeższe i najważniejsze informacje z kraju i ze świata.
Program od 1991 roku prowadzi Maciej Orłoś. Siedem lat później na antenie pojawiła się Beata Chmielowska-Olech. "Teleexpress" prowadzi również Katarzyna Trzaskalska. Od początku twarzą programu jest Marek Sierocki, który prezentuje widzom "Tele Hit".
W latach 1998-2000 "Teleexpressowi" towarzyszył "Teleexpress - junior", a w roku 2007 "Teleexpress nocą". 2 marca 2014 roku wyemitowany został pierwszy raz "Teleexpress Extra". To piętnastominutowy program nadawany w TVP INFO tuż po "Teleexpressie".