Reklama

Sir David Attenborough: Orędownik natury

Sir David Attenborough, słynny brytyjski biolog, podróżnik i filmowiec, kończy 95 lat. To niebywałe, że wciąż podróżuje, kręci filmy i nieprzerwanie walczy o czystość planety, a za sprawą najnowszych produkcji jego audytorium może być większe niż kiedykolwiek. Co warto o nim wiedzieć?

Sir David Attenborough to brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej na świecie, pisarz, narrator i podróżnik

David Attenborough urodził się 8 maja 1926 roku w Londynie. Dorastając na przedmieściach metropolii, już od wczesnego dzieciństwa wykazywał zainteresowanie roślinami i zwierzętami. Jako siedmiolatek zebrał pokaźną kolekcję ptasich jaj i skamielin. Nic dziwnego, że podjął edukację właśnie w tym kierunku. W 1947 r. ukończył studia zoologiczne na Uniwersytecie Cambridge, a następnie studia podyplomowe z antropologii. 

Przyrodnik zaangażowany

Reklama

W 1985 roku w uznaniu dla jego zasług w dziedzinie ochrony przyrody David Attenborough otrzymał od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki, a w 2005 roku został uhonorowany brytyjskim Orderem Zasługi. Jego imię nosi dziesięć roślin i zwierząt, np. wielka mięsożerna roślina - Nepenthes attenboroughii, a także brytyjski statek polarny. 

Sir David Attenborough jest aktywnie zaangażowany w działania proekologiczne. W 2018 roku na szczycie klimatycznym w Katowicach wygłosił przemówienie, w którym przestrzegał: "Mierzymy się z wywołaną przez człowieka katastrofą na globalną skalę. To największa groźba dla ludzi od tysięcy lat". 

Podróżnik, z okazji rozpoczynającego się 2021 roku, skierował do świata noworoczne przesłanie. "W tym roku przywódcy świata zbiorą się w Glasgow na Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. To przełomowy moment w naszej historii. To może być rok pozytywnej zmiany dla nas, dla naszej planety i dla niezwykłych zwierząt, z którymi ją dzielimy. Rok, który świat może wspominać z dumą i powiedzieć: zrobiliśmy coś dobrego" - wyrażał swą nadzieję Attenborough. 

David Attenborough w BBC

Współpracę z telewizją BBC rozpoczął w 1952 roku, najpierw był redaktorem programu edukacyjnego, a później producentem. Stacja nie emitowała w tym czasie programów podróżniczych, więc przed młodym pasjonatem pojawiły się wspaniałe możliwości. Tak zaczął wytyczać nowy kierunek rozwoju dokumentów przyrodniczych. Stworzył serial "Zoo Quest" (Zoologiczne poszukiwania), w którym przemierzał świat w poszukiwaniu rzadkich i trudno dostępnych gatunków w ich naturalnym środowisku. Seria cieszyła się ogromną popularnością. 

Po 20 latach Attenborough zrezygnował ze współpracy z BBC, by spełniać się jako pisarz i producent. Z tego czasu pochodzą m.in. "Eastwards with Attenborough" (1973 r.), czyli antropologiczne studium Indonezji czy "The Tribal Eye" (1975 r.), w którym podjął się analizy sztuki plemiennej.  

Przełom w karierze Attenborough

Cykl "Życie na Ziemi", zainicjowany w 1976 roku, okazał się przełomowy. W 96 odcinkach Attenborough zagłębia się w ewolucję świata roślin i zwierząt przy wykorzystaniu najlepszych w tym czasie technik filmowych. Seria zgromadziła przed telewizorami ponad 500 milionów widzów. 

W kolejnych latach stworzył i prowadził wiele programów o tematyce podróżniczej. Warto wspomnieć choćby "Zaginione światy" (1989 r.), "Prywatne życie roślin" (1995 r., do realizacji tego programu wykorzystał fotografię poklatkową), "Największe widowisko świata natury" (2000 r.), czy "Karol Darwin i drzewo życia" (2009 r.).

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: David Attenborough

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje