Polskie media nie szukały sensacji
- Polskie media godnie przeszły próbę, jaką była katastrofa pod Smoleńskiem - oceniła Rada Etyki Mediów i zaapelowała o... wytrwanie w poczuciu odpowiedzialności, zaniechania sporów oraz szerzenia sensacji.
"Tragiczna katastrofa pod Smoleńskiem, śmierć prezydenta RP, jego małżonki oraz wybitnych przedstawicieli życia publicznego, stała się próbą dla mediów" - napisała Rada Etyki Mediów.
"Dziennikarze i komentatorzy przeszli ją godnie, informując Polaków o przebiegu zdarzeń, przewidując ich przełomowe znaczenie w budowaniu jedności wokół spraw najważniejszych dla państwa i narodu - mimo różnic ideowych i politycznych" - głosi oświadczenie.
Rada Etyki Mediów apeluje jednocześnie "o wytrwanie w poczuciu odpowiedzialności za dobro wspólne".
"Poniechajmy eksponowania politycznych swarów, szerzenia sensacyjnych pogłosek, pochopnych podejrzeń i oskarżeń. Niech ta tragedia narodowa umocni w nas dobre odruchy i postawy, jakie ujawniły się tak powszechnie w dniach żałoby" - przekonuje REM.
W polskich mediach żałoba trwa od momentu ukazania się pierwszych informacji o katastrofie.
Telewizje i radia natychmiast zmieniły swoje ramówki, jeszcze w sobotę ukazały się specjalne wydania dzienników i tygodników, portale internetowe przybrały czarno-białe barwy.
Więcej informacji na temat tragedii w naszym raporcie specjalnym. Zobacz!
Tutaj możecie składać kondolencje rodziom ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.