Reklama

Reklama

​"Podróż za jeden uśmiech" czy "Stawiam na Tolka Banana"?

Większość młodych aktorów uwielbiała kamerę i sławę. Ale były też wyjątki. TVP Seriale wyemituje cztery niezapomniane produkcje - "Szaleństwo Majki Skowron", "Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana" i "Rodzinę Leśniewskich".

Henryk Gołębiewski i Filip Łobodziński w serialu "Podróż za jeden uśmiech" (1971)

Pamiętacie kultowe seriale sprzed lat? "Szaleństwo Majki Skowron", "Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana", "Rodzina Leśniewskich", "Wakacje z duchami" czy "Do przerwy 0:1" - to tylko niektóre z nich.

Kilkadziesiąt lat temu zagranie w filmie było dla wielu dzieci przygodą życia. Ale czy teraz (po latach) też tak myślą?

Tak płakał, że dostał rolę

- Dla mnie to fantastyczne wspomnienie! - zapewnia Henryk Gołębiewski, który w ciągu ośmiu lat zagrał aż w dwunastu produkcjach. - Pierwszą rolę ["Abel, twój brat" - red.] dostałem, bo jako najmłodszy, dziewiąty z rodzeństwa, umiałem płakać na zawołanie - mówi.

Reklama

Sławę przyniosła mu postać "Cegiełki" w serialu Stanisława Jędryki "Stawiam na Tolka Banana" i Poldka w "Podróży za jeden uśmiech". - Teraz te seriale chętnie ogląda moja ośmioletnia córka - mówi pan Henryk.

Grunt to rodzina

Pełną widownię miała też zawsze "Rodzina Leśniewskich". Widzowie uwielbiali perypetie czwórki dzieciaków: Agnieszki, Beaty, Leszka i Pawła. Jednak nauczyciele mieli z małymi aktorami problemy. - Kiedyś okazało się, że opuściłem w ciągu roku aż 147 dni w szkole. Gdy wreszcie się w niej pojawiłem, dyrektor zawołał: "O, Bąbel jest!" - wspomina serialowy Paweł, czyli Tomasz Brzeziński.

Mężczyzna zagrał jeszcze w kilku innych filmach, ale ostatecznie został dziennikarzem sportowym. Z sentymentem podchodzi do "Rodziny Leśniewskich". - Ale moja 18-letnia córka tego nie ogląda, mówi, że to siara - śmieje się pan Tomasz.

Jego serialowy brat, Leszek, jest architektem. - Próbowałem swoich sił jeszcze na kilku castingach, ale ostatecznie zostałem aktorem jednego filmu - mówi Maciej Strojny.

Efekt mi się nie podobał!

Nie wszyscy jednak dobrze się czuli jako dziecięce gwiazdy. Zuzanna Antoszkiewicz, która zagrała tytułową rolę w "Szaleństwie Majki Skowron", ocenia to bardzo krytycznie.

- Od początku miałam z tym problem! Według niej dialogi były sztuczne i bez charakteru. - A efekty nigdy mi się nie podobały - mówi pani Zuzanna, która w dorosłym życiu zajęła się m.in. rzeźbą.

Serial z jej udziałem, czyli "Szaleństwa Majki Skowron", zostanie wyemitowany w wakacje jako pierwszy (18 czerwca). Od 19 czerwca w TVP Seriale będziemy oglądać natomiast "Podróż za jeden uśmiech", od 10 lipca "Stawiam na Tolka Banana", a od 16 lipca "Rodzinę Leśniewskich".

KZ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy