Paweł Kukiz: Festiwal Polskiej Piosenki powinien być w Opolu

- Zniszczyć (festiwal w Opolu) mogą tylko sami artyści swoją muzyką - natomiast z polską piosenką nie jest aż tak źle, by mówić tutaj o zaoraniu Opola. Mam nadzieję, że Opole będzie przeniesione w czasie, nie wyobrażam sobie, by Festiwal Piosenki Polskiej odbywał się w jakimkolwiek innym mieście" - mówił w RMF FM Paweł Kukiz.

PawełKukiz: Nie wyobrażam sobie, by Festiwal Piosenki Polskiej odbywał się w jakimkolwiek innym mieście

Pytany przez Roberta Mazurka, czy za całą sytuację odpowiedzialny jest prezes TVP Jacek Kurski, odparł: "Z całą pewnością".

Reklama

- TVP teoretycznie jest telewizją publiczną - ale czysto teoretycznie, zawsze była zawłaszczana przez partie władzy. Natomiast przez pana Kurskiego została poprowadzona w taki sposób... ja rozumiem: pół roku, rok odreagowania tych ośmiu lat (...) - natomiast już kolejny rok to jest przeginka. Z obrzydzeniem od czasu do czasu oglądam, to jest propagandowa tuba. I co jest z perspektywy Prawa i Sprawiedliwości najgorsze: oni sami się zaorają tą właśnie telewizją - mówił Kukiz..

Poseł odniósł się również do medialnych informacji dotyczących bojkotu TVP przez niektórych artystów.

- Nie należy się godzić na to, by polityk miał jakiś wpływ na repertuar artysty, na jego światopogląd, na jego postawę poza sceną. Sam osobiście doświadczyłem w czasach Platformy Obywatelskiej ostracyzmu ze strony pani Jethon z Trójki, itd. Ten cały salon "połapany" z Platformą - mówię o Sony Music, o panu Kutaku, szefie Sony Music, który zerwał ze mną kontrakt. Jedna zgraja, dogadana na salonach. To jest cały czas to samo, cały czas w tej partiokracji tak to wygląda - przychodzi jedna partia do władzy, zawłaszcza telewizję, radio. Odchodzi - wywalają tamtych, dają swoich. To samo się dzieje z policją, to samo się dzieje wszędzie - mówił Kukiz.

Przypomnijmy, że tegoroczny 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej nie odbędzie się w Opolu, ale w innym mieście - poinformował na początku tygodnia prezes TVP, Jacek Kurski.

"Telewizja Polska organizuje Festiwal Polskiej Piosenki w innym mieście. Jestem przekonany, że piękny festiwal, jaki zorganizujemy i ogłosimy w tym tygodniu wraz z jego programem, będzie rekompensatą dla naszych widzów za te chwilowe kłopoty, nie z winy Telewizji Polskiej" - Kurski mówił w poniedziałek w TVP Info.

W poniedziałek władze Opola poinformowały, że wypowiadają TVP umowę na organizację 54. KFPP. Powodem - jak podano - jest niewywiązywanie się Telewizji z zapisów umowy. "Niemożność zrealizowania niniejszej umowy wynika chociażby z faktu, że z udziału w 54. KFPP wycofała się Maryla Rodowicz, a do zorganizowania jej Złotego Jubileuszu w umowie zobowiązuje się Telewizja. Publiczne wycofanie się wielu artystów z udziału w festiwalowych koncertach obniżyłoby znacząco rangę Festiwalu" - napisał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

W reakcji na tę decyzję TVP poinformowała, że pomimo rozwiązaniu umowy na organizację festiwalu odbędzie się on w zbliżonym terminie. Imprezę planowano wcześniej na 9 czerwca. Kurski zapowiedział, że TVP "wystąpi z pozwem o wielomilionowe odszkodowanie, dlatego że przeniesienie lokalizacji (festiwalu) w tak krótkim czasie ponosi za sobą olbrzymie konsekwencje finansowe". W jego ocenie prezydent Wiśniewski "naraził Opole na wielomilionowe odszkodowanie".

Urząd Miasta Kielce potwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że miasto jest zainteresowane organizacją festiwalu.

"Jednym z celów, który wydział kultury i promocji postawił sobie na najbliższe lata, jest przywrócenie Kielc na festiwalową mapę Polski. Skoro pojawiła się możliwość organizacji nowego festiwalu z polską muzyką, chcemy skorzystać z tej szansy" - powiedział dyrektor wydziału kultury i promocji w Urzędzie Miasta Kielce, Artur Sobolewski.

Według TVP.info wśród miast, które mogłyby gościć festiwal, znajdują się także Koszalin oraz Stalowa Wola.

Jacek Kurski zapewnił, że w tym tygodniu poznamy gospodarza imprezy. "Mamy kilka zgłoszeń i jedno potwierdzenie pisemne, kilka zainteresowań nowej lokalizacji" - prezes TVP mówił w poniedziałek.

Dowiedz się więcej na temat: Paweł Kukiz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje