Reklama

Niepokorna gwiazda

Grażyna Szapołowska uchodzi za konfliktową. Inni twierdzą, że jest wrażliwa i delikatna. Wielbiciele jej talentu i urody porównują aktorkę do hollywoodzkiej gwiazdy - Sharon Stone.

Aktorstwo było jej przeznaczeniem. Tuż po maturze Grażyna Szapołowska uciekła z domu. Przez dwa lata występowała we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Reklama

- Nie wiem, skąd wzięłam tyle odwagi - wspominała po latach.

Narodziny gwiazdy

Zdecydowała się na studia w warszawskiej szkole teatralnej, którą skończyła w 1977 roku. Już jako studentka pojawiała się w epizodycznych rolach w telewizji.

Talent sprawił, że stawała się gwiazdą, a jej uroda nikogo nie zostawiała obojętnym. W latach 80. była czołową amantką polskiego kina. Tę opinię utrwalały jej kolejne role - żony "Wielkiego Szu", Lizy w "Latach dwudziestych..." i głośnym, "Magnacie" Filipa Bajona. Jednak największą kreacją Szapołowskiej tamtych lat była rola Magdy w "Krótkim filmie o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego.

Międzynarodowy sukces obrazu umożliwił aktorce występy w zagranicznych produkcjach, m.in. we włoskim "Placu Hiszpańskim" i "Dzikiej namiętności".

Burze emocji

Życie uczuciowe gwiazdy było zagmatwane jak filmowe scenariusze. Miała za sobą dwa małżeństwa, gdy na początku lat 90. poznała Pawła Potoroczyna, który tuż po ślubie został konsulem w USA. - Mieszkaliśmy w Kalifornii. Ale ja tęskniłam za aktorstwem - przyznała. Wtedy dostała propozycję zagrania Telimeny w "Panu Tadeuszu" Wajdy. Wróciła do Polski i na ekrany.

Romans z show

Zagrała w niezwykłym "Karol. Człowiek, który został papieżem" i kilku lekkich komediach romantycznych, a także w obrazie Jerzego Hoffmana "1920. Bitwa Warszawska".

W 2011 roku przyjęła propozycję sędziowania w telewizyjnym talent-show "Bitwa na głosy". Nie pojawiła się przez to na jednym z przedstawień Teatru Narodowego. Dyrektor sceny Jan Englert zwolnił ją za to z pracy. Aktorka wystąpiła do sądu o przywrócenie do zespołu. Proces trwa. Wielbiciele jej talentu mają jednak nadzieję, że o Grażynie Szapołowskiej będzie jeszcze głośno, nie tylko w kontekście sądowej batalii.

W piątek, 10 sierpnia, w TVP Kultura będzie można obejrzeć film Leszka Wosiewicza "Kroniki domowe". Za rolę matki w tej produkcji Grażyna Szapołowska była nominowana do Orłów i Złotej Kaczki.

JBJ

Tele Tydzień

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: niepokorni | Grażyna Szapołowska | gwiazda | aktorka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje