Reklama

Miłość przeklęta, czyli "Lektor" w TVP

"Lektor" to opowieść o zaskakującej relacji dojrzałej kobiety, skrywającej mroczny sekret z przeszłości i młodego chłopaka. Za główną rolę w tym filmie Kate Winslet otrzymała w 2009 roku Oscara. Film będzie można obejrzeć w piątek, 9 marca, o godzinie 22:05, na antenie TVP1.

"Próba zbadania i zrozumienia zbrodni nazistowskich to niebezpieczny i niepewny pomysł, można w niezamierzony sposób przekroczyć granicę, której przekroczyć się nie chce. Zrobiono już 252 filmów o Holokauście i przypuszczam, że powstanie ich jeszcze przynajmniej tyle samo. Natomiast 'Lektor' to taki niepasujący element układanki" - mówił w jednym z wywiadów reżyser Stephen Dladry.

Reklama

Akcja filmu rozgrywa się na różnych płaszczyznach czasowych, ponieważ o wydarzeniach z przeszłości dowiadujemy się ze wspomnień głównego bohatera.

Sala sądowa, lata 60. Student prawa uczestniczy w procesie sądowym nazistowskich zbrodniarzy. Przeżywa szok, gdy na ławie oskarżonych zasiada kobieta, z którą kiedyś łączył go romans.

Następuje retrospekcja. Bileterka tramwajowa ratuje młodego chłopaka, który słabnie na ulicy, wracając ze szkoły. Po powrocie do zdrowia, chłopak przychodzi do kobiety z podziękowaniami. Od tej pory będzie do niej wracał bardzo często. Ich relacja z każdym dniem robi się coraz silniejsza, spotkania coraz bardziej namiętne. Zarówno on, jak i ona czerpią z tego układu bardzo wiele. Hanna wprowadza go w erotyczny świat, który on dopiero poznaje, natomiast Michael uwrażliwia kobietę na piękno literatury. Ten swoisty rytuał, utrzymywany długo w tajemnicy, oparty na miłosnym zafascynowaniu i czytaniu na głos książek, trwa, dopóki kobieta nieoczekiwanie znika.

Tę historię poznajemy z perspektywy dorosłego już Michaela (w tej roli Ralph Fiennes), który nie może poradzić sobie ze wspomnieniami i z faktem, że zakochał się w nazistowskiej zbrodniarce. W filmie jednak nic nie jest oczywiste. Hanna trafia do więzienia, a Michael nie potrafi jednoznacznie ocenić, czy potępia kobietę. Walczą w nim skrajne i, wydawałoby się wykluczające się wzajemnie, emocje. Nie jest w stanie wymazać z pamięci tego, co było. Wysyła Hannie kasety, na których nagrane są klasyki literatury. Ich uczucie nie umiera, nie słabnie - staje się po prostu trochę inne.

Na film zapraszamy w piątek, 9 marca, o godz. 22.05 do TVP1.

"Lektor" pokazuje siłę miłości, która jest trudna i dramatyczna. Towarzyszy jej poczucie winy, wstydu, ale również nadziei i czegoś nieuchwytnego. Kate Winslet stworzyła doskonałą kreację kobiety, której nie da się jednoznacznie osądzić.

Reżyser nie chciał opowiedzieć typowej historii o Holokauście i drugiej wojnie światowej, ale przede wszystkim przedstawić osobisty dramat dwojga ludzi.

"Piękno tego scenariusza polega na tym, że w zdaniach, które wyglądają na zwykłą rozmowę, kryją się podskórne nurty, pełne innych odcieni i pięter znaczeń" - wyznał odtwórca głównej męskiej roli Ralp Fiennes.

"Lektor" nakręcony został w oparciu o powieść Bernharda Schlinka o tym samym tytule.

To będzie niezwykły piątek w TVP. Przed filmem "Lektor", telewizyjna Jedynka zaprezentuje przebojowy "Dziennik Bridget Jones".

Więcej informacji na temat filmu "Dziennik Bridget Jones" znajdziecie tutaj!

Zobacz zwiastun filmu:


Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana telewizji w jednym miejscu!

Nie przegap swoich ulubionych programów i seriali! Kliknij i sprawdź!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: \ Film | kate winslet | Lektor | Ralph Fiennes

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje