Reklama

Małgorzata Rozenek: Unikajmy tandety

Świąteczne przygotowania, to wyzwanie, z którym mierzy się każda "perfekcyjna" pani domu. Małgorzata Rozenek radzi, jak zaplanować porządki oraz udekorować dom i wyznaje, dlaczego na jej wigilijnym stole nie może zabraknąć sałatki jarzynowej i pierogów ruskich.

Od czego warto rozpocząć przygotowanie domu na święta?

Reklama

Małgorzata Rozenek: - Proponuje zacząć od przejrzenia szaf i wszystkiego, co się w nich znajduje. Bez skrupułów należy pozbyć się rzeczy, które są zbędne. Im więcej niepotrzebnych przedmiotów gromadzimy, tym więcej mamy sprzątania. Świąteczne porządki są idealnym momentem, aby dokonać takiego przeglądu. Następnie zabieramy się do takich prac jak mycie okien, pranie dywanów, gruntowne sprzątanie każdego pomieszczenia. Na koniec zostaje nam już tylko dekoracja. Dobrze, aby dom był przygotowany na trzy dni przed świętami, tak abyśmy mieli czas poczuć świąteczną atmosferę.

- Należy pamiętać, że wszystkie prace warto rozłożyć w czasie, nie można nic zostawiać na ostatnią chwilę. Prowadzenie domu wymaga dobrego planu i przemyślenia. Jeśli zabieramy się do organizacji świąt na trzy dni przed, to na pewno nie unikniemy nerwów i niepotrzebnego stresu.

Wisienką na torcie wszystkich prac jest udekorowanie domu. Na co warto zwrócić uwagę ozdabiając wnętrze?

- Oczywiście najważniejszym elementem dekoracyjnym jest żywa choinka. Możemy spotkać się z różnymi trendami i sposobami jej ozdabiania, jednak ja jestem zwolenniczką tradycji - w moim domu choinka zawsze wygląda tak samo i życzę sobie, żeby to się nie zmieniło. Myślę, że miłym akcentem jest dekoracja drzwi wejściowych. Samemu, niewielkim nakładem pracy i pieniędzy, można przygotować ciekawy wieniec.

- Bardzo ważna jest również dekoracja stołu i tu należy unikać tandety. Dobrze jest zainwestować w piękne porcelanowe ozdoby. Są subtelne i eleganckie, nie ukrywam, że są dosyć drogie, ale zbierane latami pobudzają pamięć i wspomnienia.

Coraz częściej do dekoracji domu używamy również światełek, które są zawieszane nie tylko na choince, ale i w oknach czy na balkonach.

- Światełka to doskonała i bardzo praktyczna ozdoba. Jednak radzę unikać migoczących lampek. Kupując lampki warto czytać etykiety i upewnić się, czy są przeznaczone do dekoracji zewnętrznej domu. Doskonałym pomysłem jest również umieszczenie lampek w prostym, przeźroczystym wazonie. Tu również należy się upewnić, czy są do tego przystosowane. Taka dekoracja wygląda pięknie, daje bardzo nastrojowe światło i może służyć nam nie tylko od święta. Taką kompozycję można umieścić również na stole. Wtedy proponuję zaopatrzyć się w lampki, które są na baterie i nie trzeba podłączać ich do kontaktu, przełożone kolorowymi bombkami czy ozdobami świątecznymi są doskonałą dekoracją np. stołu.

Która z wigilijnych potrwa jest pani ulubionym a może popisowym daniem?

- Potrawą, która za każdym razem przywołuje wspomnienia z dzieciństwa jest sałatka jarzynowa mojej mamy. Co prawda nie jest to typowe danie świąteczne, ale ponieważ jadam ją dwa razy do roku - na Wigilię i Wielkanoc, zawsze kojarzy mi się właśnie ze świętami. Za to bardzo nie lubię pierogów z kapustą i grzybami. Dlatego specjalnie dla mnie przygotowywane są pierogi ruskie. Niestety menu świąteczne nie jest moim ulubionym...

Małgorzata Rozenek - polska prezenterka telewizyjna. Od 2012 roku gospodyni programu "Perfekcyjna Pani Domu", emitowanym na kanale TVN. W 2013 została jurorką reality show TVN "Bitwa o dom".

Rozmawiała Monika Dzwonnik (PAP Life).

Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana telewizji w jednym miejscu!

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

Zobacz nasze podsumowanie 2013 roku

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: pierogi ruskie | malgorzat rozenek | Małgorzacie Rozenek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje