"Korona królów": Serial TVP o Piastach. Szykuje się hit?

Rodzinne konflikty, miłość, dworskie intrygi oraz bezwzględna walka o wpływy. Do tego piękne kostiumy, wnętrza i plenery – to wszystko zobaczymy w serialu "Korona królów", sadze opowiadającej o życiu ostatnich Piastów.

Halina Łabonarska jako królowa Jadwiga w serialu "Korona królów"

Ten serial to, zrealizowana z dużym rozmachem, opowieść o średniowiecznej Polsce. Głównymi bohaterami są król Władysław Łokietek (w tej roli Wiesław Wójcik) oraz jego jedyny syn i następca - Kazimierz (Mateusz Król). W tle natomiast, jak przystało na telenowelę, ludzkie namiętności - miłość, nienawiść oraz zdrady, spiski i bezwzględna polityka.

Reklama

- Chcemy historię pokazać przez interesujące, bogate, ciekawe i silne postaci - mówi Ilona Łepkowska, scenarzystka serialu.

- Telenowele zawsze są o rządzących ludźmi uczuciach. A te są przecież takie same dzisiaj, jak były kilkaset lat temu. Dlatego mam nadzieję, że "Korona królów" będzie zrozumiała dla współczesnego widza - dodaje scenarzystka.

Ostatni z dynastii

Jest rok 1326. Akcja "Korony królów" rozpoczyna się u schyłku panowania Władysława Łokietka. Król pragnie zjednoczenia ziem polskich. Chce także osłabić sojusz Mazowsza z Krzyżakami i postanawia zawrzeć przymierze z Litwą. Przypieczętowaniem sojuszu jest małżeństwo jego syna Kazimierza z córką Giedymina - Aldoną (Marta Bryła).

Dziewczyna kocha wprawdzie kogoś innego, ale ostatecznie ulega woli ojca. Przybywa na Wawel i przyjmuje chrzest, na którym dostaje nowe imię - Anna. Niestety teściowa, królowa Jadwiga (Halina Łabonarska), od początku jej nie akceptuje i okazuje niechęć.

Mija kilka lat, monarcha coraz bardziej podupada na zdrowiu. Tuż przed śmiercią wyznacza na swojego następcę Kazimierza. Młody władca musi uzyskać akceptację papieża i pokonać liczne grono niechętnych jego rządom. Jednocześnie na dworze pojawia się nieślubna córka Kazimierza, co jeszcze bardziej komplikuje i tak napięte relacje z żoną Anną.

Szykuje się hit?

Produkcja TVP 1 już porównywana jest do tureckiego "Wspaniałego stulecia". Przekonamy się, czy opowieść o ostatnich Piastach będzie równie wciągająca jak historia władców Imperium Osmańskiego i czy tak jak niegdyś turecka saga - zachwyci telewidzów.

W pierwszej serii przygotowano 68 odcinków, które będą emitowane cztery dni w tygodniu: od poniedziałku do czwartku. Premiera 1 stycznia. Uwaga! Tego dnia o godz. 18.30 wyjątkowo zobaczymy dwa pierwsze odcinki serialu.

JBJ

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje