Reklama

Reklama

Kolędy, pierogi i pierniczki

Boże Narodzenie to magiczny czas. Jak wyglądały święta w rodzinnych domach gwiazd? Które tradycje podtrzymują do dziś? Czy góralska Wigilia różni się od tej spędzanej w Warszawie?

Najważniejszym daniem w domu Katarzyny Zielińskiej były i są pierogi. - Tradycyjnie do jednego chowana jest pięciogroszowa moneta. Komu taki pieróg przypadnie, ten będzie miał zagwarantowane szczęście przez cały rok - wyjaśnia aktorka.

Atrakcją świątecznego stołu w rodzinnym domu Bożeny Dykiel był pasztet. - Brat mamy, leśniczy, przywoził nam zająca. Dziś piekę podobny pasztet, tyle że z królika - mówi gwiazda "Na Wspólnej".

Dominika Kluźniak zdradza, że w czasie świąt Bożego Narodzenia jej dom zamieniał się w małą cukiernię. Szczególnie uwielbiała pierniczki korzenne. Takie same piecze z córką, a robi ich pięćset! - Większość zjadamy, ale część trafia na choinkę w charakterze ozdób - wyjaśnia.

Reklama

Marcin Perchuć wspomina kisiel żurawinowy, który jego mama robiła ze świeżych owoców. Natomiast dla Agnieszki Sienkiewicz, która nie przepada za karpiem, zawsze przysmakiem była ryba po grecku.

Katarzyna Glinka chwali dawny zwyczaj wysyłania świątecznych kartek. - Mama kupowała ich mnóstwo i cały wieczór poświęcałyśmy na wymyślanie i pisanie życzeń bożonarodzeniowych dla rodziny, znajomych i przyjaciół. Każda pocztówka była inna, wyjątkowa i skierowana do konkretnej osoby - mówi gwiazda "Barw szczęścia". - Odrzucam wirtualną rzeczywistość, zwłaszcza w święta! Dlatego do znajomych dzwonię, zamiast wysłać SMS - dodaje.

Bożena Dykiel przypomina o jemiole: - Mama wieszała ją u sufitu, żeby przez cały rok między domownikami panowała miłość.

Jeśli Wigilia, to nie może zabraknąć kolędowania. - Moja siostra i ja chodziliśmy do szkoły muzycznej. Po wieczerzy razem graliśmy na różnych instrumentach i śpiewaliśmy - opowiada Kacper Kuszewski.

Mama Marcina Perchucia co roku filmowała ich wspólne kolędowanie. - To niezwykła pamiątka - wzrusza się aktor. - Dziś też śpiewamy, ja siadam do pianina, a moja córka Zosia gra na skrzypcach. Rozdajemy śpiewniki i wszyscy kolędujemy. Jest wspaniale.

EM

Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana telewizji w jednym miejscu!

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Zobacz nasze podsumowanie 2013 roku

Kurier TV

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy