Reklama

"Klan": 20 lat z Lubiczami

Sympatia, z jaką przyjęto bohaterów tej telewizyjnej opowieści, zaskoczyła jej twórców. Nie sądzili, że telewidzowie przez tyle lat będą ich gościć w swoich domach i tak bardzo przejmować się losem rodziny Lubiczów, ich przyjaciół i znajomych.

W 2013 roku serial "Klan" obchodził rocznicę emisji 2500. odcinka

Regularną emisję serialu Jedynka rozpoczęła 22 września 1997 roku. To pierwsza nasza telenowela, którą telewidzowie wybrali w specjalnym konkursie. "Klan" pokonał "Zaklętą" i "Złotopolskich". Dziś to najdłużej emitowany polski serial i ciągle jest oglądany.

Rodzina i codzienność

Reklama

Co przysparza mu popularności? Jednym z takich czynników jest na pewno fakt, że akcja dzieje się w czasie rzeczywistym i pokazuje realia codziennego życia wielu polskich rodzin. Twórcy dbają, by poruszano w nim zagadnienia istotne społecznie. Dlatego znalazły się w "Klanie" m.in. wątki dotyczące choroby Alzheimera, zespołu Downa, AIDS, adopcji dzieci, bezrobocia...

Wiele pań razem z Czesią walczyło z jej nadwagą. Sympatycy serialu bardzo współczuli rodzinie Lubiczów po śmierci Rysia. Był przecież tak dobrym mężem i ojcem! Odcinek z jego pogrzebem był prawdziwym hitem. Oglądało go kilka milionów widzów, niektórzy autentycznie płakali.

Telewidzowie interesują się też życiem osobistym swoich bohaterów. Nie wszystkim się podobało, że po śmierci żony Paweł związał się z Jadwigą, a młodociany Jasiek Rafalski zadaje się z Ramoną. Tak to bywa. No cóż, wielbiciele nie tylko kochają serialowych idoli, ale też ich krytykują.

Na planie gwiazdy i studenci

Zdjęcia do "Klanu" powstają w hali przy ul. Woronicza w Warszawie i w kilkunastu innych miejscach. Przez dwadzieścia lat realizacji przez plan filmowy przewinęło się kilkuset aktorów. Obliczono, że przez ten czas zjedli oni około pół miliona obiadów i wypili kilka milionów litrów napojów.

Oprócz stałej obsady w serialu wystąpiło dotąd gościnnie wielu znanych artystów. Były wśród nich nie tylko gwiazdy filmu, ale także popkultury, m.in. Maryla Rodowicz, Jerzy Owsiak. Zbigniew Wodecki, Jacek Cygan.

Kaja Paschalska i Agnieszka Kaczorowska dorastały razem z "Klanem". Poznaliśmy je jako małe dziewczynki, a dziś to już dorosłe, atrakcyjne kobiety. Niektórzy aktorzy na stałe pożegnali się z serialem. Należy do nich m.in. Agnieszka Kotulanka, która odeszła z powodu kłopotów osobistych. Pierwszy kontakt z zawodem miało tu też sporo studentów Akademii Teatralnej. Po latach żartują, że byli na stypendium u Lubiczów.

Co dalej z serialem?

Dwadzieścia lat to kawał historii w życiu serialu. Czy w obliczu rosnącej konkurencji, szczególnie produkcji zagranicznych, "Klan" zdoła nadal zainteresować widzów? Czas pokaże.

Były już próby zakończenia jego emisji, ale telewidzowie sprzeciwili się tej decyzji. Na razie od 28 sierpnia oglądamy 21. już sezon lubianej telenoweli.


Tele Tydzień

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Klan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje