Reklama

Reklama

​Halina Łabonarska o "Koronie królów"

Gdyby istniał wehikuł czasu, Halina Łabonarska najchętniej przeniosłaby się do Polski pod panowaniem Piastów. Niuanse tej epoki zgłębia, grając w serialu "Korona królów" Jadwigę, żonę Władysława Łokietka, matkę Kazimierza Wielkiego.

Gdyby istniał wehikuł czasu, Halina Łabonarska najchętniej przeniosłaby się do Polski pod panowaniem Piastów. Niuanse tej epoki zgłębia, grając w serialu "Korona królów" Jadwigę, żonę Władysława Łokietka, matkę Kazimierza Wielkiego.
Swoją postać Halina Łabonarska tworzyła opierając się w dużym stopniu na domysłach /Gałązka /AKPA

"Myślę, że Piastów bym chętnie chciała obejrzeć z bliska i poznać ich osobiście. Kocham tę dynastię. Przechodząc potem do Jagiellonów, uważam, że jest to najwspanialszy okres naszej historii, to fascynujący czas" - mówi PAP Life odtwórczyni roli Jadwigi kaliskiej w serialu "Korona Królów".

Małżeństwo księżniczki kaliskiej z Władysławem Łokietkiem zawarte zostało najprawdopodobniej w 1293 r. w celu umocnienia sojuszu z Przemysłem II Wielkopolskim, stryjecznym bratem Jadwigi. Z Łokietkiem żyła przez 40 lat. Po ucieczce męża z kraju sama przez kilka lat wychowywać musiała dzieci, przebywając w kujawskim Radziejowie. Ciężkie chwile wynagrodzone zostały jej w 1320 r., gdy wraz z Łokietkiem koronowana została na królową Polski. Do końca życia wiernie wspierała męża w sprawowaniu władzy.

Reklama

Jadwiga mogła być dumną kobietą o silnym charakterze, o którym przekonała się Aldona-Anna. Po śmierci Władysława nie zgodziła się na koronację synowej, twierdząc, że za jej życia tylko ona tytułować może się królową Polski. Ostatecznie uproszona przez ukochanego syna, zgodziła się na koronację jego żony. Sama zaś usunęła się do klasztoru klarysek w Starym Sączu, gdzie spędziła ostatnie chwile swojego życia.

Łabonarska miały twardy orzech do zgryzienia - swoją postać tworzyła opierając się w dużym stopniu na domysłach. "Jest to niemożliwe, żeby powiedzieć, jaką Jadwiga była kobietą. Mogę się domyślać, sądząc po jej długim życiu z Łokietkiem, że się kochali. A więc, jeżeli miłość była obecna między nimi, to znaczy, że sobie ufali. Powierzali sobie różne tajemnice, wspierali się nawzajem. My widzimy tę parę, kiedy kończy się ich wspólne życie, królowa żyje troszeczkę dłużej" - opowiada aktorka.

"Dla mnie, jako człowieka wierzącego, przekrój przez postać, która kończy w klasztorze jako zakonnica, wydawał mi się niezwykle fascynujący. Od królowej do zakonnicy, która nosi w sobie cały wielki odcinek naszej historii" - stwierdza Łabonarska.

Telenowela historyczna "Korona królów", opowieść o panowaniu jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski - Kazimierza Wielkiego, będzie emitowana w TVP1 od 1 stycznia 2018 r., od poniedziałku do czwartku o godz. 18:30.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Halina Łabonarska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL