Reklama

Reklama

Gabriela Kownacka i Piotr Fronczewski: Małżeństwo idealne

Stworzyli niezapomniany małżeński duet.

Anka i Jacek Kwiatkowscy, czyli Gabriela Kownacka i Piotr Fronczewski w "Rodzinie zastępczej"

"Z jednej tkaniny wszyscy jesteśmy, co się wyciera, strzępi przez lata..." - śpiewał Seweryn Krajewski w tytułowej piosence "Rodziny zastępczej". Serial emitowany był w telewizji Polsat przez blisko 11 lat (1999- 2009), co daje mu jedno z pierwszych miejsc w historii popularności polskich seriali. Czemu zawdzięczał ten sukces?

Rodzimy pomysł i niebanalna fabuła, promowanie adopcji i tolerancji, Maryla Rodowicz w roli zwariowanej ciotki Uli... Zapewne też, ale wszystko byłoby niczym, gdyby nie Gabriela Kownacka i Piotr Fronczewski, w rolach Anki i Jacka Kwiatkowskich. Stworzyli obraz małżeństwa idealnego: srogiego na pozór pana domu, który tak naprawdę jest kochającym mężem i ojcem, oraz ciepłej, serdecznej i mającej receptę na wszystkie kłopoty żony i matki.

Reklama

Rolą Anki Kwiatkowskiej Gabriela Kownacka przypieczętowała swoją pozycję ulubienicy widzów. Od początku kariery nie mogła narzekać na brak zawodowych propozycji. Koleżanki zazdrościły jej kariery, urody i... wspaniałego męża.

Starszego o dwa lata kolegę ze studiów Waldemara Kownackiego poznała na pierwszym roku. Gdy kończyła studia w 1975 roku, była już mężatką. Kolejne lata to dla aktorki czas intensywnej pracy, dłuższą przerwę zrobiła sobie dopiero po urodzeniu syna Franciszka w 1983 roku. Kiedy po urlopie wychowawczym wróciła do gry, nagle środowisko obiegła wiadomość, że jej małżeństwo się rozpadło.

Waldemar Kownacki ożenił się ponownie. Z żoną Katarzyną (też aktorką) ma dwie córki. Gabriela Kownacka nie dała po sobie poznać, że rozstanie z mężem było dla niej trudnym czasem. Receptą na problemy była praca. Ekipa "Rodziny zastępczej" wspomina, że nigdy na nic nie narzekała i dla każdego miała dobre słowo.

Piotr Fronczewski również przez lata zapracował sobie na niesłabnącą popularność wśród widzów. Ma w dorobku kilkadziesiąt ról w filmach, serialach, spektaklach, ale z rozbrajającą szczerością przyznaje, że tak naprawdę najbardziej lubi nie robić nic. Najwyraźniej żona aktora Ewa nie ma mu tego za złe, bo "wytrzymała" z nim już ponad 40 lat. Mają dwie córki: Katarzynę i Magdę.

O tym, że to właśnie Gabriela Kownacka i Piotr Fronczewski stanowili filar "Rodziny zastępczej", Polsat przekonał się, gdy stan aktorki nie pozwolił jej już występować (przez 6 lat zmagała się z rakiem piersi).

Ostatni odcinek z jej udziałem wyemitowano w 2008 roku. I choć później nakręcono jeszcze 27 odcinków, oglądalność serialu spadła na tyle, że w 2009 władze stacji podjęły decyzję o zakończeniu produkcji. Rok później, 30 listopada 2010, Gabriela Kownacka zmarła.

MH

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: Piotr Fronczewski | Gabriela Kownacka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL