Donald Tusk: Media oddać twórcom
Do trzech razy sztuka. Po dwóch nieudanych próbach rząd po raz kolejny planuje wprowadzić normalność do TVP i Polskiego Radia. Tym razem pomóc mają w tym środowiska twórcze, które będą dbać o misję mediów publicznych.
"Musimy szybko przygotować nowelizację ustawy medialnej... Jest koncepcja w środowisku twórców, którą byłbym w stanie zaakceptować - by media publiczne oddać szeroko pojętemu środowisku twórców" - deklaruje premier Rzeczpospolitej Polskiej, Donald Tusk.
Chce on, by środowiska twórcze wzięły na siebie odpowiedzialność za media publiczne. Przypomnijmy, że pod koniec września 2009 roku podczas odbywającego się w Krakowie Kongresu Kultury Polskiej środowiska twórcze powołały Komitet Obywatelski Mediów Publicznych, który zajmie się przygotowanie projektu nowej ustawy medialnej. Jego zadaniem jest też uwolnić publiczne media (radio i telewizję) od polityków oraz stworzyć niezależne finansowanie (także z budżetu państwa) nieodbiegające od poziomu europejskiego.
"Chyba wreszcie jest szansa na skrzyżowanie się tych intencji - środki publiczne umiarkowane, media publiczne zarządzane na rzecz misji publicznej i twórców oraz wyrzucenie na trwałe partii politycznych z mediów" - uważa Donald Tusk, która zapewnia, że poprze projekt, w który środowiska twórców byłyby gotowe zaangażować się z całej siły.
Wcześniej pojawił się także projekt Stowarzyszenia Filmowców Polskich, który wprowadza zmiany dotyczące pobierania opłat za media publiczne. Rozwiązaniem na spadek przychodów z abonamentu ma być wprowadzenie tzw. powszechnej opłaty audiowizualnej w wysokości 8 zł miesięcznie. Taka kwota miałaby być opłacana przez pracodawców (podobnie jak opłaty ZUS). Niewykluczone, że projekt poprze prezydent, który zaoferował, że złoży go w sejmie jako swoją propozycję.