Chudotwórca Konrad Gaca
- Dieta to po prostu sposób żywienia - mówi Konrad Gaca, ekspert, którego metoda daje imponujące efekty. W swoim programie stawia przede wszystkim na motywację.
Prowadzi pan w "Pytaniu na śniadanie" program o odchudzaniu, w którym możemy obserwować na bieżąco, jak działają pana porady.
Konrad Gaca: - Do projektu "Odchudzanie na śniadanie" zgłosiło się ponad 2 tysiące osób, spośród których wybraliśmy pięciu uczestników. Co czwartek śledzimy postępy ich kuracji, każdy odcinek poświęcony jest jednemu z nich. Moimi gośćmi są też ci, którzy dzięki mojej metodzie już przeszli imponującą przemianę - schudli od 40 do nawet 180 kg i dziś są inspiracją dla innych. W każdym odcinku przedstawiam przepisy kuchni fit i obalam mity na temat żywienia. Chcę przede wszystkim zaszczepić w Polakach chęć do zmiany!
A sam był pan kiedyś na diecie odchudzającej?
- Jestem sportowcem. Dawniej trenowałem wyczynowo, teraz ćwiczę z zamiłowania. Ale wiąże się to z przestrzeganiem diety, a raczej ze zdrowym sposobem żywienia. Nie każda dieta łączy się z odchudzaniem. Ja swój jadłospis dostosowuję do trybu życia. Inny stosuję, gdy mam czas na intensywny trening, inny, gdy pochłania mnie praca, tzw. życie na walizkach czy godziny spędzone na konsultacjach z pacjentami.
My, Polacy, coraz częściej mamy problem z nadprogramowymi kilogramami. Z czego to wynika?
- Niezdrowy tryb życia, pośpiech - to nasi wrogowie. Zdrowie wymaga dbałości, odpowiedniej troski. W Polsce problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61 proc. mężczyzn i 42 proc. kobiet. A przyczyny są złożone. Więcej osób jeździ samochodami, prowadzi siedzący tryb życia w pracy i w domu, kupuje wysoko przetworzoną żywność. Przyczyn otyłości można doszukać się również w skutkach przewlekłego stresu, nieprawidłowym odżywianiu lub zaburzeniach psychoemocjonalnych.
W internecie roi się od cudownych diet odchudzających. Czym może się skończyć eksperymentowanie z nimi?
- Niewłaściwe dobranie diety bardzo często powoduje, że nasz metabolizm spowalnia i waga powraca z podwójną mocą. Trzeba również pamiętać, że nie ma diety uniwersalnej. Bardzo często korzystamy z takich, które zupełnie nie powinny być przez nas stosowane. Odchudzając się na własną rękę, w ciemno, faktycznie na początku tracimy kilka kilogramów, ale narażamy się na problemy zdrowotne i niemal pewny powrót zbędnych kilogramów. Zawsze podkreślam, że efekt jo-jo to skutek złego odchudzania. Lepiej więc, zamiast eksperymentować na własnym zdrowiu, zaufać specjalistom i skorzystać z ich wiedzy.
Rozmawiała Ewelina Kopic.