Film jest zapisem bardzo osobistej i pełnej emocji rozmowy Polańskiego z przyjacielem Andrew Braunsbergiem. Reżyser odbył ją podczas domowego aresztu w szwajcarskim Gstaad. Polański opowiada w filmie o swoim życiu - jego najszczęśliwszych i najbardziej tragicznych momentach.
Film dokumentalny "Roman Polański: moje życie" to wyjątkowa opowieść o życiu reżysera. Początek tej filmowej podróży to powrót do okresu dzieciństwa spędzonego w krakowskim getcie, pierwsze zrobione w Polsce filmy, następnie wyjazd z ojczyzny, kulisy kariery w Europie i w Ameryce, wreszcie, moment uhonorowania pracy reżysera najważniejszym filmowym wyróżnieniem, czyli Oscarem za "Pianistę". Roman Polański nie unika trudnych tematów, na jego życiorys składają się tragiczne wydarzenia jakie miały miejsce w Los Angeles: morderstwo ciężarnej żony Sharon Tate, kontrowersje dotyczące aresztowania reżysera w 1977 roku, i o tym też jest ta historia. Dramaturgię i przebieg opowieści Romana Polańskiego naturalnie wytycza chronologia zdarzeń z jego biografii, film zamykają wątki teraźniejsze, małżeństwo z aktorką Emmanuelle Seigner, obecne życie i praca we Francji.
Rozmowy Romana Polańskiego i Andrew Braunsberga zostały zarejestrowane w domu reżysera w szwajcarskim kurorcie Gstaad, w trudnym dla filmowca okresie, kiedy odbywał kilkumiesięczny areszt domowy. Do jego zatrzymania doszło w 2009 roku podczas wyjazdu reżysera na Festiwal Filmowy do Zurichu.
Wypowiadanym w filmie słowom towarzyszą skrupulatnie wybrane obrazy. Opowieść Romana Polańskiego, jego konwersacje z przyjacielem, zostały zilustrowane scenami i fragmentami filmów reżysera, nowymi, specjalnie nagranymi materiałami filmowymi, materiałami prasowymi, zdjęciami pochodzącymi z sesji fotograficznych i z archiwum reżysera oraz dokumentami z różnych okresów jego życia. Wszystko to współtworzy swoistą intymną kronikę życia Romana Polańskiego.
Film będzie z pewnością zaskoczeniem dla wszystkich. "Roman Polański: moje życie" jest bestsellerową, osobistą opowieścią reżysera o sobie i swoim niesamowitym życiu. Mówi on o rzeczach, o których mało kto odważyłby się powiedzieć przed kamerą i robi to w sposób niezwykle poruszający i wzruszający. Piękny, wyjątkowy film, spowiedź artysty, człowieka wrażliwego i pełnego skrajnych często emocji, które nagromadziły się podczas barwnego i złożonego życiorysu. Roman Polański odbywając areszt w Szwajcarii zaprosił do domu w Gstaad swojego przyjaciela. Wielogodzinne rozmowy to próba odbudowania pewnego świata, przywołania wspomnień, zdarzeń, bolesnych, trudnych przeżyć. Reżyser wraca do miejsc, ludzi i uczuć, których już nie ma, a które złożyły się na to kim jest i gdzie jest dziś: przywołuje czas wojny, kreśli obraz rodziców, opowiada o tragicznych wydarzeniach w USA, pracy za granicą i kobietach swojego życia. Po raz pierwszy Roman Polański rozlicza się z przeszłości w tak szczery i bezkompromisowy sposób. Powstał niezwykły filmowy portret, który nikogo nie pozostawi obojętnym.
Film dokumentalny "Roman Polański: moje życie" miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Zurichu w 2011 roku. Zostanie on ponownie pokazany podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes z okazji 65. jubileuszu festiwalu.
Dokument "Roman Polański: Moje życie" to zapis bardzo osobistej i pełnej emocji rozmowy polskiego reżysera z przyjacielem Andrew Braunsbergiem. Polański odbył ją podczas domowego aresztu w szwajcarskim Gstaad. Polański opowiada w filmie o swoim życiu - jego najszczęśliwszych i najbardziej tragicznych momentach.
Czytaj więcej
W filmie dokumentalnym "Roman Polański: moje życie" (...) ludzie (...) zobaczą przede wszystkim mądrego, elokwentnego człowieka pełnego refleksji i emocji,...
Muszę wyznać, że było to niezwykle złożone doświadczenie. Największe wrażenie robi elegancja, a przy tym prostota w sposobie podejścia do osobistych przeżyć...