Może to przejaw pychy i kaprys, ale pragnienie odkrycia ludzkich cech w zachowaniu zwierząt jest tak stare ja sama ludzkość. Niewykluczone, że nie ma stworzenia bardziej podobnego do człowieka niż delfin. Inteligentne, ciekawe i skore do zabawy delfiny od wieków fascynują i są inspiracją dla wielu opowieści.
Wyobraź sobie, że unosisz się w kryształowo czystym, szmaragdowym morzu wokół wysp Bahama. Promienie słońca podkreślają biel piasku na plaży. Czujesz się niemal jak jedno z tych najdostojnieszych i najniezwyklejszych stworzeń na ziemi, które pływają wokół Ciebie - dzikich delfinów. Chociaż tylko nieliczni będą kiedyś w życiu mieli okazję spotkać delfina na wolności, widzowie oglądający film "Delfiny" poczują się jakby sami znaleźli się w wodzie tuż obok tych skorych do zabawy stworzeń. Film "Delfiny" został nominowany do Nagrody Akademii za 2000 rok w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny.
W filmie "Delfiny" widzowie odbywają podwodną podróż od olśniewających raf koralowych archipelagu Bahama do targanych wichrem wybrzeży Patagonii w towarzystwie ciekawskich delfinów plamistych z Atlantyku, wykazujących zamiłowanie do akrobacji delfinów ciemnych i znanych z filmu "Flipper" delfinów butlonosych.
Badania (i filmowanie) tych nieuchwytnych i szybkich zwierząt w oceanie to niełatwe zadanie. Widzowie podążają śladami młodej biolog morskiej, dr Kathleen Dudzinski, i jej dwóch kolegów - opiekuna naukowego wyprawy dr Bernda Wursiga i dr Alejandro Acevedo-Gutierrez, którzy za pomocą nowoczesnych metod naukowych i interesujących technik badają komunikowanie sie delfinów żyjących na wolności. Widzowie obserwujący rzadkie sceny polowania na ławice ryb i skomplikowane zachowania komunikacyjne, mają możliwość ujrzeć życie delfinów z zupełnie nowej perspektywy i przekonać się o ich nadzwyczajnej inteligencji.
W filmie "Delfiny" ukazano także więź delfina i człowieka. Widzowie z zainteresowaniem śledzą relacje pomiędzy Jojo - rzadkim samotnym delfinem z Wysp Turks i Caicos - a jego przyjacielem, przyrodnikiem Deanem Bernalem. Dean i Jojo niejednokrotnie ratowali sobie nawzajem życie, a opowieść o nich porusza widzów pięknem i tajemniczością komunikacji pomiędzy różnymi gatunkami.
"Temat wspaniale przemawia do ludzi. Ludzie chcą dowiedzieć się czegoś więcej o tym jak porozumiewają się delfiny" - mówi reżyser i producent Greg MacGillivray. "Chciałem zrobić film, który przybliżyłby świat tych inteligentnych morskich ssaków i odsłoni cuda oceanu - środowiska, w którym żyją, oraz potrzebę jego ochrony."
O ile większość naszej wiedzy o delfinach pochodzi z badań nad zwierzętami trzymanymi w niewoli, Dzudzinski i jej koledzy prowadzą obserwację delfinów żyjących na wolności. Przedsięwzięcie to jest znacznie bardziej praco - i czasochłonne,a czasem nawet niebezpieczne. Widzowie, którzy bezpośrednio obserwują pracę biologów, być może ku swojemu zaskoczeniu odkrywają, że postęp w nauce dokonuje się drobnymi kroczkami, a nie wielkimi skokami,i że na podstawie żmudnie gromadzonych danych kolejne wnioski mogą budować nieraz dopiero następne pokolenia badaczy.
Wytwórnia MacGillivray Freeman Film (MFF), w której powstały takie produkcje jak Everest, wykorzystała egzotyczne miejsca, aktualne badania naukowe i serdecznie bliskie kontakty ludzi z delfinami do pokazania z bliska rzadko oglądanego świata tego mieszkańca oceanów i ulubieńca publiczności. Filmowi wyświetlanemu na imponująco ogromnym ekranie (IMAX) towarzyszy narracja Krzysztofa Kolbergera (w wersji polskiej) oraz utwory i muzyka zdobywcy nagród Grammy - Stinga. Widzowie udają się w śmiałą wyprawę z dziko żyjącymi delfinami i śledzą losy młodej kobiety, Kathleen Dudzinski oraz jej kolegów, którzy poświęcili swoje życie badaniom zachowań i porozumiewania się delfinów.
Naukowcy obserwują delfiny w niewoli już od prawie 100 lat, ale badania nad delfinami żyjącymi na wolności trwają dopiero od 20 lat. W trakcie przygotowań do...