- data urodzenia
- 28 sierpnia 1962
- narodowość
- USA
David Fincher
Biografia
Początkowo zajmował się animacją, w wieku 18 lat trafił do firmy George'a Lucasa Industrial Light & Magic, specjalizującej się w efektach specjalnych, gdzie miał okazję pracować m.in. przy filmach "Powrót Jedi" (1983) oraz "Indiana Jones i Świątynia Zagłady" (1984). Po kilku latach opuścił firmę Lucasa, żeby spróbować swoich sił w reklamie i teledyskach, gdzie szybko stał się sławny i rozpoznawalny, co zaowocowało ofertami pracy przy takich markach, jak: Pepsi, Revlon, Levi's czy Nike. Współpracował również z popularnymi artystami, m.in. Rolling Stones, Paulą Abdul, Georgem Michaelem i Madonną.
Liczne sukcesy i nagrody zachęciły go do wypróbowania swoich sił w długim metrażu. Jego pierwszym filmem był "Obcy 3" (1992) - kontynuacja serii głośnych horrorów, zapoczątkowana przez Ridleya Scotta w 1979 roku. Choć kinowy debiut Finchera nie spotkał się z uznaniem ani krytyków, ani fanów, pokazał jednak co interesuje reżysera - mroczna strona ludzkiej natury, która stanie się głównym tematem większości jego późniejszych filmów. Po porażce "Obcego" Fincher na pewien czas powrócił do krótkiego metrażu i pracy w telewizji, kino nie dało jednak mu o sobie zapomnieć i kiedy w 1995 roku w jego ręce trafił scenariusz thrillera psychologicznego, postanowił przenieść go na ekran.
W ten sposób powstało "Siedem", film, który przyciągał nie tylko świetną fabułą i klimatem, ale również gwiazdorską obsadą (w rolach głównych wystąpili Morgan Freeman i Brad Pitt), a przez fanów gatunku został uznany za arcydzieło. Kasowy i artystyczny sukces "Siedem" przyniósł mu nominację do nagrody Saturna, uznanie krytyków i wysoką pozycję wśród hollywoodzkich reżyserów, co przełożyło się na sporą swobodę twórczą przy następnych projektach.
Kolejne filmy Finchera ocierały się o podobną tematykę co "Siedem", znudzeni bohaterowie z mrocznymi sekretami, konsumpcjonizm, walka z drugą naturą. W 1997 roku do kin weszła "Gra" z Michaelem Douglasem, dwa lata później "Podziemny krąg" z Edwardem Nortonem i Bradem Pittem, na podstawie kontrowersyjnej powieści Chucka Palahniuka "Fight Club", a w 2002 roku "Azyl" z Jodie Foster.
Po dłuższej przerwie Fincher powrócił z "Zodiakiem" (2007), opartym na autentycznej historii seryjnego mordercy z Jake'iem Gyllenhaalem i Robertem Downey Jr.
Po tym obrazie nastąpił zwrot w karierze reżysera. W 2008 roku Fincher wyreżyserował melodramat fantasy "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" z Bradem Pittem i Cate Blanchett, a dwa lata później "The Social Network", biografię Marka Zuckerberga - twórcę Facebooka, czyli najpopularniejszego obecnie portalu społecznościowego świata z Jessem Eisenbergiem i Andrew Garfieldem w rolach głównych.
Dwa ostatnie filmy przyniosły Fincherowi nominacje do Oscara za najlepszą reżyserię, nie otrzymał jednak żadnej statuetki.
Aktualnie reżyser ma bardzo napięty grafik. Obecnie pracuje nad adaptacją powieści szwedzkiego pisarza Stiega Larssona "The Girl with the Dragon Tattoo", a już w kolejce czekają adaptacje komiksów "Heavy Metal" i "Torso" oraz amerykańska wersja serialu "Dom z kart".
Swego czasu Fincherowi proponowano reżyserię kilku hitów, które jednak odrzucił. Były to m.in. "Osiem milimetrów", "Spider-Man", "Batman - Początek" i "Mission Impossible III".
Artysta ukończył tylko szkołę średnią, gdyż chciał jak najszybciej rozpocząć pracę w branży filmowej.
Fincher był żonaty przez pięć lat (od 1990) z Donyą Fiorentino, z którą ma córkę Phelix.
-
Reżyser
-
2023 ZabójcaReżyser
-
2020 MankReżyser
-
2014 Zaginiona dziewczynaReżyser
-
Reżyser
-
2010 The Social NetworkReżyser
-
2007 ZodiakReżyser
-
2002 AzylReżyser
-
1999 Podziemny krągReżyser
-
1997 GraReżyser
-
Reżyser
-
1992 Obcy 3Reżyser
-
1979-1997 Obcy (9-pack)Reżyser