George Clooney, Scarlett Johansson i inne gwiazdy nawołują do zakończenia strajku
Największe gwiazdy Hollywood, m.in. George Clooney, Scarlett Johansson, Ben Affleck, Emma Stone oraz Tyler Perry, spotkały się na Zoomie z Fran Srescher, przewodniczącą Gildii Aktorów Scenicznych (SAG). Tematem rozmowy był trwający od połowy lipca 2023 roku strajk. Gwiazdy namawiały szefową związku zawodowego do znalezienia szybkiego rozwiązania palących kwestii, które zadowoli protestujących i producentów.
Jak informuje portal "Variety", w internetowym spotkaniu za pośrednictwem komunikatora Zoom związek SAG-AFTRA reprezentowała nie tylko Fran Drescher, ale też główny negocjator tej organizacji, Duncan Crabtree-Ireland. Według źródeł uczestniczących w tym spotkaniu, miało ono głównie charakter "wspierający", choć gwiazdy wyraziły swoje zaniepokojenie z powodu przerwania rozmów ze zrzeszającą największe studia filmowe i platformy streamingowe organizacją AMPTP.
Tyler Perry, który zatrudnia w swoim studio w Atlancie kilkaset osób, wyraził swoje zaniepokojenie z powodu kontynuacji strajku, który uniemożliwia powrót do produkcji filmowo-telewizyjnej. Z kolei Ben Affleck i Emma Stone mieli urządzić "prezentację" dla Drescher i Crabtree-Irelanda. Odpowiedź na nią ma zostać udzielona po spotkaniu kierownictwa SAG-AFTRA z pozostałymi członkami komitetu negocjacyjnego.
Ani przedstawiciele związku, ani biorące udział w rozmowie gwiazdy, nie chcieli komentować tego wydarzenia. "Spotykamy się z członkami naszego związku każdego dnia i nie mamy zamiaru omawiać tych prywatnych rozmów" - uciął temat rzecznik SAG-AFTRA. Na obecną chwilę nie wiadomo, kiedy mogą być wznowione rozmowy z AMPTP. Zostały one przerwane 11 października 2023 roku.
Największą kością niezgody pomiędzy SAG-AFTRA i AMPTP są opłaty rezydualne dotyczące serwisów streamingowych. To wynagrodzenie dla aktorów za emisje produkcji z ich udziałem na tych platformach. Jest ono obecnie uiszczane, ale jak wynika z wielu przykładów, mowa o śmiesznie niskich kwotach. SAG-AFTRA domaga się od streamingów rocznej opłaty w kwocie pół miliarda dolarów, która miałaby być dystrybuowana pośród członków związku. Streamingi gotowe są zaoferować 20 milionów dolarów.
Strajk aktorów rozpoczął się 13 lipca 2023 roku. Wtedy dołączyli oni do protestujących od 2 maja scenarzystów. "Nie pozostawiono nam żadnej alternatywy" - mówił wówczas dyrektor wykonawczy związku i główny negocjator w tej sprawie, Duncan Crabtree-Ireland, który przyznał, że strajk jest "narzędziem stosowanym w ostateczności".
Screen Actors Guild liczy około 160 tys. członków. Na początku czerwca zorganizowano głosowanie w sprawie strajku, który finalnie poparło 97,91% osób. Głównymi postulatami są wyższe wynagrodzenia oraz zapewnienie, że aktorzy nie zostaną zastąpieni lub wykorzystani przez sztuczną inteligencję.