Reklama

Reklama

"Uprowadzona 2": Z zemsty... nie dla okupu!

Aż cztery lata trzeba było czekać na powrót Bryana Millsa, który w filmie "Uprowadzona" (reż. Pierre Morel) wykazał się umiejętnościami w pościgu za bezwzględnymi handlarzami żywym towarem.

Emerytowany oficer służb specjalnych znalezienie swojej jedynej córeczki w dwunastomilionowym mieście potraktował jak przysłowiową bułkę z masłem. Podobnie rozstrzelanie kilkunastu albańskich zbirów. Kiedy ktoś atakuje rodzinę amerykańskiego agenta, który jest już na zasłużonej emeryturze, musi liczyć się z vendettą.

W "Uprowadzonej 2" Oliviera Megatona ("Colombiana") następuje bardzo przewidywalna zamiana ról. Albańczycy nie mogą zapomnieć ofiar - ojców, synów i wnuków. Ostrzą sobie swoje bałkańskie pazury na niewinnego Bryana. Krew za krew plus rozlać ją na ziemi przodków. Wtedy zamordowani na pewno zostaną zbawieni. Na czele mścicieli stoi Murad Krasniqi (Rade Šerbedžij).

Reklama

Mills jest czujny, ale nie spodziewa się odwetu. Jego ukochana córeczka próbuje zdać egzamin na prawo jazdy, a byłej żonie Lenore (Famke Janssen) nie układa się z nowym wybrankiem. Cała trójka wybiera się w końcu do Istambułu. Trzy dni pracy byłego agenta i czas wolny dla rodziny, która, kto wie, może jeszcze ma szanse znów być razem. Piękne marzenia przerywa uprowadzenie. Bryan i Lenore wpadają w ręce krwawego Murada i jego kumpli z tatuażami półksiężyca na dłoniach. Oprócz amerykańskiej ambasady, podstarzałych i geriatrycznych kumpli poczciwego Bryana na ratunek przybywa im ich własna, trochę wystraszona córka Kim.

Pościgi, strzelanki, markowane pojedynki bardzo "dojrzałego" Liama Neesona - na tym w zasadzie opiera się "Uprowadzona 2". Scenariusz pióra Luca Bessona i Roberta Marka Kamena przypomina chaotyczną opowiastkę o bieganiu po ulicach stolicy Turcji, w której od czasu do czasu oprócz strzałów w głowę albańskich zbirów pojawia się banalna scenka edukacyjna w stylu: "Córko, w Istambule od wieków Europa spotyka Azję". Przenikanie kulturowe u Megatona to nie lada gratka. Albańscy złoczyńcy tradycyjnie noszą dresy, kurtki ze sztucznej skóry, kilka tandetnych łańcuszków, a ich waga pozostawia troszkę do życzenia. Mszczą się jak szalone skurczybyki, nie umieją być uczciwi. Bezpieczna klisza, w której szlachetny, lekko kulejący agent z "Zachodu" znakomicie się odnajduje. Brakuje jedynie okrzyków o miłości do Boga, Ojczyzny i swoich bliskich.

Postać agenta Bryana Millsa to wyraz nostalgii za figurą silnego i odpowiedzialnego ojca. Skądinąd wiadomo, że tatuś-maczo nie lubi, kiedy córka jest już na tyle dojrzała, żeby uganiać się za przystojniakiem z okolicy. Cały albańsko-turecki incydent z niewyjaśnionymi pościgami, imponującymi wjazdami do amerykańskiej ambasady i egzekucjami pod każdym możliwym kątem patrzenia kamery to tylko wstęp do zgody i akceptacji innego faceta. Lata separacji, trochę nieporozumień i w końcu zwycięstwo i powrót do domu. A wszystko bez centa okupu.

5/10


---------------------------------------------------------------------------------------

"Uprowadzona 2" ("Taken 2"), reż. Olivier Megaton, Francja 2012, dystrybutor: Monolith Films, premiera kinowa: 5 października 2012 roku.

---------------------------------------------------------------------------------------

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje