"Pussy Riot. Modlitwa punka": "Bogurodzico, przegoń Putina!" [recenzja]
Pussy Riot to punkowa grupa młodych Rosjanek, która powstała w połowie 2011 roku. Od samego początku swojego istnienia buntowały się przeciwko władzy w Rosji biorąc udział w licznych happeningach i nielegalnych koncertach.
Jedna z członkiń zespołu wcześniej należała do anarchistycznej, artystycznej grupy Voina, która konsekwentnie organizuje działania w przestrzeni publicznej przeciwko systemowi i sygnatariuszom władzy.
Pussy Riot stały się sławne na początku 2012, kiedy to zorganizowały występ w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Ich koncert trwał zaledwie kilkadziesiąt sekund. Występowały w kolorowych sukienkach i kolorowych kominiarkach na twarzach. Wzywały Bogurodzicę, aby pomogła walczyć i przeciwstawić się wszechwładnemu Putinowi.
W dokumencie Lernera i Pozdrowkina kamera towarzyszy dziewczynom praktycznie od samego początku. Punkt po punkcie rejestruje przygotowania do poszczególnych występów łącznie z tym finałowym. Następnie życie feministek z Pussy Riot przenosi się na sale sądowe. Widzimy materiały z procesów, krótkie relacje ze spotkań z rodzinami. Trzy młode kobiety - Nadieżda Tołokonnikowa, Maria Alochina i Jekatierina Samucewicz w trakcie procesu siedzą w klatce. Próbują się bronić na wszelkie możliwe sposoby. Wygłaszają płomienne mowy przeciwko niesprawiedliwości, systemowi i wierchuszce reżimu. Przepraszają za obrazę uczuć religijnych. Wskazują na zbyt bliskie kontakty rosyjskiej cerkwi i władzy. Mówią o prawach jednostki w kraju demokratycznym, o wolności słowa i wolności sztuki.
Poza salą sądową odbywają karę najpierw w aresztach i więzieniach, następnie w koloniach karnych. Jeszcze kilka dni temu nie było wiadomo, co stało się z Nadieżdą Tołokonnikową. Dziewczyna protestowała przeciwko fatalnym warunkom w koloni karnej. Ogłosiła głodówkę. Napisała list do mediów zachodnich. 8 listopada jej mąż ogłosił, że przeniesiono ją z koloni karnej do syberyjskiego więzienia - 3200 km od Moskwy.
"Pussy Riot. Modlitwa punka" to dokumentalna kronika walki trzech młodych kobiet z Federacją Rosyjską w imię wolności słowa i obrony podstawowych swobód obywatelskich. Jednocześnie historia trzech młodych feministek, dzięki wywiadom z ich rodzicami, bliskimi i przyjaciółmi staje się metaforą życia współczesnych Rosjan - tych, którzy choć odrobinę różnią się od wymaganego przez władzę wzorca obywatela. Dokumentaliści "Pussy Riot" konsekwentnie rejestrują wszystkie akty wsparcia dla trzech młodych kobiet. Niestety, nic nie jest w stanie skruszyć rosyjskiego systemu. I choć wszystkie serwisy informacyjne na całym świecie podają informacje o Nadieżdzie, Marii i Jekatierinie feministki nadal pozostają w areszcie.
Film Lernera i Pozdrowkina, podobnie jak dokument "Jutro" w reżyserii Andieja Grjazewa rejestrujący działalność wspomnianego wyżej kolektywu Voina, to przykład rejestracji/wizualizacji współczesnego buntu artystów, którzy mają dość funkcjonowania w państwie bezprawia Z jednej strony "Pussy Riot. Modlitwa punka" spełnia rolę stricte informacyjną, z drugiej - dokument staje się częścią archiwum akcji artystycznych współczesnych rosyjskich buntowników. Dokumentując rzeczywistość reżimu, który skazuje na kilka lat więzienia trzy młode kobiety piekielnie niebezpieczne dla systemu, Lerner i Pozdrowkin umożliwiają im zabranie głosu na forum międzynarodowym. Ta obsesyjna wręcz chęć bycia obecnymi w mediach na całym świecie to jedyna szansa na przetrwanie idei buntu przeciwko rosyjskiej władzy i rodzimemu nacjonalizmowi.
9/10
---------------------------------------------------------------------------------------
"Pussy Riot. Modlitwa punka", reż. Maksym Pozdorowkin, Mike Lerner, Rosja, Wielka Brytania 2013, dystrybutor: Against Gravity, premiera kinowa: 15 listopada 2013
---------------------------------------------------------------------------------------
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!