Reklama

Telekamery Tele Tygodnia 2011

Kto zdobędzie Telekamery 2011?

Już dziś poznamy laureatów Telekamer "Tele Tygodnia" 2011. Kto spośród nominowanych ma największe szanse na jedyne w swoim rodzaju, bo przyznawane przez telewidzów statuetki? Gala Telekamer transmitowana będzie na żywo od godz. 20.05 na antenie TVP2.

Każdy ma swoich ulubionych aktorów, dziennikarzy czy komentatorów sportowych. Mamy też seriale i programy telewizyjne, na które czekamy z niecierpliwością . "Tele Tydzień" dał polskim widzom możliwość, aby owo uznanie i sympatię wyrazić. 14 lat temu stworzył plebiscyt, w którym nagradzane są najważniejsze osobowości telewizyjne.

Reklama

Tym razem redakcja tego najpoczytniejszego magazynu w Polsce, podążając za najnowszymi trendami, wprowadziła kilka zmian do kategorii nominacji. Podzielono je na 10 podstawowych oraz 5 dodatkowych. Po raz drugi szansę na nagrody zyskały również telewizyjne kanały tematyczne.

Spróbujmy bliżej przyjrzeć się nominowanym i wytypować spośród nich dzisiejszych zwycięzców.

Kto waszym zdaniem powinien otrzymać w tym roku Telekamery?

Aktorzy

W ubiegłym roku podwójny aktorski triumf podczas gali wręczenia Telekamer "Tele Tygodnia" święciły gwiazdy serialu "BrzydUla". Julia Kamińska i Filip Bobek, którzy mimo niemal zerowego dorobku aktorskiego pokonali dużo bardziej doświadczonych kolegów po fachu.

Co prawda serialowa następczyni "BrzydUli" w ramówce stacji TVN - zakończona niedawno "Majka" - notowała gorsze wyniki oglądalności, jednak medialną popularnością duet Joanna Osyda - Tomasz Ciachorowski dorównuje swoim poprzednikom. Czy to właśnie oni odbiorą dziś Telekamery?

Jedną z najpoważniejszych konkurentek Osydy jest Małgorzata Braunek. To ona właśnie, a nie największa gwiazda serialu "Miłość nad rozlewiskiem" - Joanna Brodzik, która ma już zresztą w swoim dorobku Telekamerę (2007) - znalazła się w tym roku w gronie nominowanych aktorek. Pomimo pełnej wybitnych kreacji kariery, stroniąca dotąd od seriali artystka nominowana jest w plebiscycie "Tele Tygodnia" po raz pierwszy.

Telekamerowymi debiutantkami są też Julia Pietrucha, gwiazda serialu "Blondynka", oraz znana ze "Szpilek na Giewoncie" Magdalena Schejbal. Ta druga ma już co prawda na swym koncie Telekamery, ale... zbiorowe - w 2006, 2007 i 2008 roku otrzymała je ekipa serialu "Kryminalni", w którym Schejbal grała główną rolę kobiecą. Dodatkowo w 2009 roku "Kryminalni" odebrali Złotą Telekamerę.

Stawkę uzupełnia Katarzyna Zielińska, gwiazda serialu "Barwy szczęścia", która była już nominowana do Telekamery "Tele Tygodnia" w 2009 roku. Wówczas przegrała jednak z Martą Żmudą Trzebiatowską.

Faworytem w kategorii "Aktor" jest wspomniany Tomasz Ciachorowski. "Telekamery są dla mnie wyróżnieniem. Już sama nominacja, fakt, że pamiętaliście państwo o nas, jest dla nas nagrodą i dzięki wam wiemy, że to, co robimy, ma sens, nie trafia w próżnię, i że warto to robić" - wyznaje gwiazdor "Majki".

Jego najpoważniejszym kandydatem jest w tym roku Piotr Adamczyk, który po raz trzeci znalazł się w gronie nominowanych do nagród "Tele Tygodnia". Jeśli wygra, będzie to już jego druga statuetka. Pierwszą otrzymał w 2006 roku za rolę w serialu "Pensjonat pod Różą".

Weteranem plebiscytu jest też Cezary Żak, który od czterech lat nieprzerwanie znajduje się w gronie pięciu nominowanych aktorów. W ubiegłych latach za podwójną rolę w serialu "Ranczo". Tym razem wyróżniono go za występ w komediowo-kryminalnej produkcji "Ludzie Chudego".

Piątkę nominowanych uzupełniają telekamerowi debiutanci: znany z "Ojca Mateusza" Michał Piela i gwiazda "M jak miłość" - Andrzej Młynarczyk.

Seriale

Wśród seriali codziennych największe szanse na zwycięstwo ma "Majka". Zresztą produkcja najpewniej nie będzie kontynuowana, dlatego jej fani z pewnością byli odpowiednio zmotywowani, żeby ich serial zdobył choć jedną Telekamerę.

Najgroźniejszym konkurentem "Majki" są "Barwy szczęścia", które wygrywały te konkurencję ostatnie dwa lata z rzędu. Także dwa zwycięstwa ma na koncie triumfator Telekamer z 1999 i 2000 roku, czyli serial "Klan". Sukces w tym roku oznaczałby więc dla któregoś z tych dwóch seriali przyszłoroczną Złotą Telekamerę. Czy pokrzyżują plany "Majce"?

Stawkę nominowanych uzupełnia inna produkcja TVN-u - "Na Wspólnej" (Telekamera w 2008 roku) i polsatowska "Pierwsza miłość".

Spośród seriali cotygodniowych największe szanse na zwycięstwo ma tym razem "Ojciec Mateusz". Serial TVP1 był już w zeszłym roku bliski zdobycia statuetki, ale w kategorii "Najlepsza adaptacja serialu zagranicznego" musiał uznać wyższość "BrzydUli".

Pozostałe wyróżnione w tym roku produkcje - "Czas honoru", "Blondynka", "Hotel 52" i "Usta Usta" są debiutantami, dlatego najprawdopodobniej przyjdzie im zapłacić "frycowe" i tym samym uznać wyższość niezwykle popularnej opowieści o księdzu-detektywie.

Muzyka

O statuetkę w kategorii "Muzyka" rywalizują w tym roku Agnieszka Chylińska, Ewa Farna, Patrycja Markowska, duet Markowski / Sygitowicz oraz zespół De Mono.

Faworytką jest Chylińska, która pod koniec 2009 roku wydała solowy album zatytułowany "Modern Rocking". Z tej płyty pochodzą takie piosenki, jak "Nie mogę cię zapomnieć" czy "Niebo", które śpiewała cała Polska. Przy okazji Chylińska znalazła też wiernych fanów dzięki programowi "Mam talent!", w którym jest jednym z jurorów.

Jej najpoważniejszą rywalką Chylińskiej jest Ewa Farna, która zdobyła nominacją po raz drugi z rzędu. W listopadzie 2010 r. wydała ona swoją trzecią polskojęzyczną płytę zatytułowaną "EWAkuacja".

Trzecia z nominowanych w tym roku wokalistek to Patrycja Markowska, która pod koniec października zeszłego roku wydała piąty solowy album zatytułowany jedynie jej imieniem i nazwiskiem.

Na liście nominowanych znalazł się także ojciec Patrycji - Grzegorz Markowski, który wraz z byłym gitarzystą grupy Perfect, Ryszardem Sygitowiczem nagrał nowy album. Wydaną w marcu 2010 r. płytę promował przebój "Każdej nocy".

Stawkę uzupełniają również weterani sceny - grupa De Mono, która we wrześniu 2010 roku wypuściła album "No Stress" promowany singlem "Życie to sen".

Rozrywka

Zdecydowanym faworytem w kategorii "Program rozrywkowy" jest show telewizji TVN "Mam talent!". Dwie wcześniejsze edycje tego programu ze sporą przewagą triumfowały w plebiscycie i wszystko wskazuje na to, że taki sam wynik osiągnie również jego najnowsza odsłona.

Najgroźniejszym rywalem "Mam talent" jest program "Jaka to melodia?", który w zeszłym roku również zdobył Telekamerę, tyle że w kategorii Teleturniej. Zresztą prowadzący program Robert Janowski ma już na swoim koncie 3 Telekamery, a co za tym idzie także złotą honorową statuetkę.

Na rozrywkowe Telekamery szanse mają w tym roku również programy "Kocham Cię, Polsko!", "Kabaretowy Klub Dwójki" i "Stand up. Zabij mnie śmiechem". Co ciekawe, ich prowadzący mają też w tym roku nominacje w innych kategoriach. Maciej Kurzajewski może triumfować w kategorii "Komentator sportowy", a Robert Górski oraz Mariusz Kałamaga i Tomasz Kammel w kategorii "Rozrywka - osobowość".

Oprócz nich w tej kategorii powalczą także: gospodarz muzycznego show "Tak to leciało!", zarazem wokalista zespołu Leszcze, Maciej Miecznikowski, żywe legendy polskiego kabaretu - Zenon Laskowik i Waldemar Malicki oraz mający największe szanse na zwycięstwo za sprawą zarówno własnego programu, jak i wspomnianego "Mam talent!" - Kuba Wojewódzki.

Informacje, publicystyka, sport

W kategorii "Informacje - osobowość" nominacje w tym roku uzyskali przede wszystkim dziennikarze związani z Telewizją Polską: Piotr Kraśko, Krzysztof Ziemiec i Andrzej Turski. Stawkę uzupełniają: dyrektor całego Pionu Informacji i Publicystyki w Polsacie - Jarosław Gugała, oraz jedyna kobieta w tym zestawieniu, mające zresztą spore szanse na zwycięstwo, w dodatku po raz drugi z rzędu - Anita Werner.

Także w kategorii "Komentator sportowy" dominują osoby związane z TVP. Faworytem jest Maciej Kurzajewski, który zwyciężył już dwa razy pod rząd i kolejny sukces skutkowałby przyszłoroczną Złotą Telekamerą. Przedstawicielami Telewizji Polskiej są też: weteran rodzimego dziennikarstwa sportowego Przemysław Babiarz i specjalizujący się m.in. w koszykówce Piotr Sobczyński.

Po piętach Kurzajewskiemu z pewnością będzie deptał przedstawiciel Polsatu, Mateusz Borek, znawca piłki nożnej i boksu, a także specjalizujący się przede wszystkim w futbolu Sergiusz Ryczel z TVN.

W kategorii "Publicystyka" nagradzano dotychczas dziennikarzy. W tym roku postanowiono wyróżnić programy. Podobnie jak w dwóch poprzednich kategoriach i tu znowu łatwo zaobserwować dominację TVP, która ma trzech reprezentantów, programy: "Celownik", "Sprawa dla reportera" i "Magazyn Ekspresu Reporterów". W wyróżnionej piątce znalazły się też polsatowska "Interwencja" i "Superwizjer" - magazyn telewizji TVN.

Pozostałe pięć kategorii to szansa dla wyróżniających się na naszym rynku kanałów tematycznych. W tym roku przewidziano nominacje w takich kategoriach, jak: "Kanał filmowy", "Kanał popularnonaukowy i kulturalny", "Kanał sportowy", "Kanał dziecięcy" oraz "Kanał informacyjny i biznesowy".

Złote Telekamery

Wspominaliśmy już, że pierwsza gala Telekamer "Tele Tygodnia" odbyła się w 1998 roku. Od tego czasu wręczono czternaście Złotych Telekamer. Aby je otrzymać, nominowany musi trzykrotnie wygrać plebiscyt "Tele Tygodnia" i trzykrotnie zdobyć największą liczbę głosów widzów w danej kategorii.

Co ciekawe, dwa razy doszło do odstępstwa od tej reguły, w efekcie czego Krystyna Czubówna i Kamil Durczok, zanim otrzymali honorowe Telekamery, musieli zdobyć aż cztery statuetki.

Oprócz nich Złote Telekamery otrzymali także: Elżbieta Jaworowicz, Grażyna Torbicka, Marcin Daniec, Małgorzata Foremniak, Artur Żmijewski, Ewa Drzyzga, Włodzimierz Szaranowicz, Robert Janowski i Szymon Majewski. Złote Telekamery trafiły też do twórców seriali" Na dobre i na złe", "M jak miłość" i "Kryminalni".

W tym roku nie zostanie przyznana honorowa nagroda, ale kilku nominowanych ma szanse na zdobycie trzeciej statuetki, a w efekcie otrzymania Złotej Telekamery w przyszłym roku. Wśród nich są: dziennikarz sportowy Maciej Kurzajewski, serial "Barwy szczęścia", program "Mam talent!" (wszyscy mają na koncie po dwa zwycięstwa z rzędu), a także serial "Klan", który poprzednio zwyciężał w latach 1999-2000.

Zobacz wszystkie galerie oraz wywiady z nominowanymi!

Dzisiejsza gala rozdania Telekamer Tele Tygodnia już od 20:05 w TVP2. Uroczystość poprowadzą zdobywcy Złotych Telekamer, Grażyna Torbicka i Artur Żmijewski.

Kto waszym zdaniem powinien dostać Telekamerę?

INTERIA.PL jest patronem medialnym Telekamer "Tele Tygodnia".

Zobacz nasz raport specjalny poświęcony Telekamerom 2011!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: TVP2 | gala | plebiscyt | Tele Tydzień | na żywo | Telekamery 2011 | zdobycie | telekamera | Telekamery | kto