Reklama

Oscary 2010

Oscary: 9 nominacji dla "Avatara"

"Avatar" Jamesa Camerona i "The Hurt Locker" w reżyserii jego byłej małżonki - Kathryn Bigelow z 9 nominacjami przewodzą stawce kandydatów do tegorocznych Oscarów. O nagrodę Akademii powalczy też polski dokument Bartka Konopki "Królik po berlińsku".

Tegorocznych nominowanych poznaliśmy we wtorek, 2 lutego, podczas prezentacji, w której udział wzięli prezydent Akademii - Tom Sherak i aktorka Anne Hathaway.

Reklama

Po raz pierwszy od 1943 roku o tytuł najlepszego filmu roku będzie się ubiegać aż 10 tytułów. Obok "Avatara""The Hurt Locker" są to: "The Blind Side" Johna Lee Hancocka, "Dystrykt 9" Neilla Blomkampa, "Była sobie dziewczyna" Lone Scherfig, "Bękarty wojny" Quentina Tarantino, "Precious" Lee Danielsa, "Serious Man" braci Cohen, animowany "Odlot" Pete'a Doctera i "W chmurach" Jasona Reitmana.

Czytaj też:

Oscarowy faworyt w telewizji.

W liczbie nominacji niewiele ustępuje "Avatarowi" i "Hurt Lockerowi" najnowszy film Quentina Tarantino "Bękarty wojny", który otrzymał aż 8 szans na Oscara, w tym za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz oryginalny (Tarantino triumfował już w tej kategorii za "Pulp Fiction"). Odnotować warto również przypadek obrazu "Odlot", który jest jedyną animacją, oprócz "Pięknej i bestii" z 1991 roku, która otrzymała nominację w kategorii "najlepszy film". Obraz Pete'a Doctera ma również szansę na Oscara w kategoriach: "najlepsza animacja", "najlepszy scenariusz oryginalny", "najlepsza muzyka" oraz "montaż dźwięku".

W kategoriach aktorskich warto zwrócić uwagę na 16. nominację do Oscara w karierze Meryl Streep, którą doceniono za rolę w komedii "Julie i Julia"; z kolei Sandra Bullock może cieszyć się z pierwszej nominacji do Oscara za występ w dramacie "The Blind Side". Drugi rok pod rząd w kategorii "najlepsza aktorka drugoplanowa" nominację otrzymała ubiegłoroczna triumfatorka - Penelope Cruz, tym razem doceniona za występ w musicalu "Nine - Dziewięć".

W kategorii "najlepszy krótkometrażowy dokument" nominację do Oscara wywalczył polski film "Królik po berlińsku" - to jedyny polski akcent tegorocznych Oscarów.

Film Bartka Konopki to opowieść o tysiącach dzikich królików, które zamieszkiwały strefę śmierci Muru Berlińskiego. Pas ziemi między dwoma murami był jakby "stworzony" dla tych zwierząt - pełno nietkniętej trawy, drapieżniki zostały za murem, strażnicy pilnowali, żeby żaden człowiek nie "zakłócał" spokoju królików. Przez 28 lat żyły tam zamknięte, ale bezpieczne. Niestety pewnego dnia Mur runął, a króliki musiały poszukać dla siebie nowego miejsca. Film jest alegorią przybliżającą dzieje Europy Wschodniej z "króliczej" perspektywy.

Czytaj też:

Wywiad z reżyserem "Królika po berlińsku".

Bez niespodzianek prezentuje się za to kategoria "najlepszy film nieanglojęzyczny". W gronie pięciu nominowanych do Oscara tytułów znalazł się główny faworyt, kandydat Niemiec - "Biała wstążka" Michaela Haneke oraz rewelacja ubiegłorocznego festiwalu w Cannes - francuski "Prorok". Stawkę uzupełnia peruwiański zdobywca Złotego Niedźwiedzia - "Gorzkie mleko" Claudi Llosy oraz izraelski obraz "Ajami" i reprezentant argentyńskiej kinematografii "El Secreto de Sus Ojos".

Laureatów 82. Oscarów poznamy 7 marca podczas gali w Kodak Theatre, którą poprowadzą: Alec Baldwin i Steve Martin.

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Jeff Bridges ("Szalone serce")
George Clooney ("W chmurach")
Colin Firth ("A Single Man")
Morgan Freeman ("Invictus")
Jeremy Renner ("The Hurt Locker")

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Sandra Bullock ("The Blind Side")
Helen Mirren ("The Last Station")
Carrey Mulligan ("Była sobie dziewczyna")
Gabourey Sidibe ('Precious")
Maryl Streep ("Julia i Julia")

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Penelope Cruz ("Nine - Dziewięć")
Vera Farmiga ("W chmurach")
Maggie Gyllenhaal ("Szalone serce")
Anna Kendrick ("W chmurach")
Mo'Nique ("Precious")

Najlepszy aktor drugoplanowy

Matt Damon ("Invictus")
Woody Harrelson ("The Messenger")
Christopher Plummer ("The Last Station")
Stanley Tucci ("Nostalgia anioła")
Christopher Waltz ("Bękarty wojny")

Najlepszy film

"Avatar"
"The Blind Side"
"Dystrykt 9"
"Była sobie dziewczyna"
"The Hurt Locker"
"Bękarty wojny"
"Precious"
"Serious Man"
"Odlot"
"W chmurach"

Najlepsza reżyseria

James Cameron ("Avatar")
Kathryn Bigelow ("The Hurt Locker")
Quentin Tarantino ("Bękarty wojny")
Lee Daniels ("Precious")
Jason Reitman ("W chmurach")

Najlepszy scenariusz oryginalny

"The Hurt Locker" (Mark Boal)
"Bękarty wojny" (Quentin Tarantino)
"The Messenger" (Alessandro Camon, Oren Moverman)
"Serious Man" (Ethan i Joel Coen)
"Odlot" (Bob Peterson, Pete Docter)

Najlepszy scenariusz adaptowany

"Dystrykt 9" (Neill Blomkamp, Terri Tatchell)
"Była sobie dziewczyna" (Nick Hornby)
"In the Loop" (Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche)
"Precious" (Geoffrey Fletcher)
"W chmurach" (Jason Reitman, Sheldon Turner)

Najlepsza animacja

"Koralina i tajemnicze drzwi"
"Fantastyczny pan Lis"
"Księżniczka i żaba"
"The Secret of Kells"
"Odlot"

Najlepszy film nieanglojęzyczny

"Ajami" (Izrael)
"El Secreto de Sus Ojos" (Argentyna)
"Gorzkie mleko" (Peru)
"Prorok" (Francja)
"Biała wstążka" (Niemcy)

Najlepsze zdjęcia

Mauro Fiore ("Avatar")
Bruno Delbonnel ("Harry Potter i książę półkrwi")
Barry Ackroyd ("The Hurt Locker")
Robert Richardson ("Bękarty wojny")
Christian Berger ("Biała wstążka")

Najlepsza muzyka

James Horner ("Avatar")
Alexandre Dasplat ('Fantastyczny pan Lis")
Marco Beltrami, Buck Sanders ("The Hurt Locker")
Hans Zimmer ("Sherlock Holmes")
Michael Giacchino ("Odlot")

Najlepszy montaż

"Avatar" (Stephen Rivkin, John Refoua, James Cameron)
"Dystrykt 9" (Julian Clarke)
"The Hurt Locker" (Bob Murawski, Chris Innis)
"Bękarty wojny" (Sally Menke)
"Precious" (Joe Klotz)

Najlepsza scenografia i dekoracje

"Avatar"
"Parnassus"
"Nine - Dziewięć"
"Sherlock Holmes"
"The Young Victoria"

Najlepsze kostiumy

"Bright Star" (Janet Patterson)
"Coco Chanel" (Catherine Leterrier)
"Parnassus" (Monique Prudhomme)
"Nine - Dziewięć" (Coleen Atwood)
"The Young Victoria" (Sandy Powell)

Najlepsza charakteryzacja

"Boski" (Aldo Signoretti, Vittorio Sodano)
"Star Trek" (Barney Burman, Mindy Hall, Joel Harlow)
"The Young Victoria" (Joe Henry Gordon, Jenny Shircore)

Najlepsza piosenka

"Almost There" - Randy Newman ("Księżniczka i żaba")
"Down in New Orleans" - Randy Newman ("Księżniczka i żaba")
"Loin de Paname" - Reinhardt Wagner, Frank Thomas ("Paris 36")
"Take it All" - Maury Yeston ('Nine - Dziewięć")
"The Weary Kind" - Ryan Bingham ("Szalone serce")

Najlepszy dźwięk

"Avatar"
"The Hurt Locker"
"Bękarty wojny"
"Star Trek"
"Transformers: Zemsta upadłych"

Najlepsze efekty specjalne

"Avatar"
"Dystrykt 9"
"Star Trek"

Najlepszy montaż efektów dźwiękowych

"Avatar"
"The Hurt Locker"
"Bękarty wojny"
"Star Trek"
"Odlot"

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

"Burma VJ"
"The Cove"
"Food, Inc."
"The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers"
"Which Way Home"

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

"China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province"
"The Last Campaign of Governor Booth Gardner"
"The Last Truck: Closing of a GM Plant"
"Music by Prudence"
"Królik po berlińsku"

Najlepszy krótkometrażowy film animowany

"French Roast"
"Granny o'Grimm's Sleeping Beauty"
"The Lady and the Reaper"
"Logorama"
"Tha Matter of Loath and Death"

Najlepszy aktorski film krótkometrażowy

"The Door"
"Instead of Abracadabra"
"Kavi"
"Miracle Fish"
"The New Tenants"

Zobacz nasz raport specjalny OSCARY 2010!

INTERIA.PL

Reklama