Reklama

Najlepsze dokumenty

Reklama

"Tina": Dokument o legendarnej wokalistce na HBO Max

Dokument "Tina" to kameralny portret legendarnej wokalistki Tiny Turner. Film opowiada o prywatnych i zawodowych problemach, z którymi artystka borykała się przez większość swojego życia i jej wielkim comebacku w latach 80. XX wieku. Dokument jest już dostępny w serwisie HBO Max.

Dokument "Tina" to kameralny portret legendarnej wokalistki Tiny Turner. Film opowiada o prywatnych i zawodowych problemach, z którymi artystka borykała się przez większość swojego życia i jej wielkim comebacku w  latach 80. XX wieku. Dokument jest już dostępny w serwisie HBO Max.
Tina Turner w filmie "Tina" /HBO Max /materiały prasowe

Film o Tinie Turner na HBO Max

Tinę Turner (sprawdź!) w filmie "Tina" poznajemy dzięki szczerym wywiadom z nią samą i ludźmi z jej najbliższego otoczenia. Wszystkie rozmowy zostały zarejestrowane w Zurichu, gdzie artystka mieszka od wielu lat.

W dokumencie zobaczymy także niepublikowane nigdy wcześniej materiały filmowe oraz nagrania i prywatne zdjęcia, które ilustrują złożoną i nieoczywistą historię królowej rocka.

Reklama

Jesienią 1981 roku Tina Turner, której kariera nieco przyblakła, udzieliła wywiadu Carlowi Arringtonowi, szefowi działu muzycznego magazynu magazynu "People". Pięć lat wcześniej rozwiodła się z Ike’m Turnerem, swoim partnerem w życiu prywatnym i muzycznym, z którym spędziła ponad 16 lat. Wspólnie nagrywali piosenki, które trafiały na listy przebojów. Wiele z nich, w tym "A Fool in Love",  "River Deep - Mountain High" czy "Proud Mary" przeszło do historii muzyki. Poza sceną tworzyli pozorne wrażenie pary, która żyła w udanym związku i  wiodła szczęśliwe, rodzinne życie.

Tina opowiedziała Carlowi brutalnie szczerą i wstrząsającą historię. Przez lata była w swoim małżeństwie ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej, ale pomimo wielu traum znalazła w sobie odwagę, żeby z niego uciec. Artykuł był jednym z pierwszych, które ugruntowały wizerunek Tiny jako kobiety, która nie dała się złamać i przygotowały grunt pod jej niezwykły i zaskakujący comeback na scenie muzycznej.

Przez rozwód Tina straciła wszystko

Podczas sprawy rozwodowej Tina straciła wszystko, za wyjątkiem swojego nazwiska. Przez kilka lat występowała w klubach w Las Vegas i telewizyjnych programach rozrywkowych. W 1983 roku, mając 44 lata, w ciągu zaledwie dwóch tygodni nagrała płytę "Private Dancer", która momentalnie stała się wielkim komercyjnym przebojem i była chwalona przez krytyków. Singiel z albumu zatytułowany "What’s Love Got To Do With It" został jej pierwszym i dotąd jedynym numerem jeden na liście przebojów Hot 100 magazynu "Billboard".

W taki właśnie sposób narodziła się Tina 2.0. Płyta "Private Dancer" sprzedała się na całym świecie w ponad 12 milionach egzemplarzy i ugruntowała jej pozycję jako mega-gwiazdy. Tina wystąpiła z Mickiem Jaggerem na koncercie LiveAid, zdobywała kolejne statuetki Grammy i napisała bestsellerową biografię zatytułowaną "Ja Tina. Historia mojego życia". W 1988 roku dała w Brazylii koncert, na którym bawiła się rekordowa liczba 18 tysięcy widzów, a w 1993 roku powstał film fabularny opowiadający o jej życiu, w  którym w rolę Tiny wcieliła się Angela Basset.

Sława sprawiła, że Tina Turner stała się w kulturze masowej symbolem siły i jest postrzegana przez swoich fanów jako ikona nieugiętości nawet w obliczu przeciwieństw losu. W życiu prywatnym artystka bardzo chciała uwolnić się od swojej przeszłości, która ukształtowała jej późniejsze życie i karierę oraz odciąć się od etykiety kobiety po przejściach.

Nie dała się pokonać

W dokumencie, którego reżyserami są Dan Lindsaya i T.J. Martin, zobaczymy wiele archiwalnych materiałów filmowych nagranych na przestrzeni ostatnich 60. lat oraz wywiady z Angelą Bassett, Oprą Winfrey, dziennikarzem Kurt Loderen, współautorem biografii "Ja, Tina. Historia mojego życia", na podstawie której nakręcono film biograficzny, dramaturżką Katori Hall, autorką libretta musicalu "Tina - The Tina Turner Musical", mężem Tiny i byłym szefem wytwórni płytowej Erwinem Bachem.

Emocjonalnym finałem dokumentu jest scena, w której Tina Turner kłania się na scenie widowni podczas premiery broadwayowskiego musicalu o jej życiu - jest to idealna pointa kariery niezwykle utalentowanej wokalistki, która miała odwagę, by szczerze opowiadać o przemocy domowej i nie pozwoliła, by przeszkodą na jej drodze stał się wiek, płeć czy trudna przeszłość.

Film dokumentalny "Tina" jest od 17 maja dostępny w serwisie HBO Max.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tina Turner | HBO Max

Reklama

Reklama

Reklama