Koniec strajku hollywoodzkich aktorów. Jakie zapadły decyzje?
Trwający prawie cztery miesiące strajk hollywoodzkich aktorów został zakończony. Doszło do ugody ze studiami filmowymi?
Strajk aktorów został zakończony 8 listopada po 118 dniach protestów. 10 listopada nad ustaleniami umowy z producentami debatowała Rada Gildii Aktorów. Ostatecznie poparło ją 86% zebranych. Dziewięć osób było przeciw. Następnie warunki porozumienia musieli zaakceptować pozostali członkowie Gildii, których jest ponad 160 tysięcy.
Proces głosowania rozpoczął się 14 listopada i zakończył się we wtorek, 5 grudnia. Jakie są wyniki i ustalenia?
Hollywoodzcy aktorzy opowiedzieli się za ratyfikacją porozumienia ze studiami, co zakończyło strajk po prawie czterech miesiącach. W głosowaniu ugodę poparło 78 proc. artystów.
"Zatwierdzenie trzyletniego kontraktu przez członków Screen Actors Guild - Amerykańskiej Federacji Artystów Telewizyjnych i Radiowych (SAG-AFTRA) nie było pewne. Niektórzy prominenci wyrazili sprzeciw wobec umowy, o którą zabiegali przywódcy związkowi. Wynik stanowi jednak znaczną ulgę dla przywódców związku i branży rozrywkowej, która próbuje powrócić do normalności po miesiącach konfliktów pracowniczych" - podkreśliła AP.
Jak dodała, oznacza to ostateczne, oficjalne zakończenie najbardziej burzliwego roku w Hollywood od pół wieku. Dwa historyczne strajki (aktorów i pisarzy) wstrząsnęły branżą.
"Ten kontrakt jest ogromnym zwycięstwem wykonawców i wyznacza początek nowej ery w branży" - oceniła SAG-AFTRA w tweecie.
W negocjacjach studia, serwisy streamingowe i firmy produkcyjne reprezentowało Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP).
"Gratulujemy SAG-AFTRA ratyfikacji nowego kontraktu, który przynosi historyczne korzyści i ochronę wykonawców. Dzięki temu głosowaniu branża (...) będzie mogła wznowić działalność z pełną mocą" - oświadczyło AMPTP.
Najbardziej sporną kwestią w długich, negocjacjach okazała się sprawa korzystania z sztucznej inteligencji. Jak wyznała AP prezes SAG-AFTRA Fran Drescher zapewnienie, że reprodukcje aktorów oparte na sztucznej inteligencji będą mogły być wykorzystywane wyłącznie za ich zgodą.
Umowa przewiduje podwyżkę wynagrodzenia o 7 proc., a dalsze będą miały miejsce w drugim i trzecim roku. Obejmuje również utworzenie funduszu, który umożliwi zapłatę wykonawcom również za prezentowanie ich dzieł w serwisach streamingowych.