Off Plus Camera: Czas na Izrael oraz Wielką Brytanię
Geek Cinema, Nowe Kino Izraelskie oraz Nowe Kino Brytyjskie - to nowości programowe tegorocznej edycji festiwalu Off Plus Camera. W programie nie zabraknie również stałych sekcji, jak: "Odkrycia", "From the Gut - Amerykańscy Niezależni", "Nadrabianie Zaległości" czy "Konfrontacje" oraz dwóch sekcji konkursowych - konkurs główny "Wytyczanie drogi" (Krakowska Nagroda Filmowa 100 tys. dolarów) oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych (nagroda "Polski Noble Filmowy" 100 tys. złotych).
Geek Cinema to sekcja poświęcona nowemu fenomenowi kulturowemu, postaci tytułowego "geeka" i jego filmowym reprezentantom. "Geek" to termin, który łączy w sobie i skupia cechy właściwe osobnikom określanym jako: "frajer", "kujon" czy "przegrany". W ciągu ostatnich kilku lat kino szczególnie upodobało sobie postacie geeków, głównie ze względu na ich inność i odmienność od ogólnie przyjętych, zwłaszcza hollywoodzkich wzorców pięknych i odnoszących sukcesy bohaterów.
"Geek" oznacza również celebrację inności i odstawania od ogólnie przyjętych reguł społecznych, które nakazują m.in. znaleźć idealną "miłość życia", spełnić się zawodowo i postępować zgodnie z oczekiwaniami konsumpcyjnego społeczeństwa, Sekcja Geek Cinema będzie próbą naświetlenia postaci filmowego "geeka" z wielu perspektyw i postawienia szeregu pytań dotyczących jego znaczeń i funkcji we współczesnej kulturze.
Kontynuując prezentację narodowych kinematografii (po kinie koreańskim, irlandzkim czy nordyckim) w tym roku Off Plus Camera przygotowała kolejne retrospektywy.
Kinematografia izraelska uznawana jest za jedną z najciekawszych i najbardziej dynamicznych ostatnich lat. Wyjątkowa historia Izraela łącząca w sobie wielowiekową tradycję żydowską z powojenną restauracją państwowości, wciąż inspiruje filmowców. Często podejmują oni tematy trudne, związane z gwałtownymi przemianami samego Izraela, a także ze ścierającymi się w jego obrębie tradycjami i dążeniami modernizującymi kraj. Starannie wyselekcjonowany zestaw najciekawszych izraelskich filmów, zrealizowanych na przestrzeni ostatnich lat pozwoli widzom zapoznać się ze zjawiskiem kluczowym dla zrozumienia współczesnego kina i polityki przez nie odzwierciedlanej.
Sekcja składająca się z dwóch części. W ramach pierwszej, przygotowanej we współpracy z New British Cinema Quarterly znajdą się najnowsze, intrygujące pełnometrażowe fabuły brytyjskiego kina niezależnego, docenione zarówno przez krytykę, jak i publiczność. Druga część Nowego Kina Brytyjskiego to dokumenty o sztuce wyprodukowane przez stację BBC Arena, które zyskały międzynarodowy rozgłos. Bohaterami dokumentów BBC Arena są zarówno nietuzinkowe postacie, jak i miejsca, m.in. Salvador Dali, Mona Lisa, nowojorski hotel Chelsea, Dire Straits, bracia Everly, Orson Welles, Buddy Holly czy Bob Marley.
W programie 5. edycji festiwalu Off Plus Camera nie zabraknie również stałych sekcji jak: "Odkrycia", "From the Gut - Amerykańscy Niezależni", "Nadrabianie Zaległości" czy "Konfrontacje" oraz dwóch sekcji konkursowych. W konkursie głównym "Wytyczanie Drogi" pokazanych zostanie 12 produkcji z całego świata, które walczyć będą o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tys. dolarów. Konkurs Polskich Filmów Fabularnych obejmie 10 pełnometrażowych fabuł wyprodukowanych w 2011 i 2012 roku, które rywalizować będą o nagrodę "Polski Noble Filmowy" w wysokości 100 tys. złotych. W obydwu konkursach filmy oceniane będą przez międzynarodowe jury.