"Pianoforte": Dokument o kulisach Konkursu Chopinowskiego trafi do kin
Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie w filmie "Pianoforte", który do kin trafi 16 lutego, znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata i ich marzenia.
Swoje życie od dzieciństwa podporządkowali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji. Po raz pierwszy w historii mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania, ale towarzyszymy im także prywatnie, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni w oczekiwaniu na werdykt spędzają bezsenne noce w warszawskich barach. Nieubłagane reguły konkursu sprawiają, że nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. To wciągająca opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań.
"Zacząłem cały proces od około 50 pogłębionych rozmów przez internet z zakwalifikowanymi pianistami. Potem towarzyszyłem wybranym w trakcie eliminacji do Konkursu pianistom na kilka miesięcy przed samym wydarzeniem. W ten sposób wybrałem bohaterów filmu. Nie kierowałem się rankingiem pianistycznym, tylko czystym dokumentalnym zainteresowaniem i intuicją. Realizacja tego filmu była swojego rodzaju zakładem z samym Konkursem. Noc ogłoszenia wyników po pierwszym etapie równie dobrze mogłaby skończyć się tym, że nasi wybrani bohaterowie wracają do domów. Statystycznie powinniśmy mieć 1,5 bohatera w Finałach, mieliśmy ich o wiele więcej. Podobny układ zawarłem z naszymi bohaterami. Byliśmy w tym razem nieważne dokąd dotrą, czy dojdą na szczyt czy odpadną. Ten rodzaj zaufania między ekipą a bohaterami stał się fundamentem tego filmu" - mówi reżyser Jakub Piątek.
- Wszystko w "Pianoforte" łączy się ze sobą perfekcyjnie - niczym nuty w chopinowskich melodiach. To z jednej strony klasyczna i zarazem uniwersalna opowieść. Przecież tak wielkie emocje towarzyszą nie tylko jednemu konkursowi na świecie. Kto szuka dokumentu o długiej i bogatej historii Konkursu Chopinowskiego, musi poszukać innego filmu. Tu na pierwszym planie są młodzi ludzie ze swoimi marzeniami. Piątek nikogo nie wyróżnia - scenariusz piszą kolejne etapy zmagań. Doskonałe są ujęcia, w których jeden utwór grają różni bohaterowie - melodia rozwija się, choć za fortepianem siadają różne osoby - pisałą dla Interii Dagmara Romanowska.
Dokument "Pianoforte" był hitem festiwalu Sundance i otrzymał Nagrodę Publiczności w czasie największego polskiego festiwalu filmowego - Millennium Docs Against Gravity.