#MeToo - zaczęło się od Harveya Weinsteina
Reklama

Bill Cosby musi zapłacić pół miliona dolarów molestowanej seksualnie kobiecie

Ława przysięgłych w Los Angeles, w cywilnym procesie, uznała amerykańskiego komika i aktora Billa Cosby'ego winnym molestowania seksualnego w 1975 roku 16-letniej wówczas Judy Huth. Przyznała jej odszkodowanie w wysokości 500 tys. dolarów.

Ława przysięgłych w Los Angeles, w cywilnym procesie, uznała amerykańskiego komika i aktora Billa Cosby'ego winnym molestowania seksualnego w 1975 roku 16-letniej wówczas Judy Huth. Przyznała jej odszkodowanie w wysokości 500 tys. dolarów.
Bill Cosby uznany winnym molestowania seksualnego /Brendan Smialowski /AFP

Judy Huth po raz pierwszy wniosła sprawę przeciwko Cosby'emu w 2014 roku. Zarzuciła mu molestowanie, pobicie na tle seksualnym oraz umyślne spowodowanie rozstroju emocjonalnego.

"W swojej skardze Huth mówiła o spotkaniu z 37-letnim wówczas Cosbym w parku, gdzie kręcił film. Po zaprzyjaźnieniu się z Huth i jej przyjaciółką, miał je zaprosić do swojego klubu tenisowego a później do domu, gdzie podał im wiele napojów alkoholowych. Następnie zabrał je do rezydencji należącej do Playboya" - przypomniała telewizja CNN.

Według Huth Cosby, obecnie 84-letni Bill Cosby, znał ich wiek. Polecił im, aby w rezydencji Playboya przedstawiły się jako 19-latki. Miał on tam molestować ją seksualnie.

Reklama

Jak zeznała 64-letnia obecnie Huth, Cosby’ego nie powstrzymało jej zapewnienie, że ma "15 lub 16" lat. "On nie przestał. Po prostu zamknęłam oczy. (...) To było tak szybko. Może pięć minut. Szybko" - podkreśliła.

Cosby nie zeznawał w procesie. Zaprzeczył za pośrednictwem swych prawników zarzutom Huth.

"To było dla nas ogromne zwycięstwo, ponieważ oni [adwokaci w imieniu powódki - red.] chcieli miliony dolarów. (...) Będziemy się odwoływać. Pan Cosby nie będzie przy tym płacił odszkodowania za straty moralne" - zaznaczył w wypowiedzi dla Fox News reprezentujący Cosby’ego adwokat Andrew Wyatt.

Bill Cosby: Molestowanie, gwałty, procesy

Sprawa Judy Huth jest pierwszą cywilną, która doczekała się procesu. Od 2005 roku ponad 50 kobiet oskarżyło Cosby'ego o napaści na tle seksualnym.

Po skazaniu w kryminalnej sprawie za zgwałcenie Andrei Constand w Filadelfii, Cosby przebywał niecałe trzy lata w więzieniu stanowym w Pensylwanii. Ponieważ wyrok został uchylony w wyniku apelacji wyszedł z więzienia w 2021 roku. Skazany za liczne przestępstwa seksualne amerykański komik pozostaje aktualnie na wolności.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2021 Sąd Najwyższy Pensylwanii unieważnił wyrok skazujący 83-letniego komika za napaść seksualną i nakazał wypuszczenie go z więzienia. Powodem decyzji były uchybienia podczas procesu przeciwko aktorowi.

Cosby został wtedy zwolniony z więzienia, gdzie spędził dwa lata, odsiadując 10-letni wyrok wydany przez sąd niższej instancji za wykorzystanie seksualne byłej kanadyjskiej koszykarki i pracownicy uniwersytetu Temple Andrei Constand. Cosby był mentorem kobiety, którą miał obezwładnić za pomocą pigułek usypiających i później zgwałcić.

Bill Cosby to jeden z najpopularniejszych w USA komików i aktorów telewizyjnych. Był też producentem telewizyjnym, muzykiem i kompozytorem.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bill Cosby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy