Krakowski Festiwal Filmowy 2012
Reklama

52. KFF: Nagrody rozdane

Znani są laureaci 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Uroczysta ceremonii zamknięcia festiwalu odbyła się w niedzielę, 3 czerwca, w kinie Kijów.Centrum. Galę poprowadził Maciej Stuhr.

Po 7 dniach festiwalowych projekcji, podczas których widzowie obejrzeli aż 104 filmy konkursowe, jurorzy wyłonili zwycięzców w trzech konkursach: dokumentalnym, krótkometrażowym i polskim.

WERDYKTY JURY

MIĘDZYNARODOWY KONKURS DOKUMENTALNY

Jury konkursu dokumentalnego 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w składzie: Jacek Bławut - przewodniczący (Polska), Luciano Barisone (Szwajcaria), Hedva Goldschmidt (Izrael), Truls Lie (Norwegia), Peter Torbiörnsson (Szwecja) podjęło decyzję o przyznaniu nagród:

ZŁOTY RÓG dla reżysera najlepszego filmu - Peter Gerdehag za film MLECZNE SIOSTRY (Szwecja), pokazującego ducha miłości i wolę głównej bohaterki, która trwa przy życiu i przyrodzie. Poetycki język obrazu wykorzystywany przez reżysera i operatora Petera Gerdehaga wyróżnia uwielbienie dla i wierność wizji.

Reklama

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego - Ida Gran za film DZIECKO I KLAUN (Dania), pokazujący walkę dzieci o życie oraz to, jak klaun pochłaniał ich strach, który sam jest silniejszy niż kino.

SREBRNY RÓG dla reżysera najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego - David Fisher za film SZEŚĆ MILIONÓW I ON (Izrael/Niemcy/Austria). Jest to modelowe ujęcie tego, co dzieje się z dziećmi człowieka ocalałego z Holokaustu, który odwiedza miejsca ze swojej przeszłości. Opowieść o wyparciu.

NAGRODA STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW OBRAZU FILMU FABULARNEGO za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym ufundowana przez Studio Produkcyjne ORKA - Wojciech Staroń (Polska) za zdjęcia do filmu UWIKŁANI (reż. Lidia Duda) - za pokazanie obu głównych bohaterów, którzy wędrując przez labirynt ludzkich namiętności, trwają w swoich obsesjach.

WYRÓŻNIENIE:

Patricia Mortagne za film MÓJ TATA CIACHO (Francja)

Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) w składzie: Katia Bayer (Belgia), Giovanni Ottone (Włochy), Mirosław Przylipiak (Polska) postanowiło przyznać nagrodę filmowi MIESZKANIE w reżyserii Arnona Goldfingera (Izrael/Niemcy)

Jury studenckie konkursu dokumentalnego w składzie: Paulina Haratyk, Karolina Stankiewicz, Krzysztof Siwoń, postanowiło przyznać nagrodę filmowi OJCZYZNA ALBO ŚMIERĆ w reżyserii Witalija Manskiego (Rosja) - za przedstawiony w rosyjskim duchu obraz Kuby - jej temperamentu, rzeczywistości i mieszkańców.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Jury konkursu krótkometrażowego 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w składzie: Marcel Łoziński - przewodniczący (Polska), Oxana Cherkasova (Rosja), Alessandro Marcionni (Szwajcaria), Torene Svitil (USA), Kaveh Tehrani (Norwegia) postanowiło przyznać następujące nagrody:

ZŁOTY SMOK dla reżysera najlepszego filmu - Alex Lora za film GAMBIT ODYSEUSZA (USA/Hiszpania) - za pokazanie problemu Trzeciego Świata w całej złożoności.

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego - Marius Iacob za film Z DNIA NA DZIEŃ (Rumunia) - za niezgodę na naruszenie intymności ludzi żyjących na obrzeżu zwykłego życia

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu animowanego - Ülo Pikkov za film PAMIĘĆ CIELESNA (Estonia) - za wyjątkowo oryginalne, a zarazem metaforyczne, spojrzenie na Holokaust i Gułag

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu fabularnego - Attila Till za film BESTIA (Węgry) - za umiejętność przedstawienia brutalnej sytuacji z dużą dozą pewności, którą bardzo rzadko można zobaczyć w kinie.

WYRÓŻNIENIA:

Adam Palenta za film ŻYCIE STYLEM DOWOLNYM (Polska) - za wrażliwość i szacunek do bohaterów przy tak delikatnym temacie.

PRIX EFA dla najlepszego filmu europejskiego (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego) przyznana została filmowi VILLA ANTROPOFF, w reżyserii Vladimira Leschiova i Kaspara Jancisa (Łotwa/Estonia).

Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC) w składzie: Veit Geldner (Niemcy), Sankar Kumar Pal (Indie), Szymon Stemplewski (Polska) postanowiło przyznać nagrodę Don Quichota filmowi TUBA ATLANTIC, w reżyserii Hallvara Witz (Norwegia), który nie jest czarną komedią, lecz magiczną, surrealistyczną podróżą wokół tego, co jest dla nas naprawdę istotne: czy jesteśmy w stanie nadal walczyć, ufać, wybaczać, słuchać siebie nawzajem?

Jury studenckie konkursu filmów krótkometrażowych w składzie: Lucyna Adamska, Mateusz Góra i Artur Zaborski, postanowiło nagrodzić film KRONIKA OLDŘICHA S. w reżyserii Rudolfa Šmida (Czechy) - za niezwykłą, pełną humoru i ironii wizję historii oraz za plastyczność obrazu, świadczącą o niczym nieskrępowanej wyobraźni.

KONKURS POLSKI

Jury konkursu polskiego 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w składzie: Michał Kwieciński - przewodniczący, Marcin Giżycki, Magnus von Horn, Tomek Sikora, Tomasz Wolski, po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody regulaminowe:

ZŁOTY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu - Lidia Duda za film UWIKŁANI (Polska) - za podjęcie trudnego tematu i znalezienie dla niego adekwatnej formy

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego - Jacek Piotr Bławut za film SAMOTNOŚĆ DŹWIĘKU

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego filmu animowanego - Paweł Dębski za film DRWAL

SREBRNY LAJKONIK dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego - Tato Kotetishvili za film ARBUZ (Polska/Gruzja)

WYRÓŻNIENIE:

Magnus Gertten za film PORT NADZIEI (Polska/Szwecja)

Nagrody Pozaregulaminowe

Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej S.A. za najlepszą reżyserię - Piotr Szczepanowicz za film DRÓŻNIK

Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej S.A. za najlepsze zdjęcia - Wojciech Staroń za film UWIKŁANI (reż. Lidia Duda)

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich - Adam Palenta za film ŻYCIE STYLEM DOWOLNYM

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż - Stefan Paruch za film MÓJ DOM

Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - Jacek Petrycki za film MOJE ZAPISKI Z PODZIEMIA

Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowana przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych - Piotr Furmankiewicz z FUMI Studio za film DRWAL

Jury studenckie konkursu polskiego w składzie: Ewelina Leszczyńska, Barbara Rusinek i Roman Husarski, postanowiło przyznać nagrodę filmowi SPACER w reżyserii Filipa Jacobsona - za umiejętność przekazania uniwersalnych prawd o człowieku w sposób subtelny, a zarazem intensywnie trafiający do świadomości widza.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama