Reklama

Złote Lwy dla filmu "Body/Ciało". Gala w cieniu śmierci Marcina Wrony

Film Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało" zdobył Złote Lwy na zakończonym w sobotę, 19 września, 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Nagrody trafiły też do grających w tym obrazie: Janusza Gajosa i Justyny Suwały oraz twórców dźwięku.

Ze względu na tragiczną śmierć Marcina Wrony, reżysera startującego w konkursie głównym filmu "Demon", gala finałowa 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni została skrócona do minimum. Odwołano też uroczystość czerwonego dywanu, a nagrody podczas gali wręczali członkowie jury, a nie, jak wcześniej zapowiadano, gwiazdy polskiego kina.

Gala, którą prowadzili Grażyna Torbicka i Tomasz Kot, rozpoczęła się występem Stanisławy Celińskiej. Aktorka zaśpiewała zadedykowaną Marcinowi Wronie piosenkę "Naprawdę jaka (w jej wersji "jaki") jesteś, nie wie nikt". W tle widać było zdjęcia zmarłego reżysera. Po występie Stanisławy Celińskiej nastąpiła minuta ciszy.

Reklama

Zanim rozdano nagrody w konkursie głównym, doceniono filmy walczące w konkursie Inne Spojrzenie. Najważniejsza ze statuetek, Złoty Pazur, trafiła w ręce Mariusza Grzegorzka za nowelową produkcję "Śpiewający obrusik". Nagrodę wręczyła reżyserowi Ewa Puszczyńska, producentka "Idy". Wyróżnienie w konkursie Inne Spojrzenie otrzymał film Kuby Czekaja - "Baby Bump", nagrodzony również na zakończonym niedawno festiwalu filmowym w Wenecji.

Zgodnie z oczekiwaniami Złote Lwy trafiły w ręce Małgorzaty Szumowskiej. Jej - wyróżniony Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale - film "Body/Ciało" pozostawił w pokonanym polu siedemnaście innych produkcji.

Cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny - Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i śmierć. Tak można w skrócie streścić fabułę filmu Szumowskiej.

Jury 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni doceniło również aktorskie kreacje gwiazd obrazu "Body/Ciało". Janusz Gajos otrzymał - ex aequo z Krzysztofem Stroińskim - za rolę w "Anatomii zła" nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę męską, a Justyna Suwała została wyróżniona za najlepszy debiut aktorski. Statuetkę otrzymali też twórcy dźwięku: Marcin Jachyra, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński.

Triumfatorem sobotniej gali jest też niewątpliwie film "Intruz" Magnusa von Horna, wyróżniony za najlepszą reżyserię, scenariusz i montaż. Obraz, do którego zdjęcia zrobił operator "Idy", Łukasz Żal, opowiada inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię, która rozgrywa się na szwedzkiej prowincji. Kilkunastoletni John dopuścił się przed kilkoma laty zbrodni. Po odbyciu kary wraca w rodzinne strony i podejmuje próbę rozpoczęcia nowego życia. Szybko zostaje jednak skonfrontowany z przeszłością, o której chciałby zapomnieć.

Srebrne Lwy, czyli drugą w kolejności statuetkę, jeśli idzie o prestiż nagród, odebrał Janusz Majewski. 84-letni nestor polskiego kina został doceniony za obraz "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". Doceniono również grającego w tym filmie Wojciecha Pszoniaka, nagrodzonego za najlepszą męską rolę drugoplanową.

Z kolei Nagrodę Specjalną: "za oryginalność koncepcji artystycznej i profetyzm martwego piksela" - otrzymał inny uznany polski twórca Jerzy Skolimowski za film "11 minut". Za muzykę do jego filmu wyróżniono Pawła Mykietyna, a za montaż Agnieszkę Glińską (nagrodzono ją za dwa filmy, także wspomnianego "Intruza").

Nagrodę za najlepszą żeńską rolę pierwszoplanową zdobyła dosyć niespodziewanie Agnieszka Grochowska za kreację mieszkającej w Szwecji Polki, której odebrano dziecko w "Obcym niebie" Dariusza Gajewskiego. W drugoplanowym odpowiedniku tej kategorii najlepsza okazała się Maria Semotiuk za rolę w filmie "Letnie przesilenie" Michała Rogalskiego. Operator tej ostatniej produkcji - Jerzy Zieliński - odebrał nagrodę za najlepsze zdjęcia.

Laureaci 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni:

Złote Lwy: "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej

Srebrne Lwy: "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego

Nagroda Specjalna za oryginalność koncepcji artystycznej: "11 minut" Jerzego Skolimowskiego

Najlepszy reżyser: Magnus von Horn za "Intruza"

Najlepsza pierwszoplanowa rola męska: Janusz Gajos za "Body/Ciało" oraz Krzysztof Stroiński za "Anatomię zła"

Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca: Agnieszka Grochowska za "Obce niebo"

Najlepszy scenariusz: Magnus von Horn za "Intruza"

Najlepsza muzyka: Paweł Mykietyn za "11 minut"

Najlepsze zdjęcia: Jerzy Zieliński za "Letnie przesilenie"  

Najlepszy montaż: Agnieszka Glińska za "11 minut" i "Intruza" 

Najlepszy dźwięk: Marcin Jachyra, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński za "Body/Ciało"

Najlepsza scenografia: Jagna Janicka za "Hiszpankę"

Najlepsza drugoplanowa rola męska: Wojciech Pszoniak za rolę w filmie "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy" 

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Maria Semotiuk za rolę w filmie "Letnie przesilenie"  

Najlepsze kostiumy: Dorota Roqueplo i Andrzej Szenajch za "Hiszpankę" 

Najlepsza charakteryzacja: Janusz Kaleja i Tomasz Matraszek za "Córki Dancingu" 

Najlepszy debiut aktorski: Justyna Suwała za rolę w filmie "Body/Ciało" 

Najlepszy debiut reżyserski: Agnieszka Smoczyńska za "Córki dancingu"

"Złoty Pazur", nagroda główna konkursu Inne Spojrzenie: "Śpiewający obrusik" Mariusza Grzegorzka   

Wyróżnienie Specjalne konkursu Inne Spojrzenie: "Baby Bump" Kuby Czekaja

Platynowe Lwy za całokształt twórczości: Tadeusz Chmielewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Festiwal Filmowy w Gdyni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy