Złote Lwy dla "Ostatniej rodziny"
Zgodnie z prognozami nagrody dla najlepszych aktorów 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzymało ekranowe małżeństwo z filmu "Ostatnia rodzina": Andrzej Seweryn i Aleksandra Konieczna. Obraz Jana P. Matuszyńskiego otrzymał też najważniejsze wyróżnienie imprezy - Złote Lwy.
Gala wręczenia festiwalowych nagród odbyła się w Teatrze Muzycznym.
Biograficzna "Ostatnia rodzina" to opowieść o prawie trzech dekadach z życia Zdzisława Beksińskiego i jego żony Zofii oraz o relacjach artysty z synem, dziennikarzem muzycznym Tomaszem.
Zdzisława zagrał Andrzej Seweryn, Tomasza - Dawid Ogrodnik, a Zofię Beksińską Aleksandra Konieczna. "Ostatnia rodzina", która w Gdyni otrzymała także nagrodę publiczności, jest fabularnym debiutem Jana P. Matuszyńskiego.
Tegoroczny werdykt to również sukces Macieja Pieprzycy, reżysera i scenarzysty filmu "Jestem mordercą", który otrzymał dwie prestiżowe nagrody: Srebrne Lwy i wyróżnienie za najlepszy scenariusz.
"Jestem mordercą" to thriller psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70. Głównym bohaterem filmu jest młody milicjant, który po niepowodzeniu dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego zabójcę kobiet.
Nagrodę Specjalną Jury - "za odwagę w przekraczaniu granic gatunkowych" - otrzymał reżyser filmu "Czerwony pająk", Marcin Koszałka.
Aż pięć nagród przypadło w udziale "Zjednoczonym stanom miłości" Tomasza Wasilewskiego, który wyjechał z Gdyni z tytułem najlepszego reżysera. Laury aktorskie otrzymali też odtwórcy drugoplanowych ról: Dorota Kolak i Łukasz Simlat; listę nagród uzupełniają wyróżnienia za najlepszy montaż (Beata Walentowska) i najlepsze kostiumy (Monika Kaleta).
Akcja filmu "Zjednoczone Stany Miłości" dzieje się w Polsce w 1990 roku. W nowej rzeczywistości, następującej po upadku komunizmu, cztery kobiety w różnym wieku postanawiają dokonać znaczących zmian w swoim życiu. Agata (Julia Kijowska), młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata (Dorota Kolak) jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną (Marta Nieradkiewicz) - prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza (Magdalena Cielecka), jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.
"Wołyń" Wojtka Smarzowskiego uhonorowano trzema statuetkami. Nagrodę za najlepszy aktorski debiut otrzymała Michalina Łabacz, wyróżniono również najlepsze zdjęcia (Piotr Sobociński jr) i najlepszą charakteryzację (Ewa Drobiec).
Dwie statuetki trafiły do twórców filmu "Szczęście świata". Otrzymał je zespół Motion trio za najlepszą muzykę oraz Andrzej Kowalczyk za najlepszą scenografię.
Jury wybrało także laureata w kategorii debiut reżyserski. Okazał się nim Bartosz M. Kowalski, autor filmu "Plac zabaw".
Specjalną, pozakonkursową nagrodę jury, otrzymał również reżyser "Powidoków", Andrzej Wajda. Platynowe Lwy za całokształt twórczości wręczono Januszowi Majewskiemu.
Laureaci 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni:
Złote Lwy: Jan P. Matuszyński ("Ostatnia rodzina")
Srebrne Lwy: Maciej Pieprzyca ("Jestem mordercą")
Najlepsza reżyseria: Tomasz Wasilewski ("Zjednoczone stany miłości")
Nagroda Specjalna Jury: Marcin Koszałka ("Czerwony pająk")
Najlepsza pierwszoplanowa rola męska: Andrzej Seweryn ("Ostatnia rodzina")
Najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska: Aleksandra Konieczna ("Ostatnia rodzina")
Najlepsza drugoplanowa rola męska: Łukasz Simlat ("Zjednoczone stany miłości")
Najlepsza drugoplanowa rola żeńska: Dorota Kolak ("Zjednoczone stany miłości")
Najlepszy scenariusz: Maciej Pieprzyca ("Jestem mordercą")
Najlepsze zdjęcia: Piotr Sobociński jr ("Wołyń")
Najlepszy montaż: Beata Walentowska ("Zjednoczone stany miłości")
Najlepsza muzyka: Motion Trio ("Szczęście świata")
Najlepsze kostiumy: Monika Kaleta ("Zjednoczone stany miłości")
Najlepsza scenografia: Andrzej Kowalczyk ("Szczęścia świata")
Najlepsza charakteryzacja: Ewa Drobiec ("Wołyń")
Najlepszy dźwięk: Marcin Kasiński i Kacper Habisiak ("Na granicy")
Profesjonalny debiut aktorski: Michalina Łabacz ("Wołyń")
Debiut reżyserski: Bartosz M. Kowalski ("Plac zabaw")
Nagroda publiczności: "Ostatnia rodzina" (reż. Jan P. Matuszyński)
Platynowe Lwy - Janusz Majewski