"Inny Świat" w Kazimierzu Dolnym
Grażyna Torbicka zaprasza na "Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi", który w tym roku odbędzie się w dniach 31 lipca - 8 sierpnia. Tym razem impreza w Kazimierzu Dolnym odbędzie się pod hasłem: "Inny świat".
Podczas "Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi" na miłośników filmu czeka wiele atrakcji. W Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą zostaną zaprezentowane filmy z Cannes, Wenecji, Berlina, Rotterdamu, San Sebastian i Sundance. Wiele z nich będzie pokazywanych premierowo, niektóre będzie można zobaczyć tylko na Dwóch Brzegach.
Wszystkie filmy zostały precyzyjnie dobrane przez zespół programowy kierowany przez Grażynę Torbicką - Dyrektor Artystyczną Festiwalu. W tym roku pokazane zostaną m.in.: "El Secreto de sus ojos" (reż. Juan Jose Campanella), "Czeski błąd" (reż. Jan Hrebejk) czy "Copie Conforme" (reż. Abbas Kiarostomi).
Czwartą edycję Festiwalu zainauguruje Józef Skrzek i SBB, prezentując muzykę filmową związaną z twórczością Lecha Majewskiego.
Na festiwalu odbędą się również stałe cykle festiwalowe: "Świat pod namiotem", "Na krótką metę" czy "Muzyka moja miłość".
W "Lekcji kina" odbędą się spotkania z Janem Hrebejkiem, Filipem Bajonem i Krzysztofem Zanussim. Będzie to okazja do bliższego poznania artystów, którzy w spotkaniach z festiwalową publicznością, opowiedzą o swoich fascynacjach sztuką, inspiracjach, mentorach, ale też o grzechach, jakie popełnili na swojej drodze artystycznej.
W przeglądzie "I Bóg stworzył aktora" zostanie zaprezentowana złożona osobowość Jerzego Stuhra, który przedstawi także monodram "Kontrabasista".
Tak jak w poprzednich latach, na festiwalu nie zabraknie wernisaży, plastyki i sztuk wizualnych. W tym roku będzie miała miejsce światowa premiera wystawy nieznanych fotografii Benedykta Jerzego Dorysa - autora pierwszego w historii "reportażu" fotograficznego zrealizowanego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą na początku lat 30. XX wieku.
Podczas Dwóch Brzegów będzie można także wziąć udział w spotkaniach w Cafe Kocham Kino w Klubie Empik, które mają charakter bardzo bliskich i nieformalnych rozmów z twórcami różnych dziedzin sztuki.