Oscary na żywo w INTERIA.PL
Z ośmioma statuetkami "Slumdog. Milioner z ulicy" zdominował tegoroczną ceremonię wręczenia nagród Akademii. Obok Oscara dla najlepszego filmu, wyróżniono go też m.in. za najlepszą reżyserię (Danny Boyle), najlepsze zdjęcia (Anthony Dod Mantle), najlepszy scenariusz (Simon Beaufoy) i najlepszą muzykę (A.R. Rahman).
5.52 "Slumdog. Milioner ulicy" z Oscarem dla najlepszego filmu roku. Film Danny'ego Boyle'a zdominował tegoroczną galę, zdobywając aż 8 statuetek Akademii.
5.48 Steven Spielberg zapowiedział specjalny materiał filmowy, podkreślający ciągłość hollywoodzkiej tradycji. Za chwilę dowiemy się, który film otrzyma najważniejszego Oscara dzisiejszej imprezy.
5.43 Oscar dla Seana Penna "Obywatel Milk"! "Wy kochający gejów komuniści! Nie spodziewałem się tej nagrody. Ale jestem wzruszony tym wyróżnieniem" - powiedział laureat. Po czym wyczytał z kartki nazwiska osób, którym pragnął podziękować. na końcu tej listy znalazł się reżyser Gus van Sant. "Jestem bardzo dumny, że żyję w państwie, które może wybrać eleganckiego prezydenta" - dodał Penn, wyrażając nadzieję, że wraz z nowym gospodarzem Białego Domu homoseksualiści będą mogli wreszcie cieszyć się pełnią praw obywatelskich. Swój występ zakończył Penn bezpośrednim zwrotem do "mojego brata" - Mickeya Rourke'a.
5.36 Na scenę wkraczają: Robert DeNiro, Antony Hopkins, Ben Kingsley, Adrian Brody i Michael Douglas. Za chwilę dowiemy się, kto otrzyma Oscara dla najlepszego aktora. "Jak on to zrobił? Jak przez tyle lat udawało się Seanowi Pennowi dostawać role heteroseksualistów?" - zażartował Robert De Niro. "Dlaczego obchodzi nas siłacz o tlenionych włosach? Jest jeden dobry powód - Mickey Rourke" - zaanonsował Rourke'a sir Ben Kingsley.
5.31 Oscar dla Kate Winslet ("Lektor")! Czekamy na wzruszającą mowę..."Kłamałabym, gdybym powiedziała, że nie napisałam pierwszej wersji tego przemówienia, gdy miałam 8 lat a Oscara zastępowała butelka szamponu" - powiedziała brytyjska aktorka, z trudem powstrzymując łzy. "Myślę też, że każda z nas - tu zwróciła się do innych nominowanych - nie mogła uwierzyć, że była w jednej grupie z Meryl Streep" - zakończyła Winslet.
5.24 Za chwilę dowiemy się: Kate Winslet czy Meryl Streep? Na scenę - jak zauważył red. Wróblewski, na podobieństwo antycznego chóru - wkracza pięć laureatek Oscara w kategorii "najlepsza aktorka" m.in Halle Berry, Nicole Kidman i Marion Cotillard.
5.18 Reese Witherspoon prezentuje nominowanych w kategorii "najlepszy reżyser". Pojawia się tekst o byciu "matką, ojcem i terapeutką". Oscar dla... Danny'ego Boyle'a. To już siódma statuetka dla "Slumdoga"! Brytyjski reżyser podziękował swym dzieciom, ich mamie oraz swojemu tacie. Boyle podziękował również "ludziom w Bombaju, którzy pomogli nam zrobić ten film oraz tym, którzy nam nie pomagali".
5.10 Piosenka "I'll be seeing you" z repertuaru Billie Holiday w wykonaniu Queen Latifah towarzyszy wspomnieniowemu materiałowi "tych, którzy odeszli" w minionym roku. Publiczność Kodak Theatre pożegnała m.in. Paula Newmana.
5.06 Oho, niespodzianka? Oscar w kategorii "filmu nieanglojęzycznego" trafia do japońskiego "Departures". Poległy dwa canneńskie obrazy: "Klasa" Laurenta Canteta i "Walc z Baszirem" Ariego Folmana.
5.03 "Slumdog. milioner z ulicy" może w sumie otrzymać aż 8 Oscarów. Do obecnych statuetek może dołożyć jeszcze Oscara za "najlepszą reżyserię" (Danny Boyle) oraz "najlepszy film". Najpierw poznamy jednak laureata w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".
5.00Szósty Oscar dla "Slumdoga"! Statuetkę za najlepszą piosenkę otrzymuje Gulzar za "Jai Ho" (muzyka: A.R. Rahman).
4.56 Fragmenty piosenek nominowanych do Oscara. Zamiast Petera Gabriela, jego "Down to Earth" z filmu "Wall-E" wykonuje John Legend. Gabriel odmówił występu w oscarowej gali, gdy dowiedział się, że nie wykona całej piosenki, tylko jej fragment.
4.54 Piąty Oscar dla "Slumdoga"! "Przed pojawianiem się na tej ceremonii byłem przerażony. W moim ojczystym języku jest pewne powiedzenie: Nie mam nic, jeśli nie mam matki - Chciałem więc podziękować swojej mamie i wszystkim, którzy pracowali przy tym filmie" - powiedział, odbierając Oscara, A.R. Rahman - autor muzyki do "Slumdoga".
4.50 To teraz poczujmy się przez chwilę jak w filharmonii. Oscarowa orkiestra wykonuje na żywo fragmenty nominowanej w tym roku do Oscara muzyki.
4.41 Ale najpierw Eddie Murphy wręcza honorowego Oscara za działalność charytatywną"geniuszowi komedii" - Jerry'emu Lee Lewisowi. "Za wszystko , co zrobił dla innych" - powiedział Murphy przed wręczeniem statuetki. Owacja na stojąco w Kodak Theatre. "Przez większość życia nie sądziłem, że robienie rzeczy dla innych może wiązać się z jakąś nagrodą dla mnie. To porusza moje serce i moją duszę. Czuje wielką pokorę, to wspaniale być częścią tej społeczności" - powiedział Lewis.
4.36 Za chwilę poznamy laureatów w kategoriach muzycznych - najlepsza muzyka oraz najlepsza piosenka. Czyżby "Slumdog. Milioner z ulicy" powiększył swoje oscarowe konto? (film Boyle'a jest nominowany w obydwu kategoriach, dodatkowo w kategorii "najlepsza piosenka" ma aż dwie nominacje).
4.35 Kolejna statuetka dla "Slumdoga"! Oscar za najlepszy montaż trafia do rąk Chrisa Dickensa.
4.31 "Slumdog. milioner z ulicy" goni "Benjamina Buttona" (3:3). Trzecia statuetka dla filmu Danny'ego Boyle'a trafia do rąk montażystów dźwięku, którzy w "Slumdogu" "odtworzyli muzykę Bombaju".
4.29 Najlepszy dźwięk? Kolejna statuetka dla... "Mrocznego rycerza". Oscara odebrał Richard King.
4.26 Trzeci Oscar dla "Benjamina Buttona" - tym razem za najlepsze efekty specjalne.
4.22 Przed nami kilka technicznych Oscarów. Za chwilę poznamy laureatów w kategoriach: efekty specjalne, montaż, dźwięk oraz montaż dźwięku. Na scenę wkracza Will Smith ("Chciałem wręczyć tą nagrodę, bo po prostu lubię filmy akcji").
4.17 Kolejna minuta, kolejny Oscar. Tym razem dla Megan Mylan, reżyserki najlepszego krótkometrażowego dokumentu - "Smile Pinki".
4.15 Oscar dla Jamesa Marsha za "Człowieka na linie" (Man on Wire). Laureat pozwolił sobie na odrobinę szaleństwa, stawiając statuetkę na... brodzie.
4.10 Reżyserzy filmów dokumentalnych (m.in. nominowany do Oscara Werner Herzog) w specjalnym materiale filmowym opowiadają o doświadczeniach dokumentalisty. Za chwilę poznamy laureata w kategorii "najlepszy pełnometrażowy dokument".
4.07 Oscar dla Heatha Ledgera! Statuetkę w jego imieniu odbierają rodzice oraz siostra. "Chcieliśmy podziękować Akademii za uznanie dla pracy naszego syna oraz reżyserowi Mrocznego rycerza" - powiedział ojciec zmarłego aktora. "Heath był szczodrą i pełną współczucia osobą. Heath, to co stworzyłeś, grając Jokera, było wyjątkowe" - dodała mama Ledgera.
4.06 Kevin Kline przedstawia nominację Heathe Ledgera ("Mroczny rycerz"). Owacja w Kodak Theatre.
4.02 Na scenę, podobnie jak w przypadku pań, na scenę wchodzą aktorzy, który zdobyli już Oscara za "najlepszą drugoplanową rolę", m.in. Alan Arkin, Christopher Walken i Kevin Kline. Prezentują teraz tegorocznych nominowanych. Przypomnijmy, że Philip Seymour Hoffman wygrał już raz z Heathem Ledgerem (Oscar za "Capote'a" - pokonał kreację Ledgera w "Tajemnicy Brokeback Mountain").
3.58 Za chwilę poznamy laureata w kategorii "najlepszy aktor drugoplanowy" - wiadomo już, że w przypadku zwycięstwa Heatha Ledgera statuetkę odbierze jego była narzeczona Michelle Williams i córka Ledgera - Matilda.
3.52 O, nie. Hugh Jackman znowu śpiewa.Tym razem fragment "Singin' in the Rain". Dołącza do niego Beyonce. Wykonują musicalowy mix przebojów: "All that Jazz", "Lady Marmelade" i "Shoop Shoop Song" to niektóre z nich. I na koniec "Mamma mia!". Na scenie pojawiają się też gwiazdy "High School Musical". Naprawdę brakuje tylko Pierce'a Brosnana. Reżyserem tego fragmentu show jest Baz Luhrmann ("Australia").
3.48 Fragmentaryczna struktura oscarowej gali jest doprawdy nieznośna. Kilka minut show, kilka minut "przerwy reklamowej" (dla nas oznacza ona przyjemność słuchania duetu Mossakowski/Wróblewski). I jak tu się zaangażować?
3.42 A teraz krótki filmik z gwiazdami "Boskiego chilloutu", którzy oglądają na ekranie telewizora "te filmy, które nie otrzymały nominacji do Oscara". Dołącza do nich... "wielki Janusz Kamiński" z dwoma Oscarami i rozsiada się z nimi na kanapie. O co tu chodzi??? Panowie wręczą nagrodę za "najlepszy aktorski film krótkometrażowy". Otrzymuje go... Jochen Alexander Freydank - reżyser filmu "Spielzeugland".
3.38 Jessica Biel nawet nie musi mówić. Wystarczy, że wygląda. Jak wygląda! Aktorka prezentuje Oscara w kategorii naukowo-technicznych (gala wręczenie odbyła się już dwa tygodnie temu).
3.34 Drugi Oscar dla "Slumdoga". Anthony Dod Mantle, po Złotej Żabie - nagrodzie na Camerimage, zdobywcą statuetki Akademii za najlepsze zdjęcia.
3.32 Ben "Cast Away" Stiller (wygląda jak Tom Hanks w "Poza światem") i Natalie Portman prezentują nominowanych w kategorii "najlepsze zdjęcia". Czy Roger Deakins ("Lektor") doczeka się wreszcie zasłużonego Oscara?
3.23 Drugi Oscar dla "Benjamina Buttona". Tym razem za charakteryzację. Statuetkę odbiera na scenie Greg Cannom. W ciągu 30 sekund powiedział "dziękuję" około 15 razy.
3.22 Tempo tegorocznych Oscarów jest doprawdy zawrotne. Jak tak dalej pójdzie, za godzinę będzie po wszystkim.
3.20 Najlepsze kostiumy? Był ktoś, kto nie stawiał na "Księżną"? Michael O'Connor na scenie dziękuje autorowi muzyki do filmu "Księżna" oraz "wspaniałej obsadzie" filmu. "Keira Knightley jest wspaniałą damą".
3.17 Pierwszy Oscar dla "Benjamina Buttona". Statuetkę za scenografię i dekoracje otrzymują: Donald Graham Burt i Victor J. Zolfo
3.15 Hugh Jackman mógł jednak śpiewać na żywo. Głos dociera do nas nieco później, niż obraz. Odwrotnie niż przy oglądaniu meczu piłki nożnej z komentarzem radiowym. Tam najpierw słyszymy, potem widzimy. Tu najpierw widzimy, potem słyszymy. Teraz widzimy Daniela Craiga i Jessikę Sarah Parker prezentujących nominowanych za najlepszą scenografię i dekorację.
3.09 Oscar w kategorii "najlepszy animowany film krótkometrażowy" dla Kunio Kato za "La Maison en Petits Cubes".
3.07 Bez niespodzianki: "Wall-E" najlepszą animacją. Reżyser Andrew Stanton dziękując, zmieścił się w 45 sekundach.
3.03 Jack Black lekiem na całe zło - przedstawia swą receptę na sukces: "Raz w roku gram w filmie Pixara"! (Black podkładał głos pod tytułowego bohatera animacji "Kung Fu Panda"). My zaś oglądamy montażówkę najlepszych animacji 2008 roku.
3.01 Pierwszą statuetkę otrzymał też "Slumdog. Milioner z ulicy". Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany trafia do Simona Beaufoya.
2.56 Pierwsza statuetka dla "Obywatela Milka"! Dustin Lance Black zdobywcą Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. Laureat opowiada o wpływie Harveya Milka - bohatera scenariusza i filmu Gusa van Santa - na swoje życie. "Dziękuję Bogu, że dał nam Harveya Milka".
2.53 Na scenie Steve Martin i Tina Fey. To znaczy, że za chwile poznamy zdobywcę Oscara w kategorii "najlepszy scenariusz oryginalny".
2.52.Jakoś ta gala zbyt dynamiczna nie jest.
2.47 Ha, Oscar dla Penelope Cruz za "Vicky Cristina Barcelona". Cruz jest pierwszą Hiszpanką, która otrzymała statuetkę Akademii. Aktorka dziękuje: Woody'emu Allenowi i Pedro Almodovarowi. Nagrodę dedykuje rodzicom oraz rodzeństwu. Już przekroczyła przysługujące laureatom 45 sekund. Teraz ładnie, Cruz dziękuje po hiszpańsku.
2.43 Oho, jest innowacja. Na scenie pięć laureatek Oscara za drugoplanową rolę żeńską m.in. Whoopi Goldberg, Anjelica Huston i Tilda Swinton. Ze sceny prezentują tegoroczne nominowane. Jeśli za parę minut statuetkę dla najlepszej aktorki drugoplanowej otrzyma Amy Adams, znaczy, że przeciek był "kontrolowany".
2.41 Hugh Jackman trochę pożartował (czy naprawdę Canal+ musi tłumaczyć na polski, zagłuszając Jackmana?), przedstawił kilku znamienitych gości (Brat Pitt, Angelina Jolie, Meryl Streep). Krótki materiał filmowy o aktorkach, które otrzymały Oscara za najlepszą drugoplanową rolę.
2.31 No, jest Hugh Jackman. W muszce. Pierwszy dowcip taki sobie. "Obcinamy koszta, bo wiecie, jest kryzys. W przyszłym roku wystąpię w filmie Nowa Zelandia". O rany, "najseksowniejszy mężczyzna świata" śpiewa (na poziomie Pierce'a Brosnana w "Mamma mia!"). Z playbacku? Prezentując nominowane w kategorii "najlepszy film" tytuły. Wyciągnął nawet na scenę "zwiędniętą" Anne Hathaway. Tęsknimy za Jonem Stewartem (prowadził galę w ubiegłym roku) nie mniej, niż za Grażyną Torbicką.
2.29 Trochę czerstwe to studio Canal+. "Czekamy na dowcipne prowadzenie" - zaprosiła widzów na galę Agnieszka Egerman. Ech, gdzie jest Grażyna Torbicka?
2.25 Przytłoczeni tandetą czerwonodywanowych rozmówek, postanowiliśmy przypomnieć klasyka. Mający gorzkie doświadczenia z Hollywood Raymond Chandler pisał w 1948 roku:
"Jeśli potrafisz przejść przed teatrem obok tych strasznych wypacykowanych twarzy obojętnie, nie wiedząc, że oto rozpada się ludzka inteligencja; jeśli jesteś w stanie wytrzymać tysięczne błyski fleszy strzelających w twarze tych biednych cierpliwych aktorek i aktorów, którzy, podobnie jak królowie i królowe, nie mają prawa okazać znudzenia; jeśli zdolny jesteś przyjrzeć się uczestnikom tego zgromadzenia reprezentującego jakoby elitę Hollywood, i powiedzieć sobie bez uczucia rozpaczy: W rękach tych ludzi spoczywa los jedynej sztuki, jaką stworzył nowoczesny świat; jeśli pobudzą cię do śmiechu - a tak się zapewne stanie - rzucone przez aktorów ze sceny dowcipy, które niegdyś ze względu na ich lichotę wykreślili ze scenariuszy nawet twórcy radiowych programów komediowych; jeśli zniesiesz udawane wzruszenie i prostactwo oficjeli oraz afektowaną wymowę królewien ekranowego czaru (powinieneś ich posłuchać, gdy są już po czwartym martini); jeśli przyjdzie ci do głowy, by w środku nocy wyjść z domu i zobaczyć, jak połowa policji miasta Los Angeles ochrania bożków i boginie przed tłumem zajmującym stojące miejsca, ale nie potrafi ich uchronić przed wydawanym przez ten tłum potwornym, jękliwym wyciem, przywołującym na myśl głos przeznaczenia, który rozchodzi się przez wydrążoną muszlę - jeśli okażesz się zdolny, by przez to wszystko przejść, a następnego ranka dalej będziesz uważał, że branża filmowa zasługuje na zainteresowanie jednego choćby inteligentnego, artystycznego umysłu, to tylko taki możesz z tego wyciągnąć wniosek, że, niewątpliwie, sam należysz do owego światka".
2.21 Penelope Cruz pojawiła się na czerwonym dywanie w sukni, która "jest dwukrotnie starsza" od hiszpańskiej aktorki. - Ta suknia ma 60 lat. Wypatrzyłam ją kiedyś w jakimś sklepie. jest wspaniała - powiedziała Cruz.
2.17 "Więdnącą urodę Anne Hathaway" zauważył na czerwonym dywanie Janusz Wróblewski. Chyba nie będzie nigdy w jury Miss Polonia.
2.11 Z cyklu: "rozmowy na czerwonym dywanie": - Jest z nami Mickey Rourke. Mickey, co masz na sobie? Wygląda jak kreacja z "Gorączki sobotniej nocy" - To Jean Paul Gaultier. Uwielbiamy go. Kto chce zobaczyć inne kreacje Rourke'a, niech kliknie TU.
2.06 Janusz Wróblewski trzyma kciuki za "Slumdoga. Milioner z ulicy". Mossakowski także uważa, że "Slumdog" powinien pokonać "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" w walce o najlepszy film roku. Obaj eksperci podkreślają, że ucieszyłyby ich wyróżnienia dla "Obywatela Milka" i filmu "Frost/Nixon".
2.00 Oscarowe studio Canal+ ruszyło. Gośćmi Agnieszki Egeman są "stali komentatorzy": Paweł Mossakowski ("Co jest Grane?") i Janusz Wróblewski ("Polityka"). Na początek sensacja: czyżby rzeczywiście doszło do przecieku? W sieci pojawił się zeskanowany dokument z podpisem prezydenta Akademii Sida Ganisa. Według niego z Oscarem wrócą do domu: Mickey Rourke, Kate Winslet, Heath Ledger i Amy Adams. Eksperci są krytycznie nastawieni do tych rewelacji.
1.53 Jeśli "Slumdog. Milioner z ulicy" zdobędzie Oscara dla najlepszego filmu, będzie jednym z 9. tytułów w historii, które wygrały Oscara mimo braku nominacji w kategoriach aktorskich. Do tej grupy należą m.in. "Amerykanin w Paryżu" (1951), "Gigi" (1952) i "Ostatni cesarz" (1987).
1.47 Historia Oscarów zna również przypadek podzielenia nagrody między dwóch aktorów. W 1931 roku Oscar dla najlepszego aktora powędrował do: Wallace'a Beery'ego ("The Champ") i Frederica Marcha (Dr. Jekyll i Mr. Hyde").
1.33 Tylko raz w historii zdarzyło się, że Oscar dla najlepszej aktorki powędrował... do dwóch aktorek. W 1968 roku nagrodę podzieliły między siebie Katherine Hepburn ("Lew w zimie") i Barbara Streisand ("Zabawna dziewczyna").
1.24 Mickey Rourke ("Zapaśnik") czy Sean Penn ("Obywatel Milk")? Kate Winslet ("Lektor") czy Meryl Streep ("Wątpliwość")? Najbardziej wyrównana walka czeka nas w kategoriach aktorskich. U panów: kreacja Seana Penna jest zdecydowanie lepsza aktorsko, ale w przypadku Rourke'a mamy wszystko, co lubi Akademia: wielki come back i autobiografizm roli. Jeśli chodzi o panie: co prawda Streep ma już dwa Oscary a tegoroczna nominacja jest jej 15. w karierze, to jednak ostatnią statuetkę otrzymała ponad 25 lat temu. Winslet ma na koncie sześć nominacji - ani razu nie triumfowała podczas oscarowej gali. Jedno jest pewne: obydwie będą dzisiaj płakać.
1.16 Czym emocjonujemy się najbardziej w związku z oscarową galą? Po pierwsze - jak wypadnie Hugh Jackman w roli prowadzącego imprezę? Po drugie - kto w imieniu Heatha Ledgera odbierze Oscara?
1.10 Już tylko niecała godzina do oscarowej gali. Na czerwonym dywanie przed Kodak Theatre pojawiają się kolejne gwiazdy. Na razie nie zauważyliśmy jednak kreacji porównywalnej ekstrawagancją z ubiegłoroczną kiecką Diablo Cody.