Ile ważą Oscary?
Oscarowe statuetki, które po raz 82. zostaną rozdane w nocy z niedzieli na poniedziałek w Kodak Theatre w Los Angeles, produkowane są w małym zakładzie R.S. Owens w Chicago.
Z zewnątrz budynek nie sprawia imponującego wrażenia - jeden z wielu zakładów w przemysłowej dzielnicy Chicago. "To ja byłem pierwszą osobą, która miała je w rękach" - mówi odpowiedzialny za produkcję statuetek Martin Vega.
Statuetka przyznawana przez Amerykańską Akademię Filmową waży 3,9 kg i ma 35 cm wysokości. Wykonana jest z brązu pokrytego 24-karatowym złotem. Zaprojektował ją w 1928 roku Cedric Gibbons, a jej odlew wykonał rzeźbiarz George Stanley. Produkcję Oscarów w zakładach R.S. Owens rozpoczęto w 1983 roku.
Pracownicy firmy oczywiście nie wiedzą, kto otrzyma ich statuetki. Wyjątkiem są honorowe Oscary, do których wcześniej przygotowują ozdobne napisy.
Nie mogą też zdradzić jaka jest prawdziwa wartości nagrody. Wiadomo jedynie, iż statuetka ma najwyższą zawartość 24-karatowego złota ze wszystkich wytwarzanych przez nich produktów.
"Nigdy nikomu nie zdradziłam wartości statuetki. Moje dzieci poprosiły mnie nawet, bym tę informację zawarła w testamencie" - mówi szefowa działu sprzedaży firmy Noreen Prohaska.
W chicagowskim zakładzie produkuje się każdego roku około 50 Oscarów, które w tajemnicy i pod ochroną transportowane są na lotnisko O'Hare skąd lecą do Los Angeles.
Nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Filmową nazywa się właściwie Academy Award of Merit. Od roku 1931 nazywano ją potocznie Oscarem, a nazwa ta została uznana za oficjalną w roku 1939.
Oprócz Oscarów firma R.S. Owens produkują inne okolicznościowe statuetki, puchary czy medale. Założone w 1938 roku przedsiębiorstwo zatrudnia 175 pracowników.
Zapraszamy na nasze strony w nocy z niedzieli na poniedziałek (7/8 marca) - INTERIA.PL przeprowadzi relację na żywo z wręczenia Oscarów!