Reklama

Gdzie powstają oscarowe statuetki?

Oscary, czyli słynne statuetki przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową, produkowane są od 1982 roku w zakładach R.S. Owens w Chicago, rocznie produkuje się ich ponad 50. Od czasu pierwszej ceremonii rozdano 2701 statuetek.

Zarządzający firmą Scott Siegel wyjaśnia, że pracownicy nie mają pojęcia, kto otrzyma nagrodę. Statuetka do oscarowej gali pozostaje anonimowa. Wyjątkiem są honorowe Oscary, do których wcześniej przygotowują ozdobne napisy.

Ponieważ nie wiadomo, kto otrzyma nagrodę, wcześniej przygotowywane są tabliczki z nazwiskami wszystkich nominowanych osób w poszczególnych kategoriach.

W tym roku po raz pierwszy zwycięzcy Oscarów będą mogli zabrać je ze sobą po gali, a nie, jak to było wcześniej, odsyłać do fabryki w Chicago. Ich nazwiska będą umieszczane na statuetce w Kodak Theatre w Los Angeles.

Reklama

Ze względu na utrzymywane w ścisłej tajemnicy wyniki głosowania prawie 6 tys. członków Amerykańskiej Akademii Filmowej nigdy nie wiadomo, ile statuetek zostanie rozdanych w danym roku. Oscary, które nie zostaną wykorzystane, przechowywane są przez Akademię do następnego roku.

W chicagowskim zakładzie produkuje się rocznie ponad 50 Oscarów. Potem są one w tajemnicy i pod ochroną transportowane do Los Angeles.

W całej historii firma R.S. Owens odnotowała tylko jeden przypadek kradzieży. W 2000 r. 55 Oscarów zaginęło podczas transportu ciężarówką z Chicago do Hollywood. Zostały znalezione na śmietniku w koreańskiej dzielnicy Los Angeles. Sprawcami okazali się pracownicy firmy odpowiedzialnej za transport Oscarów.

Nigdy nie ujawniono wartości nominalnej statuetki. Wiadomo, że wykonana ze stopu kilku metali i pokryta warstwą 24-karatowegoo złota, waży 3,9 kg i ma 35 cm wysokości.

Oscary, które po raz 83. zostaną rozdane w nocy z niedzieli na poniedziałek w Kodak Theatre w Los Angeles, zostały zaprojektowane w 1928 roku przez Cedrica Gibbonsa. Rok później odbyła się pierwsza ceremonia ich wręczenia. Od 1929 r. rozdano 2701 statuetek.

Transmisję z 83. gali wręczenia Oscarów przeprowadzi - jako jedyna polska stacja telewizyjna - Canal+. Relacja także w INTERIA.PL.

Zobacz nasz raport specjalny poświęcony Oscarom!

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: 50+ | Oscary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama