ENH: "Aleksander Newski" z muzyką na żywo
Pokaz jednego z pierwszych dźwiękowych filmów Siergieja Eisensteina "Aleksander Newski", z muzyką zagraną "na żywo", będzie jedną z atrakcji festiwalu Era Nowe Horyzonty, który odbędzie się pod koniec lipca we Wrocławiu. Film będzie można obejrzeć 30 lipca na specjalnie rozstawionym ekranie o szerokości ponad 16 metrów, który stanie na placu Teatralnym.
Całą muzyczną część ścieżki dźwiękowej wykona "na żywo" orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, kilka połączonych wrocławskich chórów oraz solistka Małgorzata Pańko. W sumie wystąpi ponad 160 muzyków - poinformowało we wtorek, 27 czerwca, biuro prasowe festiwalu.
Pomysłodawczynią pokazu jest mieszkająca w Warszawie rosyjska dyrygentka i pianistka, Irina Bogdanovitch. Na potrzeby widowiska zrekonstruowała ona muzykę do filmu, na podstawie zachowanej ścieżki dźwiękowej nagranej w 1938 roku oraz fragmentów kantaty Sergiusza Prokofiewa pod tym samym tytułem.
"Aleksander Newski" to pierwszy film, który Eisenstein zrealizował w okresie dźwiękowym. Akcja toczy się w XII-wiecznej, rozbitej i nękanej przez krzyżackie najazdy Rosji. Wrogowie pustoszą przygraniczne ziemie, a kiedy zbliżają się do bram Nowogrodu, jego przerażeni mieszkańcy zwracają się o pomoc do znanego z waleczności księcia Aleksandra Newskiego.
Podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty, który od tego roku będzie się odbywał we Wrocławiu, będzie też można obejrzeć m.in. cały cykl dotyczący kina niemego oraz spotkania poświęcone scenarzystom filmowym.
Na inaugurację pokazane zostaną cztery krótkie filmy Charliego Chaplina z lat 1916-1917. Muzykę do tych filmów wykona na żywo orkiestra, którą poprowadzi autor muzyki, amerykański kompozytor Carl Davis.
Najważniejsza część festiwalu to konkurs, obejmujący 18 nieprezentowanych w Polsce filmów, które wybrano spośród setek tytułów prezentowanych na międzynarodowych festiwalach i targach filmowych.
W tym roku pokazane zostaną m.in.: "Słońce" Aleksandra Sokurowa, "Garpastum" Aleksieja Germana i "Vital" Shinyi Tsukamoto. Publiczność wybierze film, który otrzyma Grand Prix.
W tym roku po raz pierwszy przyznana zostanie Wrocławska Nagroda Filmowa dla najlepszego filmu polskiego pokazywanego podczas festiwalu. Wyróżnienie w wysokości 100 tys. zł ufundował prezydent miasta, a dostaną je reżyser i producent najlepszego obrazu