"Znamię": WYKONAWCY
KEVIN COSTNER (Joe Darrow) – pochodzi z Kalifornii, zaczynał swą karierę od ról w filmach niezależnych, zanim Lawrence Kasdan powierzył mu rolę w „Silverado”. Było to dwa lata po tym, jak Kasdan usunął partię Costnera z filmu „Wielki chłód”. Dalsze dwa lata zajęło aktorowi zdobycie międzynarodowej sławy, którą utwierdził filmami „Nietykalni” i „Bez wyjścia”, po których zagrał w dwóch filmach baseballowych – „Bull Durham” oraz „Pole marzeń”, gdzie wcielił się w rolę farmera, który zamienił swoje pole kukurydzy w boisko. Jeszcze większą popularność przyniósł Costnerowi jego debiut reżyserski – western „Tańczący z wilkami” (1990). Nakręcony za symboliczny budżet w górach Południowej Dakoty, film nie tylko przekonał wszystkich niedowiarków, ale zdobył 7 Oscarów, w tym za reżyserię i dla filmu roku, a także był nominowany w pięciu innych kategoriach, w tym za najlepszą rolę męską.
W 1991 Costner powrócił do aktorstwa, kręcąc dwa kolejne hity – „Robin Hood - Książę złodziei” oraz „JFK”, gdzie zagrał prokuratora Jima Garrisona. Wielkim przebojem był także „Bodyguard” z 1992 roku, film współprodukowany przez Costnera z udziałem Whitney Houston.
W 1993 Costner zyskał przychylność krytyki filmem „Doskonały świat” Clinta Eastwooda, a następnie wraz z Kasdanem wrócił na Dziki Zachód, grając rolę tytułową w westernie „Wyatt Earp” (1994). Realizacja morskiej epopei „Waterworld – Wodny świat” zajęła mu pół roku, potem odpoczął grając ambitnego golfistę w filmie „Tin Cup” (1996).
Drugą próbą reżyserską Costnera był dramat s.f. „Wysłannik przyszłości”. Następnie zagrał wdowca, który staje przed nową szansą na miłość w melodramacie „List w butelce”. W roku 2000 powrócił do czasów administracji Kennedy’ego, grając w filmie o kryzysie kubańskim „13 dni”. Zagrał również szefa gangu, który rabuje kasyno podczas zjazdu wielbicieli Presleya w filmie „3000 mil do Graceland”.
JOE MORTON (Hugh Campbell) – jest popularnym weteranem filmu, telewizji i sceny. Zagrał w filmach „Ali” (2001), „Gra o miłość”, „Co kryje prawda”, „Na granicy”, „Żona astronauty”, „Blues Brothers 2000”, „Krytyczna decyzja’ i „Terminator 2: Ostateczna rozgrywka”. Jego filmografia telewizyjna obejmuje m.in. film „Chłopcy pani Evers”, serial „Z archiwum X” oraz realizację „Ali: An American Hero”. Morton występował także w nieskończonej ilości spektakli na Broadwayu, zdobywając kilkakrotnie nominację do nagrody Tony, nowojorskiego odpowiednika teatralnego Oscara.
RON RIFKIN (Charlie Dickinson) – otrzymał nagrodę Tony ’98 za najlepszą rolę drugoplanową w broadwayowskim wznowieniu słynnego „Kabaretu”. W swoim dorobku teatralnym ma kreacje w sztukach: „Pęknięte lustro” Arthura Millera, „Miesiąc na wsi” Iwana Turgieniewa czy „Oświadczyny” Neila Simona. Był również wielokrotnie wyróżniany nagrodami teatralnymi, m.in.: Obie, Drama Desk i Drama-Logue. Wystąpił m.in. w filmach: „Ryzyko”, „Zakazany owoc”, „Negocjator”, „Tajemnice Los Angeles”, „Mężowie i żony”, „Tajemnica morderstwa na Manhattanie”, „Wilk”, „JKF”, „Żądło II”, „Słoneczni chłopcy”, „Niemy wyścig”. Wystąpił też w serialach telewizyjnych: „Ostry dyżur”, „Seks w wielkim mieście”, „Posterunek przy Hill Street”. Ostatnio wystąpił w filmie Franka Darabonta „The Majestic”.
LINDA HUNT (siostra Madeline) – jest najlepiej znana ze swej oscarowej roli w „Roku niebezpiecznego życia”, a przecież zagrała wiele innych różnorodnych ról w filmie, teatrze i telewizji. Kiedy pracowała w teatrach nowojorskich zdobywała nominacje do nagród Obie i Tony. Na ekranie zadebiutowała w filmie Roberta Altmana „Popeye”, jej filmografia obejmuje m.in. tytuły: „Relikt”, „Dwadzieścia dolców”, „Pret-a-Porter”, „Gliniarz z przedszkola”, „Diablica”, „Silverado”, „Bostończycy” oraz „Diunę” Davida Lyncha. Często czyta komentarze do filmów dokumentalnych i podróżniczych, użyczyła też głosu Babci Wierzbie w filmie „Pocahontas”.
SUSANNA THOMPSON (Emily Darrow) – pochodzi z San Diego, gdzie ukończyła uniwersytet stanowy. Od kilku lat występuje w serialu „Once and Again”.
Thompson zagrała żonę Harrisona Forda w filmie „Zagubione serca”. Inne jej role filmowe obejmują: „Duchy Missisipi”, „Kiedy mężczyzna kocha kobietę” oraz „Giganciki”. W telewizji zagrała w remake’u „W samo południe” rolę, którą w pierwowzorze grała Grace Kelly. Występowała też w serialach „Nowojorscy gliniarze”, „Szpital ostatniej nadziei” i „Z archiwum X” oraz „Star Trek: Voyager”.
JACOB VARGAS (Pilot) – zapadł w pamięć dzięki roli policjanta z Tijuany w filmie Stevena Soderbergha „Traffic”; ta kreacja przyniosła mu nagrodę Gildii Aktorów Filmowych. Swoją karierę zawdzięcza break dance – dostrzeżony na szkolnym podwórku został obsadzony w roli ulicznego tancerza w popularnym serialu „Diff’rent Strokes”. Zwrócił na siebie uwagę rolami w filmach „Gas Food Lodging” oraz „Mi Vida Loca”, kontrowersyjnym obrazie poświęconym młodzieżowym gangom dziewcząt. Potem wystąpił obok Jennifer Lopez w „Selenie”. Vargas ma za sobą znaczące epizody w filmach: „Dorwać małego”, „Karmazynowy przypływ” i „Romy i Michelle na zjeździe absolwentów”. Potem wystąpił w filmie Stephena Frearsa „Kraina Hi-Lo”, w przebojowym „Następnym piątku” oraz jako jaszczurka Pepito w „Dr Doolittle II”. Aktor zajmuje się także niezależną produkcją filmową.
KATHY BATES (Miriam Belmont) – jest laureatką Oscara, lecz wcześniej zyskała zasłużony rozgłos jako aktorka teatralna. Wyróżniona nagrodą Obie za swą kreację w wystawionej w Nowym Jorku sztuce „Frankie i Johnny w świetle księżyca”, Bates otrzymała nagrodę krytyków Los Angeles za tę samą rolę w inscenizacji kalifornijskiej. Na Broadwayu dostała też nominację do nagrody Tony.
Urodzona w Memphis w stanie Tennessee, Bates ukończyła uniwersytet w Dallas i podjęła pracę najpierw w Waszyngtonie, potem w Louisville, wreszcie w Nowym Jorku. W swoim dorobku ma między innymi rolę w spektaklu „Wróć do nas Jimmy Dean”, którą następnie powtórzyła w filmie Roberta Altmana.
Swojego Oscara zdobyła dzięki niezapomnianej roli Annie Wilkes w „Misery” (1990). Była także nominowana do Oscara i Złotego Globu za swą kreację Libby Holden w „Barwach kampanii” Mike’a Nicholsa. Jej filmografia obejmuje m.in.: „Wyścig szczurów”, „Bandyci”, „Kariera frajera”, „Titanic”, „Diabolique”, „Druga miłość”, „Smażone zielone pomidory”, „Zabawa w Boga”, „Biały pałac”, „Mężczyźni nie odchodzą”, „Zwolnienie warunkowe” oraz „Odlot” Milosa Formana, jej debiut.
Bates wystąpiła też w wielu filmach i serialach telewizyjnych, zaś w roku 2000 zadebiutowała jako reżyserka filmem „Dash i Lilly”, który został nominowany do nagrody Emmy w dziewięciu kategoriach. W swym dorobku reżyserskim ma odcinki seriali „Nowojorscy gliniarze” oraz „Sześć stóp pod ziemią”. Tygodnik „Entertainment Weekly” uznał ją za jedną z 25. największych aktorek lat 90.