"Ziemia żywych trupów": OBSADA
SIMON BAKER (Riley)
Nominowany do Złotego Globu aktor, pochodzący z Australii odnosi sukcesy zarówno w teatrze, jak i na ekranie.
Baker właśnie zakończył zdjęcia do komedii romantycznej Something New, gdzie partneruje mu Sanaa Lathan. Lathan gra Afroamerykankę, która bardzo chce wyjść za mąż i nawiązuje romans z białym robotnikiem, w którego wcielił się Baker. Data premiery filmu nie jest jeszcze znana.
Ostatnio mogliśmy oglądać Bakera w kontynuacji horroru DreamWorks Krąg 2 (The Ring Two) z Naomi Watts i Sissy Spacek. Baker zagrał Davida Rourke’a, dziennikarza pracującego razem z bohaterką Watts, Rachel Keller.
Aktor zagrał także niedawno w niezależnym obrazie Book of Love pokazywanym w ubiegłym roku na festiwalu w Sundance. W filmie, którego scenarzystą i reżyserem jest Alan Brown, wystąpili także Gregory Smith oraz Frances O’Connor.
W filmografii Bakera znalazły się ponadto obrazy: nagrodzone Oscarem® Tajemnice Los Angeles (L.A. Confidential) Curtisa Hansona, Afera Naszyjnikowa (The Affair of the Necklace), Czerwona Planeta (Red Planet), Pocałunek Judasza (Judas Kiss) oraz entuzjastycznie przyjęty przez krytykę film Anga Lee Przejażdżka z Diabłem (Ride With the Devil), który pokazywano na festiwalu w Toronto w 1999 roku. Od roku 2001 do 2004 Baker występował w popularnym serialu telewizji CBS The Guardian. Za tę rolę otrzymał nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora w dramacie telewizyjnym.
DENNIS HOPPER (Kaufman)
Uznany aktor i filmowiec urodził się w Dodge City w stanie Kansas, a dorastał w Diego w Kalifornii. Po kilku występach w teatrze i telewizji przyszedł czas na przełomową w jego karierze rolę w zaliczanym już do klasyki filmie Nicholasa Ray’a Buntownik Bez Powodu (Rebel Without a Cause) u boku Jamesa Deana i Natalie Wood. Hopper odnosił dalsze sukcesy dzięki rolom w obrazach: Olbrzym (Giant) George’a Stevensa oraz Pojedynek w Corralu O.K. (Gunfight at the O.K. Corral). Jego kariera nabrała rozpędu po przeprowadzce do Nowego Jorku, gdzie uczył się aktorstwa pod kierunkiem Lee Strasberga. Zagrał wówczas w kilku filmach telewizyjnych.
Powróciwszy do Hollywood, Hopper kontynuował pracę przy niezależnych produkcjach (jako aktor, ale także jako osobny reżyser). Hopper na zawsze odmienił oblicze amerykańskiego kina filmem z 1969 roku Swobodny Jeździec (Easy Rider), którego był reżyserem, współscenarzystą (wraz z aktorem Peterem Fondą oraz Terry’m Southernem) oraz głównym aktorem. Film otrzymał nominację do Nagrody Akademii® za najlepszy scenariusz oraz za najlepszą rolę drugoplanową Jacka Nicholsona. Nakręcony za 350.000 dolarów film zarobił ponad 50 milionów dolarów, ponadto przyniósł Hopperowi nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na Festiwalu Filmowym w Cannes.
Od nakręcenia Swobodnego Jeźdźca (Easy Rider), Hopper udziela się po obu stronach kamery już od ponad 30 lat. Ma w swoim dorobku około 150 filmów, takich jak: Czas Apokalipsy (Apocalypse Now), W Zakolu Rzeki (River’s Edge), Blue Velvet, Mistrzowski Rzut (Hoosiers), Prawdziwy Romans (True Romance), Wodny Świat (Waterworld) czy Speed.
Hopper otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wenecji za obraz The Last Movie (1971), który wyreżyserował i w którym wystąpił. Za rolę w Mistrzowskim Rzucie (Hoosiers) uhonorowano go nominacjami do Złotego Globu i Nagrody Akademii®. Ponadto otrzymał nominację do Złotego Globu za rolę Franka Bootha w kultowym filmie Davida Lyncha Blue Velvet.
Obecnie charakterystyczny głos Hoppera można usłyszeć w narracji przeboju festiwalu w Sundance Głęboko w Gardle (INSIDE Deep Throat) wyprodukowanego przez laureata Oscara® Briana Grazera.
Na premierę czekają już nowe filmy Hoppera: 10th & Wolf (gdzie występują także James Marsden, Giovanni Ribisi oraz Brad Renfro), Po Sezonie (Out of Season) oraz The Keeper, gdzie partneruje mu Asia Argento.
Oprócz gry w filmach i reżyserii, Hopper jest uznanym fotografem i malarzem. Żoną Dennisa Hoppera jest Victoria Duffy, która w marcu 2003 urodziła ich pierwsze dziecko, córeczkę Galen. Hopper ma dobre stosunki z trójką swych dzieci z poprzednich małżeństw: Marin, Ruthanną i Henry’m.
ASIA ARGENTO (Slack)
Jest reżyserką, scenarzystką oraz aktorką. Ostatnio wyreżyserowała i zagrała w obrazie The Heart Is Deceitful Above All Things. Jej debiutem reżyserskim był film Scarlet Diva, którego była także gwiazdą i scenarzystką.
Jako aktorka, Argento pojawiła się w przeboju kasowym Roba Cohena XXX, w Innej Beatrycze (B. Monkey) Michaela Radforda, New Rose Hotel, który wyreżyserował Abel Ferrara oraz w Królowej Margot (Queen Margot) Patrice Chéreau.
Argento, córka słynnego reżysera Dario Argento i aktorki/scenarzystki Darii Nicolodi, rozpoczęła karierę w wieku 9 lat i zagrała w trzech filmach swojego ojca: Trauma, The Stendhal Syndrome oraz Upiór w Operze (The Phantom of the Opera). Ponadto jest autorką licznych opowiadań i powieści I Love You Kirk.
Niedawno Argento zakończyła zdjęcia do filmu Sofii Coppoli Maria Antonina (Marie-Antoinette). Będzie można ją także oglądać w obrazie Last Days Gusa Van Santa, gdzie partnerują jej Michael Pitt oraz Lukas Haas.
ROBERT JOY (Charlie)
Dorastał w Nowofunlandii, gdzie ukończył uniwersytet. Pierwsze kroki w zawodzie aktora stawiał w teatrze, grając Tchórzliwego Lwa w przedstawieniu Czarnoksiężnik z Krainy Oz.
Przełom w jego karierze nastąpił w roku 1978. Bob otrzymał rolę Petera w kanadyjskiej inscenizacji Dziennika Anne Frank z Eli Wallachem, Anne Jackson oraz ich córką Robertą (która wcieliła się w rolę Anne). Przedstawienie zebrało entuzjastyczne recenzje i było wystawiane także w Nowym Jorku.
Następnie przyszła kolej na role w filmie. Pierwsze trzy role filmowe Joy’a, w obrazach: Atlantic City, Ragtime oraz Bilet do Nieba (Ticket to Heaven) były tak bardzo zróżnicowane, że przyniosły mu opinię wybitnego aktora charakterystycznego. Atlantic City przyniósł mu nominację do nagrody Canadian Genie.
Od tamtej pory Joy często występuje w teatrze, na dużym ekranie oraz w produkcjach telewizyjnych. Za rolę w inscenizacji Romeo i Julii uhonorowano go nagrodą Dramalogue. Na Broadway’u Joy zagrał tytułową postać w komedii The Nerd. Zagrał także chłopaka Madonny w filmie Rozpaczliwie Szukając Susan (Desperately Seeking Susan), ponadto można było zobaczyć go w obrazach: Harriet Szpieg (Harriet the Spy) oraz W Sieci Zła (Fallen), a także na małym ekranie w serialach Star Trek: Voyager i Law & Order.
Najnowsze dokonania Joy’a to role w filmach: The Divine Ryans (gdzie partneruje mu Pete Postlethwaite) oraz Resurrection, w którym wystąpił także Christopher Lambert.
JOHN LEGUIZAMO (Cholo)
Kariera wszechstronnego aktora i zdobywcy nagrody Emmy, nie poddaje się żadnym próbom kategoryzacji. Artysta czynnie udziela się w filmie, teatrze, telewizji oraz na polu literatury.
Najnowsze projekty Leguizamo to obrazy: Honeymooners Johna Shultza, gdzie wystąpili także: Cedric the Entertainer, Mike Epps, Gabrielle Union i Eric Stoltz oraz Cronicas, który pokazywano na tegorocznym festiwalu w Sundance i nagrodzono na festiwalu w Cannes. Film opowiada historię popularnego dziennikarza (Leguizamo), tropiącego seryjnego mordercę. Niedługo zobaczymy także obraz Sueno, gdzie Leguizamo wcielił się w rolę Antonia, utalentowanego muzyka z Meksyku, który marzy o karierze w Los Angeles.
Ostatnio mogliśmy oglądać Leguizamo w remake’u filmu Johna Carpentera z 1976 roku Atak na Posterunek (Assault on Precinct 13), gdzie partnerują mu Laurence Fishburne, Ethan Hawke, Gabriel Byrne, Brian Dennehy i Maria Bello. Reżyserem filmu jest Francuz Jean-Francois Richet. Oprócz tego, Leguizamo zadebiutował jako reżyser wyprodukowanym przez HBO filmem Undefeated, w którym również wystąpił.
Kolejnym projektem Leguizamo będzie sequel Epoki Lodowcowej (Ice Age), gdzie aktor ponownie użyczy głosu Sidowi. Film trafi do kin w 2006 roku.
W dorobku aktorskim Leguizamo znalazły się także obrazy: Empire Franka Reyesa z Peterem Sarsgaardem, Isabellą Rossellini oraz Denise Richards, Moulin Rouge Baza Luhrmanna z Nicole Kidman i Ewanem McGregorem (nominacja do nagrody ALMA dla najlepszego aktora drugoplanowego), Epoka Lodowcowa (Ice Age), kultowy przebój Spawn oraz Romeo i Julia (William Shakespeare’s Romeo + Juliet). Za rolę drag queen w filmie Ślicznotki (To Wong Foo: Thanks For Everything! Julie Newmar) Leguizamo otrzymał nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego. Mogliśmy go oglądać także w filmach: Życie Carlita (Carlito’s Way) i Ofiary Wojny (Casualties of War) Briana de Palmy, Na Własną Rękę (Collateral Damage) i Zig Zag.
Leguizamo jest również cenionym aktorem teatralnym. W roku 1991 sensacją stał się wystawiony na off-Broadway’u monodram Leguizamo Mambo Mouth, w którym wciela się on w siedmiu różnych bohaterów. Za rolę aktor otrzymał wiele nagród. Sukces odniosły kolejne monodramy Leguizamo: Spic-O-Rama oraz Freak. Na scenie Leguizamo zagrał także w przedstawieniu Sen Nocy Letniej.
Widzowie telewizyjni znają Leguizamo z ról w filmie HBO Punkt Zapalny (Point of Origin), gdzie zagrał również Ray Liotta czy serialu telewizji ABC Baśnie Tysiąca i Jednej Nocy (Arabian Nights).
John Leguizamo dorastał w Nowym Jorku, gdzie studiował aktorstwo na New York University. Jego wykładowcami byli m. in. Lee Strasberg oraz Wynn Handman.