"Wszystko zostaje w rodzinie": MAGGIE SMITH JAKO GRACE HAWKINS
Laureatka szeregu nagród Maggie Smith żartobliwie tłumaczy, co zainteresowało ją w roli Grace Hawkins: „Pierwszy raz poproszono mnie o zagranie morderczyni i całkiem mi się to spodobało”. Pozostaje pytanie czy kiedyś sama miała ochotę kogoś pozbawić życia: „O, tak. Nawet często, ale nie podam nazwisk” - odpiera z szelmowskim uśmiechem.
Grace sprawa wrażenie osoby staroświeckiej i pragmatycznej. Kostiumolog Vicki Russell i reżyser Niall Johnson podjęli decyzję o ubraniu aktorki w długi płaszcz, który podkreśli kilka cech jej bohaterki. „Łatwo zrozumieć, że Grace pochodzi z innej epoki i ma coś do ukrycia”, podkreśla Russell.
W miarę rozwoju akcji odkrywamy kolejne mroczne sekrety z przeszłości Grace, które nie zmieniają jednak opinii Maggie Smith o jej postaci. Zapytana, czy gra raczej świętą czy grzesznicę, aktorka odpowiada: „Uważam, że bliżej jest jej do świętej. Popełniła w życiu szereg grzechów, ale sama ma na ten temat odmienne zdanie. To bardzo uprzejma, troskliwa kobieta, którą moim zdaniem wszyscy błędnie oceniają”.
Gwiazda nie kryje radości, z jaką podeszła do swoich zadań na planie: „Jeszcze nigdy nie musiałam wykazać się taką brutalnością i mieć z tego tyle przyjemności”. Różnorodność ról, których jak dotąd się podjęła, nie pozostawiają wątpliwości, że radzi sobie we wszystkich gatunkach, lecz, jak przyznaje, komedia pozostaje jej ulubionym. „Najczęściej grałam w komediach i miałam z tego największą frajdę. Ten film ma w sobie sporo z obrazów studia Ealing, które zyskiwały na wspaniałej obsadzie”.
Kariera Maggie Smith łączy zarówno występy komediowe i rewiowe jak również role dramatyczne. W 1989 roku otrzymała z rąk królowej tytuł szlachecki. Debiutowała w Oxford University Drama Society w 1952 roku, jest laureatką 2 Oscarów, a do jej najsławniejszych występów na deskach teatralnych należą „Jak wam się podoba”, „Pani Julia”, „Hedda Gabler” w The Old Vic Theatre oraz „The Way of The World” i „The Importance of Being Earnest” na West Endzie.
2005 – Wszystko zostaje w rodzinie (Keeping Mum)
2005 – Harry Potter i Czara Ognia (Harry Potter and The Goblet of Fire)
2004 – Harry Potter i więzień Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)
2004 – Lawendowe wzgórze (Ladies in Lavender)
2002 – Boskie sekrety siostrzanego stowarzyszenia Ya-Ya (The Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood)
2002 – Harry Potter i Komnata Tajemnic (Harry Potter and The Chamber of Secrets)
2001 – Harry Potter i Kamień Filozoficzny (Harry Potter and the Sorcerer’s Stone)
2001 – Gosford Park
1999 – Herbatka z Mussolinim (Tea with Mussolini)
1997 – Plac Waszyngtona (Washington Square)
1996 – Zmowa pierwszych żon (The First Wives’ Club)
1993 – Tajemniczy ogród (The Secret Garden)
1992 – Misjonarz (The Missionary)
1991 – Hook
1986 – Pokój z widokiem (A Room with a View)
1982 – Zło czai się wszędzie (Evil Under The Sun)
1981 – Zmierzch Tytanów (The Clash of the Titans)
1978 – Suita kalifornijska (California Suite)
1976 – Zabity na śmierć (Murder by Death)
1972 – Podróże z moją ciotką (Travels with My Aunt)
1969 – Oh! Co za urocza wojenka (Oh! What a Lovely War)
1967 – Garniec miodu (The Honey Pot)
1964 – Zjadacz dyń (The Pumpkin Eater)