"Winx Club - Magiczna przygoda 3D": O PRODUKCJI
Po spektakularnym sukcesie pierwszej kinowej części przygód czarodziejek, "Klubie Winx - Sekrecie Zaginionego Królestwa", oraz nie mniejszym sukcesie IV. serii serialu telewizyjnego, ulubione małe wróżki z Winx będą fruwać i czarować w nowym, ekscytującym pełnometrażowym filmie wykonanym w technologii stereoskopowej.
Podobnie jak w przypadku innych filmów w 3D, produkcja "Winx Club - Magicznej Przygody 3D" trwała bardzo długo. Ale doświadczona ekipa producencka Rainbow GI, która zrealizowała pierwszy film Winx, podeszła do zadania z ogromnym entuzjazmem. Jako pierwsi na włoskim rynku podjęli wyzwanie zrealizowania dużo bardziej skomplikowanej, ale też i bardziej ekscytującej produkcji, jaką jest film w 3D.
Było to możliwe dzięki temu, że Rainbow CGI, od czasu produkcji pierwszego filmu o Winx, znacznie poszerzył spektrum swoich możliwości - firma wzbogaciła się o dział audiowizualny oraz pre- i postprodukcji i stała się jednym z najbardziej zaawansowanych ośrodków komputerowych we Włoszech. Planowana jest dalsza ekspansja spółki, w związku z kolejnymi projektami producenckimi, wśród których jest także kinowy film animowany, którego akcja rozgrywać się będzie w starożytnym Rzymie w czasach gladiatorów.
Pierwsze przymiarki do powstanie "Winx Club - Magicznej Przygody 3D" zaczęły się już w 2007 roku, gdy trwały jeszcze prace końcowe nad "Klubem Winx - Tajemnicą Zaginionego Królestwa". Imponujący rozmach najnowszej produkcji dokumentują liczby - Winx w 3D to 5000 szkiców przygotowawczych dla 90 projektów scenograficznych, ponad 220 rysunków postaci o różnym wyglądzie, w różnych stylizacjach i różnych transformacjach. W sumie film składa się z około 125 000 klatek i ponad 5 milionów warstw, które łączą się na różnych poziomach tworząc poszczególne kadry.
Bardzo skrupulatną pracę wykonali ludzie odpowiedzialni za gromadzenia przeróżnych informacji, które były potrzebne do konstruowania poszczególnych postaci. Inspiracją dla wspaniałych strojów wróżek były kształty kwiatów; niesamowite są też ich fryzury - włosy wróżek są najlepszym dowodem na to, jak dopieszczone zostały w tym filmie wszelkie niuanse. Nawet falowanie włosów było animowane krok po kroku, by uzyskać jak najbardziej naturalny i płynny efekt.
Kolejnym wyzwaniem było przeformatowanie animacji tradycyjnej do postaci filmu 3D. Problemy, które są łatwe do rozwiązania w formacie dwuwymiarowym, w 3D stały się przedmiotem długich studiów i badań. Ambicją twórców było zrobienie tego na tyle dobrze, by wierni fani bez trudu rozpoznali swoje bohaterki, mimo nowych ubrań, fryzur i kolejnych transformacji. Zespół Rainbow CGI, który pracował nad tym filmem liczył około 400 osób - animatorów, modelarzy, dekoratorów, kompozytorów, programistów oraz całej masy innych specjalistów do spraw technicznych i artystycznych.
Animacja 3D jest dużo bardziej złożona od tradycyjnej; animatorzy tworzyli - w zależności od stopnie skomplikowanie sceny - od 0,2 do maksymalnie 2 sekund filmu dziennie. Wśród wielu programów komputerowych, na szczególne uznanie zasługuje Maya 3D, który był wykorzystywany przez ekipę tworzącą film właściwie na wszystkich etapach produkcji. Przy najtrudniejszych scenach pracowały specjalnie stworzone grupy kreatywne, które we współpracy z dyrektorem artystycznym i animatorami starały się tchnąć w postaci filmu prawdziwe, wiarygodne psychologicznie emocje.
"Winx Club - Magiczna Przygoda 3D" to animowana komedia romantyczna, w której na przemian występują sytuacje zabawne i dramatyczne chwile. Film wzbogacony o efekt 3D ma wszelkie predyspozycje ku temu, by dosłownie wyciągnąć publiczność do zaczarowanego świata Magix. To wielki krok naprzód w tworzeniu nowej legendy Klubu Winx.