"Wiedźmin": PRODUKCJA
Książki Andrzeja Sapkowskiego tworzące historię wiedźmina Geralta z Rivii składają się z dwóch tomów opowiadań i pięciu części sagi. Pierwsze krótkie prace Sapkowskiego pojawiły się na łamach Fantastyki w 1986 roku i z czasem zyskały ogromną popularność. W 1990 roku wydany został zbiór opowiadań noszący tytuł "Wiedźmin". Potem w druku znalazły się "Miecz przeznaczenia" i "Ostatnie życzenie". Pierwszy tom sagi o Geralcie pojawił się w księgarniach w 1994 roku, a ostatni w 1999 roku. Andrzej Sapkowski nie wyklucza, że powróci w przyszłości do swojego bohatera.
Kim jest postać, która wywołuje tak duże poruszenie wśród miłośników fantasy, czym się zajmuje, z czego żyje, z kim się przyjaźni, na kogo poluje? Wszystkie te odpowiedzi znajdziemy w książkach, ale spróbujmy krótko opisać głównego bohatera najpopularniejszej polskiej opowieści fantasy. Wiedźmin zajmuje się zawodowo polowaniem na różnego rodzaju potwory. Wiedźminem może być tylko osoba obdarzona niezwykłymi zdolnościami, która przeszła specjalne szkolenie. Geralta poznajemy w czasach kiedy zawód wiedźmina jest już na wymarciu, dlatego każde jego pojawienie w siedlisku ludzkim wywołuje ogromne poruszenie. Po twarzy Geralta wiadomo, że ma na sumieniu wiele istnień tak potworów jak i ludzi.
Charakterystyczne znaki naszego bohatera to długie białe włosy, niesamowite oczy, magiczny medalion na szyi i miecz przewiązany przez plecy. Geralt jest mistrzem w swoim fachu, choć i on czasami ma problemy z niektórymi swoimi przeciwnikami. Często jego pojedynki kończą się wielodniową rekonwalescencją. W ciągu wielu przygód jakie spotykają Geralta poznajemy krąg jego przyjaciół i wrogów. Jest to barwna galeria czarodziejek, potworów, rycerzy, innych wiedźminów, szpiegów, zawodowych morderców, krasnoludów, elfów i wielu, wielu innych. Te postaci i świat, w którym żyją, stały się główną zaletą prozy Sapkowskiego. Saga o wiedźminie koncentruje się przede wszystkim na związku Geralta z czarodziejką Yennefer, przyjaźni z księżniczką Ciri i wędrownym śpiewakiem Jaskrem. Obie niewiasty odegrają znaczącą rolę w życiu Geralta z Rivii, a związek tych postaci wplątany zostanie w wielkie wydarzenia historyczne.
To właśnie tak duża galeria postaci i światów występujących w opowieściach o Geralcie niepokoi przeciwników filmowej ekranizacji tej historii. Czy w naszym kraju powstać może dobrze zrealizowana opowieść fantasy, skoro nawet w Stanach Zjednoczonych udanych filmów w tym gatunku jest niewiele?
Za ekranizację prozy Sapkowskiego odpowiedzialna jest firma Heritage Film Lwa Rywina. Tytułową rolę powierzono Michałowi Żebrowskiemu znanemu z "Ogniem i mieczem" i "Pana Tadeusza". W rolach drugoplanowych wystąpią Grażyna Wolszczak, Andrzej Chyra, Zbigniew Zamachowski i Maciej Kozłowski.
Środki, jakie przeznaczono na tę jedną z najbardziej wyczekiwanych produkcji rodzimej kinematografii 2001 roku, są naprawdę imponujące: budżet - 19 milionów złotych (czyli ponad cztery miliony dolarów) i ponad 150 dni zdjęciowych kręconych m.in. w Malborku, na zamku w Gniewie, w jednostce wojskowej w Kozuniu, w Górach Świętokrzyskich i Karkonoszach. Poza tym, w filmie znalazły się komputerowe efekty specjalne i walki koordynowane przez mistrza aikido, Jacka Wysockiego. Aby wszystkie pojedynki wyglądały przekonująco na ekranie Żebrowski ćwiczył sztuki walki pod okiem Wysockiego przez siedem miesięcy po sześć godzin dziennie (nawet aktorzy występujący w "Matriksie" dostali mniejszy i o trzy miesiące krótszy"wycisk"!). Spośród około 10 tysięcy uczniów szkolonych przez niego do tej pory, Żebrowski bez wątpienia jest jednym z trzech najbardziej utalentowanych! Aby maksymalnie uatrakcyjnić sceny walki wiedźmin nie posługuje się tak, jak u Sapkowskiego półtora- ręcznym mieczem, lecz prawdziwą japońską kataną.