Reklama

"Wieczór": SZUKANIE REŻYSERA FILMU

Przyglądaliśmy się reżyserom biorąc pod uwagę rozmaite aspekty filmowego rzemiosła. Pewnego popołudnia - na prośbę producenta wykonawczego z Focusa - razem z Michaelem Cunninghamem poszliśmy do kina Manhattan Film Forum, by zobaczyć film "Los utracony" (Fateless). Od pierwszych kadrów filmu dostrzegliśmy rękę wirtuoza, który przenika w głąb pokazywanych postaci, by lepiej ukazać widzom ich charakter i pokazać, że każdy z nas chce być lepszy i nawet jeśli tego nie osiągamy, to zawsze pozostaje w nas pragnienie, by próbować. Uznaliśmy, że te cechy wraz z wrażliwością Koltai'a na filmowe piękno, nadadzą naszemu filmowi ostateczny sznyt i odpowiedni klimat. Wróciliśmy do Focusa i powiedzieliśmy: "Koltai to człowiek, którego szukamy". Niezwłocznie wysłaliśmy Lajosowi scenariusz, a on natychmiast zgodził się pracować nad filmem.

Reklama

Wspomina Lajos Koltai, reżyser filmu:

Czytanie scenariusza do filmu "Wieczór" było dla mnie jak otrzymanie daru od Boga. Oczywiście była to dla mnie również szansa na anglojęzyczny debiut reżyserski, ale najbardziej urzekła mnie uniwersalność przedstawionej tam historii. Tekst odwołuje się do tego, co jest ważne dla nas wszystkich: potrzeby poczucia bezpieczeństwa, poszukiwania miłości i do tego jak decyzje, które podejmujemy wpływają dalej na życie nasze i naszych dzieci. Kiedy nasze dzieci wybierają swoje drogi życiowe, czy rozpoznają momenty, które nas samych określiły na zawsze? Czy wyniosą jakąś naukę z tego, co my zrobiliśmy lub z tego, czego zaniechaliśmy?

Urodzony w Budapeszcie Lajos Koltai był znany przede wszystkim jako operator filmowy. W 2001 otrzymał nominację do Oscara za zdjęcia do filmu "Malena". Wcześniej nakręcił m.in.: "Wakacje w domu" (1995), "Kropla słońca" (1995), "Kiedy mężczyzna kocha kobietę" (1994), "Schadzka z Wenus" (1991) i "Biały Pałac" (1990)

Film "Los utracony" (Fateless) był reżyserskim debiutem Koltai'a, za który został nominowany do Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 2005 roku ("Los utracony" to adaptacja powieści pod tym samym tytułem, napisanej przez Imre Kertésza, laureata Nagrody Nobla w 2002 roku).

materiały dystrybutora

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Wieczór

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje