"Uśmiech Mony Lizy": OBSADA
JULIA ROBERTS
Wciela się w postać Katherine Watson, błyskotliwej i ambitnej młodej kobiety, która przyjeżdża do Wellesley College, aby uczyć historii sztuki. Wkrótce natomiast będzie można aktorkę oglądać w filmowej wersji dramatu scenicznego Patricka Marbera "Closer" z Jude Law, Natalie Portman i Clivem Owenem w rolach głównych, w reżyserii Mike'a Nicholsa.
Roberts otrzymała nagrodę Akademii oraz Złoty Glob za rolę tytułową w "Erin Brockovich", w reżyserii Stevena Soderbergha. Wystąpiła także u boku George'a Clooneya, Matta Damona, Andy'ego Garcii i Brada Pitta w "Ocean's Eleven", także wyreżyserowanym przez Soderbergha. Aktorka zagra także w filmie "Ocean's Twelve".
Po sukcesie "Erin Brockovich" zrealizowano takie przeboje jak "Notting Hill" w reżyserii Rogera Michella - aktorka wystąpiła u boku Hugh Granta, oraz "Uciekająca panna młoda" (Runaway Bride), w którym Roberts zagrała ponownie z Richardem Gere, który partnerował jej w "Pretty Woman" w reżyserii Garry'ego Marshalla. Ostatnio Roberts wystąpiła w "The Mexican" z Bradem Pittem i Jamesem Gandolfini oraz "Ulubieńcach Ameryki" (America's Sweethearts) z Billy'm Crystalem, Catherine Zeta-Jones, Johnem Cusackiem i Hankiem Azaria.
Roberts zagrała w wielu największych przebojach Hollywood. Po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę w świetnie przyjętym przez krytyków filmie "Mystic Pizza". Wkrótce potem wystąpiła w "Stalowych magnoliach" (Steel Magnolias) - pierwsza nominacja do nagrody Akademii. Jej kolejny film, "Pretty Woman", był największym przebojem kasowym 1990 roku i przyniósł Roberts kolejną nominację do Oskara. Inne ważne filmy z jej udziałem to "Linia życia" (Flatliners), "Sypiając z wrogiem" (Sleeping with the Enemy), "Za wcześnie umierać" (Dying Young), "Raport Pelikana" (The Pelican Brief) i "Miłosna rozgrywka" (Something to Talk About).
Roberts zagrała z Liamem Neesonem w filmie Neila Jordana "Michael Collins", a także w romantycznej komedii Woody'ego Allena "Wszyscy mówią: kocham cię" (Everyone Says I Love You). W 1997 roku wystąpiła w przeboju "Mój chłopak się żeni" (My Best Friend's Wedding) w reżyserii P.J. Hogana, a także w thrillerze Richarda Donnera "Teoria spisku" (Conspiracy Theory) z Melem Gibsonem. Roberts można było także oglądać u boku Susan Sarandon i Eda Harrisa w dramacie Chrisa Columbusa "Mamuśka" (Stepmom).
Filmy z udziałem Julii Roberts zarobiły na całym świecie ponad 2,5 miliarda dolarów.
KIRSTEN DUNST
Gra postać Betty Warren, studentki, która sprzeciwia się wszelkim zmianom w status quo w Wellesley College.
Kirsten Dunst wystąpi wkrótce w filmie "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" w reżyserii Michela Gondry, do którego scenariusz napisał Charlie Kauffman, a wystąpią w nim także Jim Carrey, Kate Winslet i Mark Ruffalo.
Aktorka znana jest najlepiej dzięki roli w przeboju kasowym wytwórni Columbia Pictures "Spider-Man", w którym zagrała Mary Jane Watson u boku Tobey'a Maguire'a. Powtórzy tę rolę we wchodzącym wkrótce na ekrany sequelu. Zagra także w "Wimbledon" z Paulem Bettany oraz w filmie Camerona Crowe "Elizabethtown".
Inne role filmowe w jej dorobku to: Marion Davies, kochanka Williama Randolpha Hearsta (Edward Hermann) w "The Cat's Meow" w reżyserii Petera Bogdanavicha, "Levity" z Billy'm Bobem Thorntonem i Morganem Freemanem oraz "Bring It On", "Przekleństwa niewinności" (Virgin Suicides) z Jamesem Woodsem i Kathleen Turner, "Piękna i szalona" (Crazy/Beautiful), "Wywiad z wampirem" (Interview with the Vampire) - nominacja do Złotego Globu, "Drop Dead Gorgeous" z Ellen Barkin i Kirstie Alley, "Dick" z Michelle Williams, "Małe kobietki" (Little Women) z Susan Sarandon i Winoną Ryder, "Jumanji" z Robinem Williamsem, "Matka noc" (Mother Night) z Nickiem Nolte, "Fakty i akty" (Wag the Dog) Barry'ego Levinsona z Dustinem Hoffmanem i Robertem De Niro oraz "Mali żołnierze" (Small Soldiers) z Philem Hartmanem.
Dunst została uhonorowana nagrodą Blockbuster Video dla Najlepszej Debiutantki oraz nagrodą MTV - także dla debiutantki za rolę w "Wywiadzie z wampirem" (Interview with the Vampire). Magazyn The Hollywood Reporter nazwał ją ponadto Najlepszą Młodą Gwiazdą za rolę młodocianej prostytutki w przeboju NBC "Ostry dyżur" (ER).
Dunst rozpoczynała karierę w przemyśle rozrywkowym w wieku trzech lat. Występowała wtedy w reklamach telewizyjnych. Po nagraniu ponad 100 reklam, pojawiła się w 1989 roku na dużym ekranie w filmie Woody Allena "New York Stories".
Kariera Dunst nie ogranicza się tylko do filmów kinowych. Na małym ekranie można ją było oglądać w "The Outer Limits" i "Devil's Arithmetic" - oba wyprodukowane przez Dustina Hoffmana i Mimi Rogers, a także w "Ruby Ridge: An American Tragedy", "Tower of Terror" i "15 and Pregnant".
JULIA STILES
Gra Joan Brandwyn, studentkę, która zaintrygowana jest nowymi poglądami prezentowanymi przez Katherine Watson.
Dorobek Stiles obejmuje bardzo różnorodne role, jakie zagrała w filmie, telewizji i na scenie. Ostatnio wcieliła się w postać Violi w produkcji New York Shakespeare Festival "Sen nocy letniej" wystawianej w Central Park. W sztuce tej zagrała u boku Kristen Johnston, Christophera Lloyda i Jimmy'ego Smitsa.
Stiles zdobyła uznanie krytyki rolę w niezależnym filmie Patricka Stettnera "The Business of Strangers" ze Stockard Channing. Film miał swoją premierę na festiwalu filmowym w Sundance w 2001. Był pokazywany także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Aktorka wystąpiła także w trzech opartych na sztukach Szekspira produkcjach - "O" Tima Blake Nelsona, współczesnej adaptacji "Otella", "Hamlecie" Michaela Almereydy z Ethanem Hawke oraz komedii "Ten Things I Hate About You", za rolę w której otrzymała w czerwcu 2000 roku nagrodę MTV oraz nagrodę Chicago Film Critics. Film "Ten Things I Hate About You" jest luźno oparty na sztuce Szekspira "Poskromienie złośnicy".
Inne filmy z jej udziałem to "W rytmie hip-hopu" (Save the Last Dance) - dwie nagrody MTV, "State & Main" Davida Mameta z Williamem H. Macy, Alekiem Baldwinem, Philipem Seymourem Hoffmanem i Sarą Jessicą Parker, "Wicked" Michaela Steinberga - nagroda dla Najlepszej Aktorki na festiwalu filmowym w Pradze, "A Guy Thing" z Jasonem Lee i Selmą Blair, "Zdrada" (The Devil's Own) Alana J. Pakuli z Harrisonem Fordem i Bradem Pittem, "I Love You, I Love You Not" z Claire Danes oraz "Wide Awakev M. Night Shyamalana z Rosie O'Donnell.
Obecnie Stiles pracuje nad adaptacją powieści Sylvii Plath "The Bell Jar", w której zagra oraz będzie pełniła funkcję producenta.
Stiles jest także autorką scenariuszy. "The Anarchist's Daughter" jej autorstwa został wybrany jako jeden z 12 scenariuszy zakwalifikowanych do warsztatów scenopisarskich Sundance Institute.
Na małym ekranie można było oglądać aktorkę w ambitnej serii NBC "The Sixties" z Jerry'm O'Connellem i Joshem Charlesem, a także w "Before Women Had Wings" i dramacie CBS "Szpital Dobrej Nadziei" (Chicago Hope).
Stiles rozpoczynała karierę na scenach teatralnych Nowego Jorku pojawiając się w licznych produkcjach La Mama Theater i Kitchen Theater - m.in. w "Everyday Newt Burman, Matthew: School of Life". Stiles wystąpiła także w "The Sandalwood Box" i "The Vagina Monologues".
Ostatnio aktorka zagrała w przeboju "Tożsamość Bourne'a" (The Bourne Identity) z Mattem Damonem. Wkrótce natomiast na ekrany wejdzie romans w reżyserii Marthy Coolidge i Johna Turturro "Romance and Cigarettes" z Jamesem Gandolfini i Susan Sarandon.
MAGGIE GYLLENHAAL
Gra Giselle Levy, studentkę Katherine, która odrzuca zasady panujące w Wellesley College.
Gyllenhaal otrzymała ostatnio świetne recenzje oraz nominację do Złotego Globu za rolę u boku Jamesa Spadera w "Sekretarce" (Secretary) w reżyserii Stevena Shainberga. Inne filmy w jej dorobku to "Adaptacja" (Adaptation) Spike'a Jonze'a z Nicolasem Cage, "Riding In Cars With Boys" Penny Marshall z Drew Barrymore, "Casa De Los Babys" Johna Saylesa z Daryl Hannah i Lily Taylor, "In God's Hands" z Peterem Sarsgaardem. Wkrótce wystąpi w "Criminal" z Johnem C. Reilly i Diego Luną.
Na deskach teatralnych można było oglądać Gyllenhaal w "Closer" w Mark Taper Forum w Los Angeles, "Homebody/Kabul" oraz "Anthony and Cleopatra" w Vanborough Theatre w Londynie.
Gyllenhaal zadebiutowała w 1992 roku u boku Jeremy Ironsa i Ethana Hawke w "Krainie wód" (Waterland). Jej kolejnymi filmami były - satyra "Cecil B. Demented" oraz thriller "Donnie Darko".
W 1999 roku, Gyllenhaal ukończyła studia na Columbia University, gdzie studiowała na wydziale Literatury i Religii Wschodnich.
DOMINIC WEST
Gra Billa Dunbara, pochodzącego z Włoch profesora w Wellesley, który nawiązuje romans z Katherine.
Urodzony w Anglii, West wystąpił ostatnio w nagrodzonej Oskarem produkcji "Chicago" z Catherine Zeta-Jones, Renee Zellweger i Richardem Gere. Można go było także oglądać na małym ekranie w roli detektywa Jimmy'ego McNulty w serii HBO "The Wire".
Od debiutu w 1992 roku w filmie "Ryszard III" z Ianem McKellenem, West wystąpił z tak uznanymi aktorami jak Anthony Hopkins w "Picasso, twórca i niszczyciel" (Surviving Picasso), Michelle Pfeiffer i Kevin Kline w "Śnie nocy letniej" (A Midsummer Night's Dream) i Toni Collette w "Diana and Me".
Ostatnio, West pojawił się u boku Marka Wahlberga i Jennifer Aniston w "Rock Star" oraz zagrał z Sandrą Bullock w "28 dniach" Betty Thomas. Wkrótce będzie można go oglądać w thrillerze Revolution Studios "The Forgotten" z Julianne Moore.
Pasja Westa do klasyki zainspirowała go do powrotu na scenę w 2001 roku w produkcji Noela Cowarda "Design for Living" z Alanem Cummingiem.
West jest dumnym ojcem i mieszka obecnie w Anglii.
JULIET STEVENSON
Gra Amandę Armstrong, postępową pielęgniarkę w Wellesley, której działania stają się źródłem skandalu w campusie.
Brytyjska aktorka teatralna i filmowa jest jedną z najbardziej uznanych w swoim pokoleniu. Studiowała na Royal Academy of Dramatic Arts, którą ukończyła z nagrodą Gold Bancroft. Karierę teatralną rozpoczęła we wczesnych latach 80. w Royal Shakespeare Company. Za rolę w "Death and the Maiden" w Royal Court/West End została uhonorowana nagrodą Laurence Oliviera dla Najlepszej Aktorki. Kolejne nominacje otrzymała za role w "Miarce za miarkę", "Jak wam się podoba", "Troilusie i Kressydzie" i "Yerma" w National Theater.
W 1991 roku, Stevenson zagrała u boku Alana Rickmana w filmie Anthony'ego Minghella "Truly, Madly, Deeply" - nagroda Evening Standard dla Najlepszej Aktorki. Jej dorobek obejmuje ponadto takie tytuły jak "Emma", "Bend It Like Beckham", "Wyliczanka" (Drowning By Numbers), "The Politician's Wife" - nominacja do nagrody BAFTA dla Najlepszej Aktorki, "Nicholas Nickleby". Wkrótce wystąpi w "Being Julia" z Annette Bening.
W 1999 roku Stevenson została uhonorowana tytułem Commander Of The British Empire. Mieszka z rodziną w Londynie.
MARCIA GAY HARDEN
Wciela się w postać Nancy Abbey, nauczycielki wymowy, elokwencji i prowadzenia gospodarstwa domowego w Wellesley College.
Wszechstronnie utalentowana Harden jest jedną z najbardziej wyjątkowych aktorek w Hollywood. W 2001 roku, wystąpiła u boku Eda Harrisa w filmie "Pollock" poświęconym życiu malarza abstrakcyjnego Jacksona "Pollock"a i jego żony Lee Krasner. Wcześniej zagrała już z Harrisem w produkcji sztuki Sama Sheparda "Simpatico". Harden zdobyła za rolę Krasner nagrodę Akademii. Za tę rolę uhonorowano ją także nagrodami New York Film Critics oraz Independent Spirit.
Harden wystąpiła ostatnio w filmie Clinta Eastwooda "Rzeka tajemnic" (Mystic River), historii morderstwa, do której scenariusz powstał na podstawie powieści Dennisa Lehane. Aktorka zagrała u boku Seana Penna, Laurence Fishburne'a, Tima Robbinsa, Kevina Bacona i Laury Linney. Harden wystąpiła także w "Casa de Los Babys", historii sześciu Amerykanek, które jadą do Meksyku, aby adoptować dzieci. Film wyreżyserował John Sayles, a zagrały w nim Daryl Hannah, Lili Taylor, Mary Steenburgen, Rita Moreno i Maggie Gyllenhaal. Wkrótce na ekrany wejdzie komedia "Welcome to Mooseport" z Gene Hackmanem i Rayem Romano.
Latem 2001 roku, Harden zagrała Maszę w "Mewie" w reżyserii Mike'a Nicholsa z Meryl Streep, Kevinem Kline, Phillipem Seymourem Hoffmanem i Natalie Portman.
Inne filmy w jej dorobku to "Kosmiczni kowboje" (Space Cowboys) Eastwooda z Tommy Lee Jonesem, Donaldem Sutherlandem i Jamesem Garnerem, "Joe Black" (Meet Joe Black) z Bradem Pittem i Anthony Hopkinsem, "Flubber" z Robinem Williamsem, "Desperate Measures" z Andy Garcią i Michaelem Keatonem, "Gaudi Afternoon" Susan Seidelman z Judy Davis, Juliette Lewis i Lili Taylor.
Na małym ekranie Harden wystąpiła w serii CBS "The Education of Max Bickford" z Richardem Dreyfussem, "King of Texas" dla TNT, "Small Vices" z Joe Mantegna, "Thin Air", "Guilty Hearts". W 1992 roku, Harden zwróciła na siebie uwagę widzów telewizyjnych rolą Avy Gardner w mini-serii CBS "Sinatra".
Bracia Coen odkryli Harden dając jej główną rolę kobiecą w filmie "Ścieżka strachu" (Miller's Crossing) z Albertem Finneyem, Gabrielem Byrne i Johnem Turturro. Kolejnymi filmami były "Late For Dinner", "Used People", "Safe Passage", "Crush" - przebój festiwalu filmowego w Cannes, "The Spitfire Grill" - nagroda publiczności na festiwalu w Sundance oraz komedia "The First Wives' Club".
Harden wystąpiła na Broadwayu w dramacie Tony'ego Kushnera "Angels in America" - nominacja do nagrody Tony, Drama Desk oraz Theater World. Zagrała też w "Those the River Keeps" Davida Rabe.
Aktorka jest absolwentką wydziału sztuki University of Texas oraz programu dla absolwentów prowadzonego przez New York University. Została uhonorowana nagrodą Spirit of Sundance na festiwalu filmowym w Sundance.
GINNIFER GOODWIN
Wciela się w rolę Connie Baker, lojalnej koleżanki, którą zachwycają poglądy nauczycielki Katherine Watson.
Goodwin regularnie występowała w programie NBC "Ed", zanim zadebiutowała na dużym ekranie w filmie "Porn'n Chicken" zrealizowanym przez Comedy Central we współpracy z Tribeca Films. Wkrótce wystąpi w filmie "Win a Date with Tad Hamilton!!!"
Goodwin rozpoczynała karierę aktorską jako dziecko w rodzinnym Memphis, Tennessee. Uczyła się sztuki aktorskiej w małym college'u, gdzie dano jej szansę na dołączenie do programu aktorskiego w Stratford-upon-Avon's Shakespeare Institute. Instytut działał we współpracy z Royal Shakespeare Company. Zaraz potem aktorka rozpoczęła naukę na Boston University, a następnie w Royal Academy of Dramatic Art w Londynie. Zagrała w tym czasie Joannę D'Arc, Ofelię i Jessicę w "Kupcu weneckim". W 2000 roku, Goodwin wróciła do Bostonu, gdzie w Huntington Theater zagrała w takich produkcjach jak "Dead End" i "Jak wam się podoba" (rola Rosalindy).
Po ukończeniu studiów Goodwin przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie zaproponowano jej rolę cynicznej Diane Snyder w serii komediowej stacji NBC "Ed".
TOPHER GRACE
Gra rolę Tommy'ego Donegala, czarującego studenta Harvardu, który jest zaręczony z graną przez Julię Stiles Joan.
Grace występuje obecnie w telewizyjnym programie "That 70's Show", w którym wciela się w postać Erica Formana. Aktor został odkryty przez producentów telewizyjnych Bonnie i Terry'ego Turnera, kiedy występował w szkolnej produkcji teatralnej "A Funny Thing Happened on the Way to the Forum".
Ostatnio, Grace zagrał w nagrodzonym Oskarem filmie Stevena Soderbergha "Traffic" z Michaelem Douglasem, Catherine Zeta-Jones i Benicio Del Toro. Grace wystąpił jako narkoman, który wciąga córkę Douglasa (graną przez Erikę Christensen) w uzależnienie od heroiny. Grace pojawił się także w innym filmie Soderbergha "Ocean's Eleven". Kolejnym jego filmem będzie "Win a Date with Tad Hamilton!!!"
Pochodzący z Nowego Jorku Grace mieszka obecnie w Los Angeles.
JOHN SLATTERY
Gra Paula Moore, młodego człowieka, który podróżuje z Kalifornii do Wellesley, aby oświadczyć się Katherine.
Slattery swoją pierwszą rolę telewizyjną otrzymał w 1988 roku w serialu "Dirty Dozen". W jego dorobku telewizyjnym znajdują się następujące pozycje "Under Cover", "Homefront", "Maggie", "Feds", "A Woman of Independent Means" z Sally Field, "From the Earth to the Moon", "Will and Grace" (brat Willa, Sam), "Judging Amy" (były mąż Amy), "Jak zdobyć mężczyznę czyli seks w wielkim mieście" (Sex and the City), "Ed" - rola dyrektora szkoły Dennisa Martino.
Slattery występuje także z sukcesem na scenie. Zadebiutował w 1989 roku w sztuce "The Lisbon Traviata", w której zagrał z Nathanem Lane. Inne produkcje teatralne, w których wystąpił to "The Extra Man", "Night and Her Stars", "Three Days of Rain", "Laughter on the 23rd Floor", "Betrayal" Harolda Pintera.
W 1996 roku Slattery zadebiutował na dużym ekranie rolą w "City Hall". Od tego czasu można go było także oglądać w "Egzekutorze" (Eraser), "Where's Marlowe?", "Traffic" oraz "Bad Company" z Anthonym Hopkinsem.
Slattery mieszka z żoną i synem w Nowym Jorku.